Mnichov patří k nejtemnějším kapitolám vzájemných vztahů, řekl šéf německé diplomacie

ČTK ČTK
Aktualizováno 29. 9. 2018 16:53
Šéf německé diplomacie Heiko Maas to prohlásil u příležitosti 80. výročí podepsání mnichovské dohody.
Heiko Maas.
Heiko Maas. | Foto: Reuters

Berlín - Mnichovská dohoda patří podle německého ministra zahraničí Heika Maase k nejtemnějším kapitolám německo-českých vztahů. Připravila totiž cestu k rozdělení a nakonec rozbití Československa. Šéf německé diplomacie to prohlásil u příležitosti 80. výročí podepsání mnichovské dohody.

"Co bylo tehdy v některých částech Evropy zprvu oslavováno jako úspěch (na cestě) k zajištění míru, byl jen začátek k rozpoutání Německem založeného plošného požáru, který uvrhl kontinent a svět do katastrofy," napsal Maas k dohodě, kterou v noci z 29. na 30. září v Mnichově uzavřely Británie, Francie, Německo a Itálie.

"Evropská unie dnes představuje protiklad ducha Mnichova," je přesvědčen německý ministr, podle něhož je základem unie respekt ke všem členským zemím a občanům. "Namísto práva silnějšího platí síla práva," poznamenal také s tím, že obě země, které nyní v rámci Evropské unie a Severoatlantické aliance úzce spolupracují, se chtějí za tyto hodnoty a principy zasazovat.

A trauma mnichovské dohody nelze zapomenout ani podle ministra zahraničních věcí Jana Hamáčka (ČSSD). Je dobré, že se z něj můžeme poučit a máme dnes oporu v evropské spolupráci, uvedl v den 80. výročí podepsání mnichovské dohody Hamáček na twitteru.

V mnichovské dohodě Neville Chamberlain, Édouard Daladier, Adolf Hitler a Benito Mussolini odsouhlasili postoupení zhruba třetiny československého území s převážně německým obyvatelstvem (Sudet) Německu. Dohoda, která vznikla bez účasti československých zástupců, byla zpočátku vydávána za akt zajišťující Evropě mír. Už za necelý rok se ale kvůli agresi hitlerovského Německa rozhořela druhá světová válka.

Eduard Stehlík k Mnichovské dohodě:

Prohráli bychom, ale byli bychom sebevědomější, čestně prohrát je lepší než vzdát se bez boje, říká vojenský historik Eduard Stehlík. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

Další zprávy