Mladý Rom je po únosu v Paříži v kómatu. Pachatelé unikají

Martin Novák Martin Novák
24. 6. 2014 7:20
Podle organizace SOS Racism souvisí útok s volebním úspěchem Národní fronty.
Policisté v jedné z nelegálnícvh romských osad ve Francii (archivní foto).
Policisté v jedné z nelegálnícvh romských osad ve Francii (archivní foto). | Foto: Reuters

PařížFrancie se radikalizuje vůči romským imigrantům z Balkánu. Dosud se to projevovalo jen většinovým souhlasem s deportacemi Romů zpět do Bulharska a Rumunska (alespoň podle dostupných průzkumů veřejného mínění), v pátek 13. června se ale objevil první vážný případ násilí.

Skupina mužů v kuklách unesla v automobilu šestnáctiletého romského mladíka z Rumunska, který žil v opuštěném domě s dalšími zhruba dvěma stovkami Romů na severním pařížském předměstí Pierrefitte-sur-Seine.

Objevil se po mnoha hodinách v bezvědomí v nákupním vozíku před supermarketem. Zůstává v komatu i po více než dvou týdnech. Podle lékařů je jeho život ohrožen.

Romové, kteří v místě přebývali, krátce po činu uprchli pryč. Podle listu Le Parisien ve všem, v čem bylo možné odjet. Auty i tramvajemi, někteří šli pěšky.

V Pierrefitte-sur-Seine tato komunita strávila zhruba tři týdny.

"Není překvapivé, že se vzhledem k současné atmosféře ve Francii něco takového stalo. Národní fronta zvítězila v evropských volbách, má velké politické zisky a útok zapadá do tohoto kontextu", uvedl pro rozhlasovou stanici NPR mluvčí skupiny SOS Racism Aline Le Bail-Kremer.

Krajně pravicová Národní fronta se staví proti přílivu imigrantů.

Francouzi viní bulharské a rumunské Romy z krádeží. A to i v centru, včetně okolí Eiffelovy věže nebo nádraží Gare Du Nord. Zbitý mladý muž byl podle policie kvůli krádeži několikrát zadržen.

Vypadá to tak, že skupina místních se rozhodla vzít právo do svých rukou. Francouzský prezident François Hollande útok odsoudil a slíbil potrestání viníků.

Zatím ale nebyl nikdo zadržen ani obviněn.

"Tím, že čelní představitelé Francie ani nehnuli brvou v případě zločinů, které mohly být motivovány nenávistí, vytvářejí atmosféru strachu, jenž povede jen k dalším takovým brutálním útokům. Všichni, kdo za útoky nesou odpovědnost, musí čelit důslednému vyšetřování a trestnímu stíhání," uvedla k činu organizace Amnesty International.

Romové na předměstí Paříže.
Romové na předměstí Paříže. | Foto: Reuters

Podle svědectví, která se až nyní s odstupem času objevují, šestnáctiletého Roma obyvatelé okolních domů považovali za zloděje, který se vloupal do bytu. "Skupina lidí si pro něj došla a násilím ho odvlekla. Byl zamčen ve sklepě," uvedl jeden z policejních vyšetřovatelů.

"Chápu, že jsou na tom špatně, ale okrádají nás," řekl deníku Le Monde jeden z obyvatel Pierrefitte-sur-Seine, který podle reportéra deníku neskrýval spokojenost s odchodem Romů.

Na francouzských sociálních sítích neměli útočníci nouzi o sympatizanty. "Jestliže stát negarantuje bezpečnost, je jasné, že lidé se o ni začnou starat sami," objevilo se například na Twitteru.

Britský deník Daily Telegraph publikoval snímky zbitého, oteklého a zkrvaveného chlapce, které pořídil jeden z místních obyvatel ještě před příjezdem policie. Francouzské úřady publikování fotografií ve francouzských médiích zakázaly. Publikovat snímky oběti trestného činu je ve Francii nelegální.

Francie začala s vystěhováváním Romů a likvidací jejich provizorních táborů v roce 2010, kdy tisíce imigrantů dorazily z Bulharska a Rumunska. I po změně vlády z pravicové na levicovou vystěhovávání pokračuje: jen loni úřady vykázaly z nelegálně postavených tábořišť skoro dvacet tisíc lidí.

"Nejhorší je, že nikdo netuší, jak tento problém řešit. Všichni o tom diskutují, ale neví se, co dělat. Zatím je to ovšem problém hlavně velkých měst. Paříže, Lyonu nebo Lille na severu," řekl Aktuálně.cz Evžen Faucher ze Společnosti Francouzsko-česko-slovenského přátelství, který žije v Nancy.

Romská imigrace je hlavním důvodem odmítavého postoje Paříže k rozšíření schengenského prostoru pro volný pohyb osob a zboží i na Bulharsko a Rumunsko.

Bývalý prezident Nicolas Sarkozy dokonce navrhuje opačný postup. Obnovit kontroly na francouzských hranicích. Dosavadní systém podle Sarkozyho, který se chystá v roce 2017 znovu kandidovat na prezidenta, učinil z Francie evropskou "skládku" pro ekonomické migranty.

 

Právě se děje

Další zprávy