reklama
 
 

Mladistvá prostitutka od Berlusconiho otřásá vládou

2. 11. 2010 14:01
V Itálii se spekuluje, zda Berlusconi zneužil svou pozici veřejného činitele

*Ve zprávě jsme doplnili informaci o tom, že Berlusconi chce v budoucnosti dočasně zakázat publikaci novin zveřejňujících "zavádějící" informace

Řím - Italský premiér Silvio Berlusconi musí zase vysvětlovat. Vyvstalo totiž podezření, že zasahoval v případu zatčené mladistvé prostitutky. Ta měla být po jeho přímluvě puštěna z vazby, kam se dostala za trestný čin krádeže.

Navíc se na veřejnost dostala informace, že Silvio Berlusconi organizoval vloni na jaře ve své rezidenci u Milána večírky, na které za 5000 eur za noc docházely také prostitutky.

Média popisují, že poté, co se 17letá Maročanka dostala do vazby, kontaktovala italského premiéra. Druhá verze vypovídá o tom, že premiéra kontaktovala jiná osoba, která se představila jménem zatčené. Volající v každém případě požádala o pomoc. Berlusconi následně pověřil šéfa bezpečnostní služby, aby zavolal na policejní prezidium.

Měl předat informaci, že policie zatkla dívku, kterou musí zase rychle pustit na svobodu, protože se "jedná o vnučku egyptského prezidenta Mubaraka a její zatčení by mohlo vést k diplomatické roztržce."

Premiér by měl odstoupit

Kritika z řad politické konkurence na sebe nenechala dlouho čekat. Předseda levicové Demokratické strany Pier Luigi Bersani řekl, že "Berlusconi nemůže zůstat ve svém úřadu ani o minutu déle."

Přidal se k němu však také Berlusconiho stranický souputník a zároveň předseda parlamentu Gianfranco Fini: "Pokud se informace o intervenci v případu zatčené prostitutky potvrdí, musí Berlusconi odstoupit."

Fini nedávno založil vlastní parlamentní frakci Budoucnost a svoboda, kterou chce na ustavujícím kongresu v lednu 2011 přeměnit v regulérní politickou stranu.

Předseda parlamentu dále novinám Corriere della Sera řekl, že celá záležitost je pro něj "velmi trapná". Když se informace dostaly na veřejnost, byl právě na návštěvě u německé kancléřky Angely Merkelové. "Umíte si jistě představit, jaké komentáře jsem si musel vyslechnout," stěžoval si politik.

Zakážeme pomlouvačné noviny

Premiér má však pro obě dvě probíraná témata vysvětlení. V případě nezletilé prostitutky se podle něj nejednalo o žádnou intervenci.

Jednou prý kvůli ní skutečně zvednul telefonní sluchátko. Důvodem však bylo, že chtěl "najít opatrovníka pro osobu, které mu bylo velmi líto poté, co se seznámil s jejím dramatickým příběhem."

Na kritiku svého stranického kolegy Berlusconi odvětil, že s demisí v žádném případě nepočítá. "Nikdo mě nedonutí změnit můj životní styl. Pracovně musím odvádět nadlidské výkony, často jsem vzhůru do půl třetí do rána a vstávám v sedm. Jednou za čas si proto musím také udělat volnější večer," uvedl 74letý politik. 

Poté, co premiér vyzval Italy, aby podobné zprávy v médiích ignorovali, pohrozil nyní také tím, že jeho strana Lid svobod v parlamentu předloží návrh zákona, na základě kterého bude možné zakázat "na tři až třicet dní" vydávání novin zveřejňující "falešné informace".

Berlusconiho chování tvrdě kritizovaly i katolické listy Famiglia Cristiana a Avvenire, které mu vytkly "nedostatek sebekontroly".

autor: Monika Horáková | 2. 11. 2010 14:01

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama