Mohu předat moc, oznámil Kaddáfí. Nechci nové Somálsko

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
28. 8. 2011 12:36
Podle diktátorova mluvčího by rozhovory měl vést Kaddáfího syn Saadí
Zaměstnanci libyjské ambasády v Argentině pálí po dobytí Tripolisu rebely fotografie plukovníka Kaddáfího
Zaměstnanci libyjské ambasády v Argentině pálí po dobytí Tripolisu rebely fotografie plukovníka Kaddáfího | Foto: Reuters

Tripolis - Libyjský vůdce Muammar Kaddáfí je připraven zahájit jednání o předání moci. Agentuře AP to sdělil jeho mluvčí, který upřesnil, že rozhovory by vedl Kaddáfího syn Saadí. Pokud se však Kaddáfí nevzdá, budou podle BBC povstalci na nabídku pravděpodobně pohlížet jako na další příklad podivného chování vůdce.

Rebelové zatím pokračují v ofenzivě a chystají se na boj o jednu z posledních opor Kaddáfího, o město Syrta.

Vůdce je prý dál v Libyi

Mluvčí libyjského vůdce AP také řekl, že Kaddáfí je stále v Libyi, neupřesnil však kde.

Televize CNN informovala o tom, že během týdne obdržela od Kaddáfího syna Saadího e-mail, v němž píše, že se bude snažit "zachránit Tripolis a dva miliony lidí, kteří tam žijí ... jinak bude Tripolis navždy ztracen, jako Somálsko".

Libyjští povstalci se v neděli k Syrtě přiblížili ze západu na 30 kilometrů. Jejich spojenci se nacházejí asi 100 kilometrů východně od města, poblíž Bin Džavádu, který dobyli. Podle dřívějších zpráv AP vyčkávali, až letadla NATO zničí skladiště zbraní a odpalovací zařízení raket Scud v Syrtě.

Obrazem: Povstalci čistí Tripolis od Kaddáfího:

Syrta je Kaddáfího domovské město a žijí v něm kmeny, které ho podporují. Opozice s nimi nyní vyjednává a o dalších bojových plánech se má rozhodnout až podle toho, jak dopadne toto vyjednávání.

Hon za úkrytem

Ze Syrty byly v srpnu vypáleny dvě rakety Scud. Bylo to poprvé za půlroční občanský konflikt, co byl tento druh zbraně použit. "Nejvíc se bojíme chemických zbraní a raket dlouhého doletu," sdělil povstalecký velitel Fadlalláh Harún. Jakmile NATO vyčistí cestu, vydají se prý povstalecké oddíly k Syrtě.

Právě v Syrtě by se podle některých informací mohl ukrývat Kaddáfí. Ministr informací povstalců Mahmúd Šamman řekl, že honba za Kaddáfím nezastaví snahu stabilizovat Libyi a sestavit novou vládu. "Pátráme po něm, najdeme ho," řekl.

Na západě se povstalci snaží otevřít pobřežní silnici z Tuniska do Tripolisu, která bude využita k zásobování. Ačkoli už mají povstalecké jednotky v rukou hraniční přechod, silnici stále nemohou používat, protože ji Kaddáfího loajalisté poblíž města Zuvára odstřelují. Zuvára leží asi 110 kilometrů západně od Tripolisu.

Mrtvé město Tripolis

Boje v metropoli sice ustaly, ale běžný život v Tripolisu je stále mimořádně obtížný. Město je bez elektřiny a bez vody, ulice jsou plné nesváženého odpadu a vraků automobilů, obchody jsou zavřené, na letištních drahách stojí letadla poškozená bombardováním. Ceny benzinu se vyšplhaly na osmadvacetinásobek předválečné hodnoty a dosahují ekvivalentu 80 korun za litr.

Všeobecný nedostatek je o to tíživější, že příští týden začíná pro celý muslimský svět významný třídenní svátek íd al-fitr, jímž končí postní měsíc ramadán. Muslimové se při této příležitosti obdarovávají a po měsíci mohou znovu jíst i za denního světla.

Mezinárodní organizace pro migraci (IOM) informovala o tom, že do Tripolisu připlula loď, která by ještě o víkendu měla z města přepravit na 1000 cizinců.

 

Právě se děje

Další zprávy