Morales: zestátnění není vyvlastnění

vid
9. 1. 2006 0:07
Peking – Bolivijský prezident Evo Morales na své první cestě po světě vydává rozporuplná prohlášení ohledně zahraničních investorů i pěstování koky.
Ještě nebyl oficiálně uveden do prezidentské funkce, a už budí ve světě rozruch. A to nejen svým zcela neformálním oblečením, ale také svými rozporuplnými výroky. Bolivijský prezident Evo Morales a jeho čínský protějšek Chu Ťin-tchao
Ještě nebyl oficiálně uveden do prezidentské funkce, a už budí ve světě rozruch. A to nejen svým zcela neformálním oblečením, ale také svými rozporuplnými výroky. Bolivijský prezident Evo Morales a jeho čínský protějšek Chu Ťin-tchao | Foto: Reuters/Adrian Bradshaw

Evo Moralese zvolili Bolivijci svým prvním prezidentem indiánského původu také proto, že slíbil znárodnění bolivijského nerostného bohatství. Jedna z nejchudších zemí v regionu má druhé největší zásoby zemního plynu v Latinské Americe, ale většinu z vrtů ovládají zahraniční firmy.

Pasák ovcí. Pěstitel koky. Prezident? Přečtěte si Moralesův profil.

Co je zestátnění? Morales nevysvětlil

Morales neustoupil ze svých prohlášení o zestátnění ani při svém nynějším světovém "turné", ale z jeho výroků není patrné, co má vlastně v plánu. V oficiálních prohlášeních mluví o tom, že chce zestátnit energetický sektor, ale investory a státníky uklidňuje, že to neznamená vyvlastnění majetku soukromých firem a znehodnocení investic. Podle bolivijského deníku La Razón nyní na návštěvě Evropy řekl, že se "změní pravidla hry".

Aymarský indián, prezident Bolívie Evo Morales si na formality nepotrpí. S Francouzským prezidentem Jacquesem Chiracem se setkal v košili s krátkými rukávy...
Aymarský indián, prezident Bolívie Evo Morales si na formality nepotrpí. S Francouzským prezidentem Jacquesem Chiracem se setkal v košili s krátkými rukávy... | Foto: Reuters/Jacky Naegelen

Prezidentovy plány na zestátnění jen mírně upřesnil jeho poradce pro ekonomiku Carlos Villegas. Bolívie by podle něj měla nad přírodními zdroji získat kontrolu tím, že smlouvy zahraničních firem se dají do souladu s ústavou a každou novou dohodu bude schvalovat parlament.

Nespecifikovaná opatření

"Pokud to odmítnou, vláda přistoupí k opatřením, která budou úměrná této situaci," uvedl Villegas v Číně pro agenturu Reuters, aniž by opatření specifikoval.

... a s
... a s | Foto: Reuters/François Lenoir

V Pekingu se včera bolivijská delegace dohodla na tom, že čínské státní firmy by mohly jihoamerické zemi pomoci těžbu plynu modernizovat. To samé ale už dva dny před tím dojednala Moralesova delegace v Nizozemsku.

Jeho cesta po Evropě však měla pro Bolívii přesto význam. Od španělského ministerského předsedy Zapatera dostal příslib, že odpustí Bolívii dluh 120 milionů dolarů, pokud vláda stejnou částku investuje do školství. Dalších šedesát milionů eur mu podle Reuters Španělsko slíbilo na rozvojové projekty, asi třetinu toho Francie a Nizozemsko nabídlo 30 milionů ročně.

USA je trnem v oku bolivijská koka

Pomoc dostávají Bolivijci také od Spojených států amerických. Washington ale podporu podmiňuje omezováním obchodu s narkotiky. Bolívie je jedním z největších vývozů koky - suroviny pro kokain. Sám prezident vlastnil plantáž s kokou a přízeň nemalého počtu voličů, závislých na této plodině, si zajistil slibem legalizace jejího pěstování.

V Paříži teď sice prohlásil, že chce spolupracovat s USA na omezení vývozu drog: "Chceme opravdovou alianci se Spojenými státy na efektivní boj proti obchodu s narkotiky," citoval Moralese domácí deník El Mundo.

#reklama

Zároveň ale svůj plán na částečnou legalizaci pěstování koky zopakoval. Droga je tak vedle Moralesovy antiimperialisitcké rétoriky jedním z důvodů, proč na své první zahraniční cestě Washington vynechává.

Bude Morales nový Guevara?

Teprve časem se ukáže, zda se 46letý aymarský indián a Guevarův a Castrův obdivovatel projeví v čele Bolívie jako nesmiřitelný antiimperialista podobný venezuelskému prezidentovi Hugo Chávezovi, nebo se z něj stane přes jeho minulost podobný typ pragmatického levicového prezidenta, jako je hlava Brazílie Luiz Inácio da Silva, který je spíše zvyklý vyjednávat a nedělá velká gesta proti USA.

Brazílii a Argentinu navštíví Morales tento týden, hned po Jihoafrické republice. Se svými jihoamerickými sousedy se chce nový bolivijský prezident dohodnout mimo jiné na tom, aby přijaly jeho chudou zemi za plnohodnotného člena společného trhu Mercosur, jež má za vzor Evropskou unii.

 

Právě se děje

Další zprávy