Moderátor BBC zobrazil syna Meghan a Harryho jako malého šimpanze. Dostal výpověď

Zahraničí Zahraničí
Aktualizováno 9. 5. 2019 15:00
Britská veřejnoprávní společnost BBC ve čtvrtek propustila rozhlasového moderátora Dannyho Bakera kvůli středečnímu příspěvku na Twitteru, který zobrazil čerstvě narozeného syna vévodkyně Meghan a prince Harryho jako malého šimpanze. "Miminko královské rodiny opouští nemocnici," napsal do popisku k příspěvku Baker, který přiložil černobílou fotografii neznámého páru, jak drží za ruce šimpanze oblečeného do kabátu a klobouku.
Britský princ Harry a jeho manželka Meghan s novorozeným synem, který dostal jméno Archie.
Britský princ Harry a jeho manželka Meghan s novorozeným synem, který dostal jméno Archie. | Foto: Reuters

Baker později obsah smazal a opakovaně se za něj omluvil. Podle něj šlo o nepovedený vtip. Ve čtvrtek ale na stejné sociální síti informoval o svém vyhazovu.

Na internetu se do něj mezitím opřela řada pobouřených uživatelů, kteří moderátora obviňují z rasismu. Meghan je míšenka, její matka Doria Loyce Raglandová je Afroameričanka. Vévodkyně v pondělí porodila syna, který dostal jméno Archie Harrison Mountbatten-Windsor. 

Baker ve své omluvě uvedl, že mu nedošlo, že by snímek mohl někoho urazit: "Omlouvám se, jestli můj humorný obrázek malého chlapíka v nóbl oblečení někoho pobouřil. Nikdy by mě to nenapadlo, no, moje smýšlení je choré," napsal. Dodal, že by "stejně hloupý obrázek použil pro jakékoliv jiné královské dítě i pro dítě Borise Johnsona (bývalý britský ministr zahraničí - pozn. red.) či klidně své vlastní".

Důvodem Bakerova vyhazovu je však rasismus. BBC uvedla, že jeho příspěvek se neslučuje s hodnotami, které stanice vyznává. "Danny je vynikající moderátor, už s námi ale nadále nebude spolupracovat na víkendovém pořadu," dodala BBC. Jedenašedesátiletý Baker pracoval pro rozhlasovou stanici BBC Radio 5 Live. 

Video: Harry a Meghan se poprvé pochlubili novorozeným synem 

Harry a Meghan se poprvé pochlubili novorozeným synem | Video: Reuters
 

Právě se děje

Další zprávy