Většina Španělů je pro referendum o budoucnosti monarchie

ČTK ČTK
8. 6. 2014 18:07
Proti pokračování monarchie volaly v ulicích desítky tisíc lidí po abdikaci krále Juana Carlose.
Král Juan Carlos, princ Felipe a královna Sofia.
Král Juan Carlos, princ Felipe a královna Sofia. | Foto: Reuters

Madrid - Téměř dvě třetiny Španělů souhlasí s tím, aby vláda vypsala referendum o budoucnosti monarchie po abdikaci krále Juana Carlose. Vyplývá to z výsledků průzkumu zveřejněných dnes deníkem El País. Podle stejného průzkumu se u lidí těší většímu respektu budoucí král Felipe než odcházející monarcha a jeho otec v jedné osobě.

V průzkumu se 62 procent lidí vyslovilo pro možnost, aby bylo "nyní nebo později" uspořádáno referendum s otázkou, zda má Španělsko zůstat monarchií, nebo se stát republikou, jejíž hlavou by místo krále byl prezident. Proti plebiscitu se vyslovilo 34 procent respondentů, zbytek nemá jasný názor.

Protesty proti monarchii

Proti pokračování monarchie volaly v ulicích desítky tisíc lidí již počátkem tohoto týdne poté, co Juan Carlos oznámil abdikaci. V několika španělských městech se příznivci změny státního zřízení shromáždili i v sobotu a dnes. Stovky tisíc lidí pak podpořily petice za referendum na internetu.

Odcházející král se v doprovodu toho budoucího v neděli v Madridu zúčastnil své poslední vojenské přehlídky ve funkci, když byl přítomen každoroční slavnostní ukázce sil španělské armády pořádané na počest krajanů padlých za vlast.

Nastupuje Felipe

Korunní princ Felipe svého otce na trůnu vystřídá 18. června, kdy jej ve funkci potvrdí parlament. Korunován jako král Felipe VI. bude o den později. Podle zmíněného průzkumu je nyní jeho obliba mezi lidmi větší než u šestasedmdesátiletého odcházejícího panovníka. Zatímco Felipe dostal na stupnici vyjadřující míru respektu od nuly do deseti průměrnou známku 7,3, jeho otec dostal 6,9. Podle analytiků by před oznámením abdikace zřejmě získal ještě méně.

Královou popularitou totiž v posledních měsících otřásl skandál kolem dcery Cristiny a jejího manžela Iňakiho Urdangarína, obviněného ze zpronevěry. Král se stal terčem kritiky i kvůli nákladné výpravě na lov slonů do africké Botswany, kterou tajně uspořádal předloni v době nejhlubší španělské hospodářské krize. Pozitivně vnímaná abdikace proto pomohla zlepšit jeho veřejný obraz.

Anketu provedla agentura Metroscopia na vzorku tisícovky lidí ve dnech 4. a 5. června, tedy v prvních dnech po králově rozhodnutí.

 

Právě se děje

Další zprávy