Moře u Ameriky zasáhla nebezpečná vlna veder. Teplá voda může zabít ptáky i lachtany

Simona Fendrychová Simona Fendrychová
16. 9. 2019 19:34
Mimořádně horké léto se letos netýkalo jen povrchu, ale proběhlo i pod mořskou hladinou. Teplota vody severního Tichého oceánu byla v srpnu mnohem vyšší než obvykle, podle amerického Národního úřadu pro oceán a atmosféru (NOAA) jde o nebezpečnou mořskou vlnu veder.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Associated Press

Oceánografové si začali všímat neobvykle teplých vod u západního pobřeží USA už v červnu, táhly se od jižní Kalifornie až na Aljašku. "Nejdřív byla voda jen o trochu teplejší než obvykle, ale za pouhé tři měsíce se oteplila tak, jak jsme to ještě nikdy neviděli," citoval britský deník The Guardian Natea Mantuu z NOAA.

Současná vlna veder v severním Pacifiku se podobá událostem z let 2014 až 2016. V teplé vodě se tehdy rozmnožily toxické řasy, které zabíjely lachtany a ohrožovaly velryby, které si musely hledat potravu nebezpečně blízko pobřeží.

Masa teplé vody se nejprve objevila v Aljašském zálivu a postupně se rozšířila na jih až k mexickému pobřeží. Teplá voda promíchala život v oceánu a nechala některé druhy napospas vyhladovění. 

Fenomén označovaný anglicky The Blob (odvozen od stejnojmenného amerického sci-fi z 80. let, ve kterém městečko ohrožuje rozrůstající se fialový sliz, který zabije všechno živé) za sebou zanechal tisíce mrtvých mořských ptáků, lososů nebo mláďat lachtanů. 

Odborníci se teď obávají, že se schyluje k podobné katastrofě. Masa teplé vody se objevila ve stejné oblasti jako tenkrát. Rozprostírá se na tisících kilometrech čtverečních a zatím dosahuje až do hloubky 50 metrů.

Vývoj se zatím nedá moc dobře předvídat. Pokud ale bude současný stav trvat až do příštího a přespříštího roku, začne se voda oteplovat i ve větších hloubkách.

Americký úřad NOAA sleduje teplotu vody od roku 1981, od té doby zaznamenal dvě teplé vlny, avšak krátce po sobě. Vždy jim předcházel úbytek větru, který vodu obvykle ochlazuje.

Podle amerického klimatologa z Univerzity ve Washingtonu Nicholase Bonda je příčinou současné vlny teplé vody právě neobvyklé počasí. Nad pobřežím Severní Ameriky se letos držel vysoký tlak, který přináší mírné větry. Ty nejsou dost silné na to, aby promíchaly oceán a pomohly studené vodě vystoupat z mořských hloubek blíž k hladině.

Jestli bude mít teplejší voda stejné dopady pro život v moři jako před několika lety, ukáže teprve čas. "Záleží na tom, jak dlouho se vyšší teplota vody udrží a jak hluboko dosahuje," cituje ho americký vesmírný úřad NASA.

Teplotu vody v mořích ovlivňují také klimatické změny. Oceány absorbují 90 procent přebytečného tepla. To je ale dlouhodobý proces, který probíhá v rozmezí několika let a desetiletí. Aktuální vlna teplé vody se objevila během několika měsíců a dá se přirovnat spíš k vlnám veder, které se poslední roky objevují jednorázově i na souši.

Video: Islanďané se loučili s ledovcem, který zanikl kvůli klimatu

Islanďané se loučili s ledovcem, který zanikl kvůli klimatu | Video: Associated Press
 

Právě se děje

Další zprávy