Putinova kritika Navalného převezli do Berlína. Jeho zdravotní stav vyvolává obavy

Martin Novák ČTK Martin Novák, ČTK
Aktualizováno 22. 8. 2020 22:02
Letadlo s Navalným přistálo v německé metropoli dnes ráno. Stav výrazného představitele ruské opozice Alexeje Navalného je podle lidskoprávního aktivisty Jaky Bizilje, který se podílel na jeho převozu z Ruska do Německa, velmi vážný.
Alexej Navalnyj.
Alexej Navalnyj. | Foto: Reuters

"Jeho zdravotní stav nás velmi znepokojuje," sdělil Bizilj novinářům před berlínskou nemocnicí Charité, kam byl Navalnyj po přistání na letišti Tegel převezen. Další informace podle Bizilje sdělí veřejnosti němečtí lékaři či politikova rodina, až nemocnice vyhotoví všechny testy a vyšetření.

Přepravu Navalného zaplatil fond ruského filantropa a někdejšího telekomunikačního magnáta Dmitrije Zimina. Uvedl to ruský list Kommersant s odvoláním na Navalného poradce Leonida Volkova.

Ziminovi a také německé kancléřce Angele Merkelové poděkovala na twitteru i Navalného mluvčí Kira Jarmyšová, a to i za pomoc s překonáním spousty byrokratických překážek.

Navalného manželka Julija přijela ve čtvrtek večer do Omsku.
Navalného manželka Julija přijela ve čtvrtek večer do Omsku. | Foto: Reuters

Navalnému se udělalo špatně ve čtvrtek během cesty letadlem z Tomsku do Moskvy. Letoun proto musel nouzově přistát v Omsku a Navalnyj byl v kómatu hospitalizován v tamní nemocnici. 

V Tomsku se Navalným den před jeho odletem setkal krom jiných lidí také opoziční aktivista Ilja Čumakov. Ten uvedl, že Navalnyj nejdříve vtipkoval na dotaz, jak je možné, že je pořád naživu. "S úsměvem mluvil o tom, že by se měl omluvit za to, že ještě nebyl zavražděn," vypověděl Čumakov o debatě. "Nakonec ale řekl vážně, že jeho smrt by Putinovi nepomohla, protože by z něj udělala hrdinu," cituje z výpovědí Čumakova agentura Reuters.

Druhý den ráno - tedy ve čtvrtek - přijel Navalnyj na letiště, vypil čaj v bistru nazvaném Vídeňská kavárna a nastoupil na let společnosti S7 Airlines do Moskvy, během nějž zkolaboval.

Rodina jej chtěla nechat ihned přepravit na kliniku do Berlína a už ve čtvrtek večer proto v Omsku přistál špičkově vybavený speciál, který měl se čtyřiačtyřicetiletým politikem a blogerem do Německa odletět. Ruští lékaři však oznámili, že pacient není schopen transportu. Jeho stav se podle jejich vyjádření stabilizoval až v pátek večer a převezen do Berlína byl v sobotních ranních hodinách.

List Kommersant pak uvedl, že analýza Navalného moči odhalila alkohol a kofein, nikoli ale barbituráty, strychnin, či jedy způsobující křeče. Text moskevského deníku se přitom odvolává na informace omských úřadů. Navalného mluvčí Jarmyšová však trvá na tom, že opoziční představitel nepil alkohol, ani neužíval žádné léky či jiné substance.

Alergie a dočasná ztráta zraku

Už v pátek večer nabídl francouzský prezident Emmanuel Macron Navalnému nejen léčení, ale i azyl. Zdravotní problémy totiž nemá kritik ruského prezidenta Vladimira Putina poprvé.

Před rokem jej museli lékaři hospitalizovat kvůli alergické reakci na neznámou látku. Měl ekzém po celém těle. V roce 2017 jej v Moskvě nedaleko sídla jeho Fondu boje proti korupci napadl neznámý muž a namazal mu na obličej chemikálii. Kvůli popálenému oku a přechodné ztrátě zraku museli Navalného operovat specialisté ve Španělsku.

Navalnyj není jen nepřítelem Kremlu, ale mnoho hněvu vyvolává i v ruských regionech mezi některými podnikateli a státními úředníky. Na YouTube zveřejňuje videa na základě tipů, které mu posílají lidé z celého Ruska. Upozorňuje na přehmaty úředníků a korupci.

Příkladem je mimořádně sledované video, na kterém ukazoval nemovitosti bývalého premiéra Dmitrije Medveděva. Navalného zažaloval podnikatel a jeden z nejbohatších Rusů Oleg Děripaska za zveřejnění informace o tom, že od státu dostává nezákonnou podporu pro svůj byznys.

Videa jsou profesionálně natočená a sestříhaná. Navalnyj používá jazyk srozumitelný většině Rusů. Nevznáší politické požadavky, jen upozorňuje na nepravosti a porušování zákona. Nikdy neřekl, že by uvažoval o azylu v jiné zemi. Někteří lidé, kteří s ním spolupracovali, dříve politickou ochranu dostali, například ve Velké Británii nebo Finsku.

Odejít z Ruska odmítl další známý předák opozice Vladimir Kara-Murza, který byl dvakrát převezen do nemocnice s podezřením na otravu v letech 2015 a 2017. Svoji rodinu ale poslal do Spojených států. Tam studuje Navalného dcera, jeho manželka ale žije s ním v Moskvě a ve čtvrtek večer přiletěla do Tomsku.

Rozhovor DVTV: Nejen Putin. Zájemců o otravu Navalného může být více

Alexej Navalnyj má spoustu nepřátel nejen v Kremlu. Je teď víc investigativní novinář než opoziční politik, říká redaktor Aktuálně.cz Martin Novák. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

Další zprávy