Monti povede do voleb novou centristickou koalici

ČTK ČTK
28. 12. 2012 21:00
Italský premiér Mario Monti, který před týdnem podal demisi, to oznámil v pátek
Mario Monti.
Mario Monti. | Foto: Reuters

Řím - Italský premiér Mario Monti, který před týdnem podal demisi, povede v únorových parlamentních volbách novou centristickou koalici.

Monti to oznámil po čtyřhodinovém jednání se svými politickými spojenci v Římě.

"Přijímám úlohu šéfa koalice a budu usilovat o její úspěch," řekl Monti. V čele koalice chce do italské politiky vnášet morálku a prosazovat ekonomické reformy, které by zemi dostaly z recese.

Monti, který je v čele vlády technokratů od listopadu 2011 a podařilo se mu překonat finanční krizi, dnes jednal s šéfem křesťanskodemokratické strany Svaz středu Pierem Ferdinandem Casinim, se zástupci hnutí Futura Italia (Budoucnost Itálie) a s ministrem pro mezinárodní spolupráci Andreou Riccardim.

Při prezentaci nové koalice upozornil, že ekonomická krize ještě není překonána. Jako hlavní problémy označil nezaměstnanost, především mladých, a nedostatek růstu.

Monti už začátkem týdne představil svůj "program změn pro Itálii a reforem pro Evropu", který označil za návrh společného postupu a první příspěvek do otevřené diskuse.

Součástí programu je zejména zjednodušení pracovního zákonodárství, přijetí antikorupčních zákonů a reforma právního systému.

Italské parlamentní volby budou 24. a 25. února.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Brazilský nejvyšší soud zrušil rozsudek, který uznal bývalého prezidenta Luize Inácia Lulu da Silva vinným v korupční kauze

Brazilský nejvyšší soud zrušil rozsudek, který uznal bývalého prezidenta Luize Inácia Lulu da Silva vinným v korupční kauze. Podle soudce Edsona Fachina případ nespadal do kompetence soudu ve městě Curitiba, který rozsudek vynesl, napsala agentura Reuters. Soudce proto nařídil, aby se případem znovu zabýval federální soud v Brasílii. Proti rozhodnutí se státní zástupce odvolá. Lula obvinění z úplatkářství dlouhodobě odmítá.

Zdroj: ČTK
Další zprávy