Mohutná turbulence zranila 47 cestujících Boeingu 747

Roman Gazdík
20. 2. 2009 12:27
Pasažéři zřejmě přes výstrahu neměli zapnuté bezpečnostní pásy
Foto: Reuters

Tokio - „Vlétáme do zóny turbulencí, prosíme cestující, aby se připoutali." Taková slova slýchají pasažéři prakticky na každém letu, jen výjimečně je však bezpečnostní pás doopravdy nutný.

O tom, že někdy se úzkostlivé dodržování předpisů skutečně vyplácí, se přesvědčili ti, kdo se v pátek s americkou společností Northwest vydali z filipínské Manily do Tokia.

„Byl jsem tak vystrašen, že jsem si myslel, že zemřu," řekl jeden z pasažérů americké televizi TBS. „Celé moje tělo bylo nadzvednuto do vzduchu."

Cestující a posádka se právě připravovali na zahájení sestupu k tokijskému letišti, když se letadlo náhle propadlo a pasažéři, kteří se nepřipoutali, byli vymrštěni ze svých sedadel. Celkem bylo zraněno 47 lidí, nikdo z nich nepatřil k posádce

Původní zprávy hovořily o tom, že dva lidé jsou zraněni těžce, podle požárníka Kendžiho Fuidžiho citovaného agenturou AP však není nikdo ohrožen na životě. Dva vážněji zranění se nacházejí v lepším stavu, než se předpokládalo. Většina pasažérů si údajně "jen" narazila hlavu nebo krk.

Na palubě Boeingu 747-400 bylo v době incidentu 408 cestujících a 14 členů posádky. Stroj přistál na tokijském mezinárodním letišti Narita v poledne místního času.

„Turbulence se přihodila 25 až 30 minut před přistáním v době, kdy svítil nápis: Zapněte si pásy," řekl médiím mluvčí Northwest v Tokiu Masaši Takahaši. „Je možné, že zranění lidé neměli pás zapnutý, jinak by bylo zraněno všech 422 lidí na palubě."

 

Právě se děje

Další zprávy