Mladý jehovista musí přijmout transfuzi, rozhodl soud

Petr Jemelka Petr Jemelka
27. 9. 2013 19:38
Pokud mladík trpící těžkou formou rakoviny nedostane krev, na 80 procent zemře
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Canberra - Nezletilý australský jehovista trpící agresivní formou rakoviny musí přijmout krevní transfuzi, přestože mu to zakazuje jeho víra. Precedentním rozsudkem o tom rozhodl nejvyšší soud v Novém Jižním Walesu.

Soudce John Basten to zdůvodnil tím, že není důvod, proč by měl odvolání těžce nemocného mladíka vyhovět jen proto, že se blíží jeho osmnácté narozeniny. Po nich bude moci jakožto dospělý léčbu odmítnout.

"Je v zájmu státu udržet ho naživu do té doby, než dospěje a bude moci dělat svobodná rozhodnutí o věcech, jako je právě lékařská péče," prohlásil australský soudce při vynášení rozsudku.

V současné době není mladík podle soudu na odmítání léčby zralý, konstatuje agentura AFP.

Teenager, jehož jméno nebylo vzhledem k věku zveřejněno, trpí Hodgkinovým lymfomem, tedy rakovinou mízních uzlin. V rámci léčby prodělal několik chemoterapií, ty ale nepřinesly kýžený efekt.

Lékaři mu proto naordinovali větší dávky chemoterapeutik a léky nakombinovali. To ale zvýšilo riziko chudokrevnosti. V únoru ji u mladíka skutečně diagnostikovali, a nezbývá tak než pacientovi podat krevní transfuze, nebo přerušit léčbu. Bez transfuze by hoch chemoterapii na 80 procent nepřežil.

Naděje na úplné vyléčení existuje a v případě Hodgkinova lymfomu bývá poměrně velká.

"Není pochyb o tom, že je mladíkova víra pevná, ta víra ho ale zároveň ohrožuje na životě. Život je pro mě posvátnější než respekt k důstojnosti jednotlivce," zdůvodnil své rozhodnutí soudce nižší instance Ian Gzell. Nejvyšší soud ho v pátek potvrdil a rozhodl, že žalobce nemusí hradit náklady soudního řízení.

 

Právě se děje

před 56 minutami

Vědci zkoumali tweety o klimatu, čtvrtinu vytvořili falešní "boti"

Za čtvrtinou příspěvků stály v průměrný den automatizované účty, neboli "boti". Takové je hlavní zjištění badatelů z americké Brownovy univerzity, kteří zkoumali miliony tweetů z roku 2017 na téma klimatických změn. Výsledná studie ještě nebyla zveřejněna, přístup k ní ale získal deník The Guardian. Ten na základě zjištění píše, že diskuse na Twitteru jsou "překrucovány armádou botů" ve prospěch popírání vědeckých poznatků.

Předmětem výzkumu bylo 6,5 milionů tweetů z více než měsíčného období kolem 1. června 2017, kdy americký prezident Donald Trump ohlásil odstoupení své země od pařížské klimatické dohody. Příspěvky o klimatických změnách pocházely od neautentických účtů. Ty neovládají běžní uživatelé, ale spíše software, jehož prostřednictvím může jediná osoba zadávat instrukce skupině profilů, které pak samostatně vytvářejí obsah nebo sdílejí a "lajkují" existující sdělení.

"Tato zjištění nasvědčují tomu, že mechanizovaní boti mají významný dopad při zvyšování dosahu odmítavých tvrzení o klimatické změně, včetně podpory pro Trumpovo odstoupení od pařížské dohody," cituje The Guardian z dosud nezveřejněné studie.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 57 minutami

Na SP v Rašnově bodoval z Čechů jen Koudelka, vyhrál Geiger

V závodě Světového poháru ve skocích na lyžích v Rašnově bodoval z Čechů pouze Roman Koudelka, který obsadil 27. místo. Viktor Polášek, Vojtěch Štursa ani Čestmír Kožíšek nepostoupili do druhého kola. Vyhrál Němec Karl Geiger, který na středním můstku jako jediný dosáhl hranice sta metrů.

Koudelka skočil v prvním kole 89 metrů a mezi bodovanou třicítku postoupil z 27. místa. Ve druhém si připsal o metr kratší pokus, ale v pořadí si nepohoršil. Polášek skončil osmatřicátý těsně před Štursou, Kožíšek obsadil 45. místo.

Geiger vedl už po prvním kole, ve druhém zopakoval stometrový pokus a druhého krajana Stephana Leyheho porazil o necelých šest bodů. Třetí místo obsadil lídr Světového poháru Rakušan Stefan Kraft, průběžně druhý Geiger stáhl jeho náskok na 118 bodů.

V Rašnově dosud v rámci SP skákaly pouze ženy. Muži se po dnešní premiéře v transylvánském areálu utkají o body i v sobotu.

Další zprávy