Mladý přátelský muž. V životě kopilota je ale jedna mezera

Jan Hejl ČTK Jan Hejl, ČTK
Aktualizováno 26. 3. 2015 21:06
Andreas Lubitz úmyslně navedl stroj se 150 lidmi do horského masivu. Proč, to zatím není jasné.
Dům kopilota Andrease Lubitze střeží policisté.
Dům kopilota Andrease Lubitze střeží policisté. | Foto: Reuters

Düsseldorf - Sedmadvacetiletý Andreas Lubitz v kokpitu úmyslně zapříčinil úterní tragédii Airbusu A320 aerolinek Germanwings na lince z Barcelony do Düsseldorfu.

Čtvrteční oznámení francouzské prokuratury zcela otočilo dohady o neštěstí, které si vyžádalo 150 životů.

Kdo ale byl kopilot, který se po odchodu kapitána na toaletu zamkl v kokpitu a podle všeho navedl letoun ke zřícení? Dosavadní vyšetřování totiž ukazuje, že stroj neměl technické potíže.

Od chvíle, kdy převzal řízení, Lubitz podle záznamů z černé skříňky neřekl v pilotní kabině jediné slovo. Slyšet byl jen jeho dech.

Usměvavý běžec s nekorektními vtipy

Andrease Lubitze létání fascinovalo od dětství. Členem leteckého klubu v německém Montabauru, kde bydlel, se stal už ve 14 letech.

Sousedé jej popisují jako přátelského muže, který často běhal kolem jejich domů. O Lubitzově vášni pro běh svědčí i to, že se pravidelně účastnil půlmaratonů pořádaných leteckou společností Lufthansa, jíž Germanwings patří.

Kromě toho lezl na lezecké stěně, chodil na bowling, rád navštěvoval fastfoody a party.

Jeden z Lubitzových známých z leteckého klubu televizi n-tv řekl, že šlo o "zdrženlivého muže, žádného bláznivce, jací se někdy v letectví vyskytují".

Liboval si prý v politicky nekorektních vtipech. "Měl rád, když se muži chovali jako kluci a piloti jako hochštapleři s americkým úsměvem na rtech," napsal německý list Die Welt.

U nízkonákladové společnosti Germanwings pracoval od září roku 2013. Nalétáno měl 630 hodin. Podle agentury AP při loňské povinné lékařské prohlídce nevykazoval známky depresí ani jiné psychické poruchy.

"Ještě včera jsme se bavili, co všechno budeme po tvém návratu dělat. Každý den jsi mě rozesmál," reagoval na tragickou událost jeden z kopilotových přátel.

Proč Lubitz přerušil výcvik?

Podle francouzského prokurátora Brice Robina Lubitz nebyl terorista. "Neexistují žádné indicie, které by naznačovaly, že by se jednalo o teroristický čin," řekl novinářům.

Proč se Andreas Lubitz nad Alpami rozhodl k fatálnímu klesání, tak zůstává záhadou.

V jeho profesním životopise se - alespoň podle zatím dostupných informací - nachází jediná záhada.

Letecký výcvik zahájil v roce 2008, ovšem před šesti lety jej na bezmála rok přerušil. Nabízí se tak otázka, co ho k tomu vedlo. Zda například neměl psychické potíže.

Když takový dotaz padl na tiskové konferenci Lufthansy, generální ředitel společnosti Carsten Spohr reagoval, že piloti mají povinnost hlásit jakékoliv nezvyklosti v chování svých kolegů.

"Pokud se ale něco takového stane při jednom letu, nemusí k tomu dojít,“ připustil.

Zda přerušení Lubitzova výcviku souviselo se zdravotním stavem, odmítl komentovat. Odvolal se na německou legislativu, která k tomu opravňuje pouze lékaře.

V německých médiích se však množí spekulace, že Lubitz trpěl depresemi nebo syndromem vyhoření:

Andreas Lubitz jednou přerušil výcvik kvůli syndromu vyhoření a depresím, citoval dnes deník Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ) matku někdejší spolužačky pilota. Také magazín Der Spiegel od pilotových přátel zjistil, že Lubitz prý výcvik přerušil kvůli "syndromu vyhoření nebo depresi".

"Byl to milý chlapec," řekla FAZ žena. "Měl dobré rodinné zázemí," dodala. Před několika lety se prý ale její dceři svěřil, že přerušil výcvik. "Zjevně měl syndrom vyhoření, depresi," řekla žena.

Dcera prý bývalého spolužáka viděla naposledy před Vánocemi a působil na ni normálně. "Celé si to nedokážu představit jinak, než jako zkratkovitou reakci," řekla žena. "To nemohlo být plánované, i když to vlastně působí jako útok šílence," dodala.

Proč se mladý kopilot rozhodl zavraždit 149 lidí na palubě, zatím není známo, stejně jako to, zda svůj čin plánoval. Jeho malý byt v Düsseldorfu prohledává policie. Muži zákona ve čtvrtek prohledali i dům Lubitzovy rodiny v západoněmeckém Montabauru.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Frankfurt si v odloženém duelu EL v Salcburku zajistil postup

Fotbalisté Frankfurtu v odvetném duelu 2. kola Evropské ligy v Salcburku, jenž byl přeložen ze čtvrtka na dnešek kvůli hlášenému orkánu, remizovali 2:2 a v součtu s domácí výhrou 4:1 postoupili do osmifinále. V něm se Eintracht 12. a 19. března utká s Basilejí.

Salcburk v odloženém zápase před 29.000 diváky dvakrát vedl, ale hosté pokaždé vyrovnali a pohlídali si postup. Branky domácích vstřelili kapitán Andreas Ulmer a Jérome Onguéné, klid Frankfurtu zajistil dvěma góly André Silva.

Frankfurt se měl původně už za dva dny představit v bundeslize na hřišti Werderu Brémy, vedení ligy ale na neděli plánovaný duel kvůli nahuštěnému programu zatím na neurčito odložilo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy