A nechcete k tomu ještě tohle? Amazon nabízel mladému Syřanovi z Německa chemikálie pro atentát

ČTK ČTK
4. 11. 2017 11:08
Mladý Berlíňan původem ze Sýrie je od úterý vazbě. Německá policie ho podezřívá z přípravy bombového útoku. Týdeník Der Spiegel napsal, že nakupoval chemikálie pro přípravu bomby v internetovém obchodu Amazon. Jeho web mu přitom navrhoval, jaké látky by také mohl potřebovat.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Berlín - Mladý Syřan, kterého německý soud před několika dny poslal do vazby kvůli podezření z přípravy bombového útoku, si podle týdeníku Der Spiegel chemikálie pro přípravu bomby nakoupil v internetovém obchodu Amazon.

Ten mu přitom navrhoval, jaké látky by také mohl potřebovat.

Devatenáctiletý muž si od léta přes Amazon objednával chemikálie pro výrobu výbušniny TATP.

Policie zadržela Jámina A. v úterý v severoněmeckém Schwerinu. Podle vyšetřovatelů se mladík nejpozději letos v červenci rozhodl odpálit v Německu bombu s cílem zabít a zranit co nejvíce lidí.

Týdeník Der Spiegel připomíná, že přes internetovou platformu Amazon se zásobovali i pachatelé loňského útoku na sikhskou modlitebnu v Essenu, při němž utrpěli zranění tři lidé včetně duchovního, nebo islamista Džábir Bakr, který údajně plánoval útok na berlínském letišti Tegel a který se loni v říjnu oběsil ve věznici v Lipsku.

Vyšetřovatele znepokojuje skutečnost, že Amazon nakupujícím automaticky nabízí zboží, které lze využít pro výrobu bomby.

Při nákupu se objevuje nápověda, že "zákazníci, kteří si objednali toto zboží, koupili rovněž…". Vyšetřovatelé to údajně vyzkoušeli po zatčení Bakra.

Amazon uvedl, že s policií spolupracuje a že na svých internetových stránkách podnikl opatření, aby "zboží bylo nabízeno vhodným způsobem", píše Der Spiegel.

Německo od loňska zasáhlo několik islamistických útoků. Ten nejhorší si v prosinci v Berlíně vyžádal 12 obětí a desítky zraněných.

 

Právě se děje

před 39 minutami

Prezidentem lékařské komory se stal její dosavadní šéf Kubek

Českou lékařskou komoru (ČLK) povede dalších pět let její dosavadní šéf Milan Kubek. Na sobotním sjezdu v Praze získal post prezidenta již počtvrté. Kubek ve volbě porazil současného viceprezidenta stavovské organizace lékařů Zdeňka Mrozka.

Kubek získal 176 hlasů, Mrozek 108. Nikdo další nekandidoval. Volba trvala téměř tři hodiny, delegáti si nového šéfa odhlasovali až ve třetím kole.

Staronový prezident ČLK stojí v čele komory 15 let, organizaci vede od roku 2006, Předtím byl Kubek, který má angiologickou ambulanci na poliklinice v Praze 9, předsedou Lékařského odborového klubu. Podle Kubka by ČLK měla poskytovat svým členům co nejlepší servis.

Zdroj: ČTK
Další zprávy