Mohl si užívat miliony v Kanadě, ale odešel k Bachmutu. Zemřel při záchraně kolegy

Martin Novák Martin Novák
25. 1. 2023 6:34
Skoro jeden a půl milionu Kanaďanů má ukrajinské předky, velká přistěhovalecká vlna mířila z Ukrajiny za oceán hlavně na začátku dvacátého století. Jeden Kanaďan a zároveň Ukrajinec Hryhorij Cechmistrenko se loni vrátil do své původní země, aby ji bránil před ruskou armádou. Na frontu se přihlásil jako zdravotník. Zahynul v noci na 15. ledna v Bachmutu.
Hryhorij Cechmistrenko.
Hryhorij Cechmistrenko. | Foto: Archiv Hryhorije Cechmistrenka

V sobotu 20. ledna Cechmistrenka za přítomnosti přátel, spolubojovníků a také rodičů, kteří přijeli z Kanady, pochovali na hřbitově nedaleko Kyjeva. Jeho rodina patří mezi dvě stovky nejbohatších Ukrajinců. Otec Vitalij Cechmistrenko vlastnil zemědělskou firmu Rise, kterou později prodal. "Mohl si žít klidu v Kanadě, a dokonce velmi dobře. Byl dolarový milionář, majetek rodiny je odhadován na skoro 290 milionů kanadských dolarů (skoro 4,8 miliardy korun). Přesto se rozhodl odejít na Ukrajinu jako dobrovolný zdravotník," vysvětlila ukrajinská televizní reportérka Christina Kocyrová.

Osmadvacetiletý Cechmistrenko v Kanadě vyrůstal. Bydlel nejdříve v provincii Saskatchewan, pak se přestěhoval do Vancouveru. Na začátku loňského roku přijel na návštěvu Ukrajiny, a když 24. února ruská armáda zemi napadla, rozhodl se zůstat. Jeho spolubojovník Anton, také Kanaďan ukrajinského původu, popsal televizi CBC News poslední chvilky Cechmistrenkova života.

"Běžel pomoci vojákovi z jednotky, kterého zranil granát. Když tam doběhl, přiletěl druhý a připravil Hryhorije o život. Zraněný voják, kterému pomáhal, přežil," uvedl Anton, který dříve sloužil v kanadské armádě a nepřál si z bezpečnostních důvodů zveřejnit své jméno.

"Měl smysl pro humor a zjevně velkou odolnost vůči stresu," cituje ukrajinský zpravodajský web Suspilne amerického novináře Nicholase Laidlawa, který s Hryhorijem před jeho smrtí dělal rozhovor. Další Cechmistrenkův spolubojovník Adam Thiemann uvedl na sociálních sítích, že spolu strávili několik měsíců v takzvané Cizinecké legii ukrajinské armády. "Byl šťastný, že může pomáhat a že je užitečný," napsal.

Boj se zlem

Na Bachmut útočí vojáci ruské žoldnéřské Wagnerovy skupiny, těžké boje trvají od října. Minulý a tento týden zaznamenali Rusové dva úspěchy, když vytlačili ukrajinské obránce z nedalekého města Soledar a také z vesnice Kliščijivka, která leží téměř na okraji Bachmutu.

Rodiče Hryhorije Cechmistrenka přijeli původně z Kanady, aby oslavili se synem pravoslavné Vánoce, nakonec ho pochovali. Rakev byla při obřadu potažená z půli ukrajinskou a z půli kanadskou vlajkou.

"Greg (poangličtělá verze Hryhorijova jména - pozn. red.) měl na vybranou. Zůstat stát stranou, nebo bojovat se zlem. Jeho smrt a jeho oběť přiblíží naše vítězství, přiblíží mír," řekl na pohřbu bývalý ukrajinský velvyslanec v Kanadě Andrij Ševčenko.

Talent na ragby

Ukrajinské komunity v Kanadě se ruská agrese silně dotýká, hlavně v provinciích Alberta, Manitoba a Saskatchewan, kde žije nejvíce lidí s ukrajinskými kořeny. Bylo to vidět například na hokejových zápasech kanadsko-americké NHL v Calgary a Edmontonu, když tam hrál tým Washington Capitals.

Diváci pískali na kapitána Washingtonu, ruskou hvězdu Alexandra Ovečkina. Ten v minulosti dával najevo sympatie k prezidentovi Vladimiru Putinovi a má s ním společnou profilovou fotografii na svém instagramovém účtu. Někteří hokejisté Edmontonu také k utkání nastoupili s malými ukrajinskými vlajkami nalepenými na helmě.

Sám Cechmistrenko nehrál lední hokej, ale ragby. "Když jsem ho viděl poprvé, říkal jsem si: 'Proboha, odkud ten kluk je?' Měl obrovský talent a dispozice k ragby. Netrvalo dlouho a stal se nejlepším hráčem týmu," řekl CBC News jeho trenér Darcy Murphy.

Podle údajů kanadského ministerstva zahraničí od začátku války zemřeli na Ukrajině tři Kanaďané. Emile-Antoine Roy-Sirois padl v červenci na Donbase, když jej zásáhla střela vypálená ruským tankem. Bývalý příslušník kanadské armády Joseph Hildebrand zahynul v listopadu v Bachmutu, stejně jako Hryhorij Cechmistrenko.

Video: Satelitní snímky ukazují zkázu ukrajinského Bachmutu (6. 1.)

Satelitní snímky ukazují, jak se těžce ostřelovaný Bachmut na východě Ukrajiny od srpna proměnil. | Video: Reuters
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 23 minutami

Vrchní soud zastavil trestní stíhání šéfa lihové mafie Březiny v kauze ovlivňování svědků

Olomoucký vrchní soud zastavil trestní stíhání šéfa lihové mafie Radka Březiny a dalších dvou mužů v souvislosti s kauzou ovlivňování svědků. Brněnský krajský soud jim za to v červnu 2021 původní tresty uložené za obchody s nelegálním lihem zpřísnil v podobě souhrnných trestů, Březinovi zvýšil trest ze 13 let na 14 let a devět měsíců. Vrchní soud zastavení stíhání odůvodnil tím, že o těchto skutcích již bylo pravomocně rozhodnuto. Informaci v úterý potvrdil Petr Šereda z Vrchního státního zastupitelství v Olomouci. Zastavení trestního stíhání se týká také Pavla Čanigy a Ivana Kováříka.

Vrchní soud o zastavení trestního stíhání rozhodl v neveřejném jednání v prosinci, řekl novinářům mluvčí soudu Stanislav Cik. "Soud rozhodl, že se u těchto obžalovaných zastavuje trestní stíhání, neboť o těchto skutcích již bylo pravomocně rozhodnuto," uvedl mluvčí.

Podle soudu bylo o této trestné činnosti rozhodnuto již v hlavní daňové větvi lihové mafie, kdy byli všichni tři obžalovaní odsouzeni za zkrácení daně a současně za účast na organizované zločinecké skupině. Druhý z těchto trestných činů vrchní soud považuje za trestný čin trvající. Ovlivňování svědků tak podle něj spadá do trestného činu účasti na organizované zločinecké skupině, o kterém však již bylo pravomocně rozhodnuto v daňové větvi celé kauzy.

Zdroj: ČTK
před 26 minutami

Kolínská Toyota od středy zastaví kvůli nedostatku dílů výrobu na většinu února

V automobilce Toyota Motor Manufacturing Czech Republic v Kolíně od středy kvůli nedostatku komponentů zastavují výrobu. Celková doba odstávky zatím není známá, měla by to být větší část února. Podle mluvčího automobilky Tomáše Paroubka je důvodem výpadek subdodávek pro českého dodavatele způsobený epidemií covidu v Číně na konci loňského roku.

"Rozjezd linky je plánován na poslední týden v únoru, může se ale změnit spousta věci, dodání dílů dříve, nebo naopak," uvedl Paroubek. Chybí podle něj komponenty do obou modelů, které se v Kolíně vyrábějí, a to Aygo a Yaris. "Nebudeme sdílet jméno dodavatele ani konkrétní díl, který nás bohužel zastavil s ohledem na překážky v dodavatelském řetězci. Jedná se o subdodávky komponent pro české dodavatele, nedostatek vznikl v důsledku výpadku výroby v Číně během listopadu a prosince způsobeného covid-19," doplnil mluvčí.

Úplné uzavření podniku v průmyslové zóně Ovčáry u Kolína se podle Paroubka nechystá. "Někdo vytvořil fake news, která není pravdivá, a toto spustilo velkou reakci," řekl. Poptávka po autech podle něj vzrostla, automobilka plánujeme vyrobit letos opět přes 200 000 vozů. "I přes toto zastavení uděláme maximální kroky, abychom vozy dodali co nejdříve zákazníkům, kteří nyní čekají na dodávku již objednaných vozů," doplnil.

Zdroj: ČTK
před 39 minutami

Prezident Zeman se příští týden sejde s Čaputovou ve Vysokých Tatrách

Český prezident Miloš Zeman se příští úterý při své rozlučkové návštěvě Slovenska sejde ve Vysokých Tatrách se slovenskou kolegyní Zuzanou Čaputovu, informovala ČTK kancelář slovenské prezidentky. Zemanovi v březnu skončí druhý pětiletý prezidentský mandát; v čele státu ho vystřídá Petr Pavel, který v rozhodujícím kole přímé volby minulý týden porazil expremiéra Andreje Babiše.

Vrcholní politici Česka i Slovenska v minulosti založili tradici, že jejich první a poslední zahraniční cesta ve funkci vede do druhé ze zemí bývalého Československa. Podle informací ČTK by Zeman měl na Slovensko přicestovat už v pondělí a návštěvu země pak ukončit ve středu, kromě Čaputové by se měl sejít také s dalšími současnými a bývalými slovenskými politiky.

Zeman bude s Čaputovou jednat v hotelu ve známé turistické lokalitě Štrbské Pleso. Zeman tam zavítal už v roce 2018 na své první zahraniční cestě ve druhém prezidentském mandátu. Slovenským prezidentem byl tehdy Andrej Kiska.

Zdroj: ČTK
Další zprávy