Mohou zůstat i po brexitu. Právo k pobytu v Británii už získal milion lidí z EU

ČTK ČTK
15. 8. 2019 18:57
Přibližně milion občanů zemí Evropské unie žijících v Británii již získal povolení pobývat v zemi i po brexitu se zachováním všech dosavadních práv. Vyplývá to ze statistiky, kterou dnes zveřejnilo britské ministerstvo vnitra. Nejvíce žádostí o status usedlíka podali Poláci následovaní Rumuny a Italy. Češi představují se 13 200 žádostmi unijní průměr. V Británii podle odhadů dlouhodobě pobývají tři miliony občanů dalších zemí EU.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Shutterstock

Britská vláda se již loni zavázala, že zachová cizincům ze států EU stejná práva jako dosud, i pokud by země ze společenství odešla bez dohody. Podmínkou je, že zažádají o status usedlíka, pro jehož získání stačí doložit totožnost a dokázat, že žijí v Británii.

Pokud nemá žádost nějaké nedostatky, usedlíkem se prakticky automaticky stane každý, kdo v zemi pobývá pět let a déle. Takzvaný předběžný usedlický status dostanou lidé, kteří v zemi žijí kratší dobu. Dovršením pátého roku se jim poté změní na plný status.

Systém se naplno rozjel letos v březnu a ke konci července obdrželo ministerstvo téměř milion žádostí. Drtivou většinu jich už stihlo schválit, mezi neúspěšné se řadí necelé procento z nich, většinou kvůli formálním nedostatkům žádosti.

Téměř 180 000 žadatelů pochází z Polska, 140 000 je Rumunů a o 20 000 méně Italů. Češi, kterých v Británii odhadem žije kolem 100 000, jsou s 13 200 žádostmi hned za Slováky, kterých se o status usedlíka zatím přihlásilo téměř 20 000.

"Občané EU jsou pro naši zemi neuvěřitelným přínosem. Proto jsem velmi potěšen, že již přes milion lidí má zaručen status, který zachová jejich zákonná práva," řekl podle webu Politico náměstek ministra vnitra Brandon Lewis, podle něhož v srpnu počet schválených žádostí již přesáhl milion.

Podle plánů vlády budou mít cizinci čas na podání žádosti do konce příštího roku v případě, že Británie odejde z EU bez dohody. Kdyby se dohodu podařilo schválit, bude lhůta ještě o půl roku delší.

Expertka na pracovní a evropské právo Catherine Barnardová podle zmíněného webu uvedla, že mezi žadateli zatím převažují kvalifikovanější lidé, po nichž Británie volá, což označila za dobrou zprávu.

"Špatnou zprávou naopak je, že většina lidí stále (žádost) nepodala, a z mých hovorů s občany EU usuzuji, že někteří nedoceňují její význam," řekla profesorka z Cambridge Barnardová, podle níž se někteří méně kvalifikovaní lidé obávají, že vzhledem k pochybnější pracovní praxi nebudou moci délku pobytu v Británii doložit.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Marcon chce posílit vztahy s Bidenovou Amerikou. Prezidenti chtějí spolupracovat v rámci WHO

Nový americký prezident Joe Biden v neděli poprvé od nástupu do funkce mluvil se svým francouzským protějškem Emmanuelem Macronem a vyjádřil touhu po upevnění vzájemných vztahů obou zemí, uvedl Bílý dům. Podle Macrona měli oba vůdci velmi blízké názory, a to zejména co se týče přístupu k mezinárodním problémům, jakými je například boj s pandemií či klimatickými změnami, uvedl Elysejský palác.

Prezidenti se shodli na nutnosti spolupracovat v oblasti globálního veřejného zdraví v rámci Světové zdravotnické organizace (WHO). Z té USA vyvedl předchozí prezident Donald Trump, Biden však hned po nástupu do funkce nařídil, aby se k ní Spojené státy vrátily. Stejně tak tomu bylo i u pařížské klimatické dohody z roku 2015.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Koulař Crouser vylepšil 32 let starý halový světový rekord

Americký koulař Ryan Crouser vytvořil na mítinku ve Fayetteville světový halový rekord. Osmadvacetiletý olympijský vítěz z Ria de Janeiro předčil pokusem 22,82 metru o šestnáct centimetrů výkon krajana Randyho Barnese, který se v čele historických tabulek držel 32 let.

Crouser se na devět centimetrů přiblížil svému absolutnímu maximu z loňského roku. Pod střechou měl jeho dosavadní osobní rekord hodnotu 22,60. Ve Fayetteville Barnsův výkon překonal dokonce dvakrát. Nejdál poslal kouli hned v první sérii, ve třetí ještě předvedl pokus dlouhý 22,70.

"Velmi dobrý start do roku 2021," řekl televizi ESPN Crouser. Historickým zápisem si upevnil první místo v letošních tabulkách, v nichž se za něj v sobotu zařadil výkonem 21,48 český rekordman Tomáš Staněk.

Barnes zůstává nadále absolutním světovým rekordmanem výkonem 23,12 z roku 1990. Za 23 metrů poslal 7,26 kg těžké náčiní také němec Ulf Timmermann (23,06), Crouser se výkonem 22,91 dělí o třetí místo v tabulkách s krajanem Joem Kovacsem a Italem Alessandrem Andreiem.

před 2 hodinami

Portugalský prezident de Sousa podle odhadů obhájil mandát

Portugalský prezident Marcelo Rebelo de Sousa podle odhadů obhájil mandát, hned v prvním kole dnešních voleb se mu podařilo získat přes polovinu hlasů. S odkazem na projekci veřejnoprávní televize RTP o tom informují tiskové agentury.

De Sousa, který je zástupcem pravého středu, si podle odhadů zajistil 57 až 62 procent odevzdaných hlasovacích lístků. V čele Portugalska tak bude dalších pět let.

Další zprávy