Mladistvá prostitutka od Berlusconiho otřásá vládou

Monika Horáková
2. 11. 2010 14:01
V Itálii se spekuluje, zda Berlusconi zneužil svou pozici veřejného činitele

*Ve zprávě jsme doplnili informaci o tom, že Berlusconi chce v budoucnosti dočasně zakázat publikaci novin zveřejňujících "zavádějící" informace

Řím - Italský premiér Silvio Berlusconi musí zase vysvětlovat. Vyvstalo totiž podezření, že zasahoval v případu zatčené mladistvé prostitutky. Ta měla být po jeho přímluvě puštěna z vazby, kam se dostala za trestný čin krádeže.

Navíc se na veřejnost dostala informace, že Silvio Berlusconi organizoval vloni na jaře ve své rezidenci u Milána večírky, na které za 5000 eur za noc docházely také prostitutky.

Média popisují, že poté, co se 17letá Maročanka dostala do vazby, kontaktovala italského premiéra. Druhá verze vypovídá o tom, že premiéra kontaktovala jiná osoba, která se představila jménem zatčené. Volající v každém případě požádala o pomoc. Berlusconi následně pověřil šéfa bezpečnostní služby, aby zavolal na policejní prezidium.

Měl předat informaci, že policie zatkla dívku, kterou musí zase rychle pustit na svobodu, protože se "jedná o vnučku egyptského prezidenta Mubaraka a její zatčení by mohlo vést k diplomatické roztržce."

Premiér by měl odstoupit

Kritika z řad politické konkurence na sebe nenechala dlouho čekat. Předseda levicové Demokratické strany Pier Luigi Bersani řekl, že "Berlusconi nemůže zůstat ve svém úřadu ani o minutu déle."

Přidal se k němu však také Berlusconiho stranický souputník a zároveň předseda parlamentu Gianfranco Fini: "Pokud se informace o intervenci v případu zatčené prostitutky potvrdí, musí Berlusconi odstoupit."

Foto: Reuters

Fini nedávno založil vlastní parlamentní frakci Budoucnost a svoboda, kterou chce na ustavujícím kongresu v lednu 2011 přeměnit v regulérní politickou stranu.

Předseda parlamentu dále novinám Corriere della Sera řekl, že celá záležitost je pro něj "velmi trapná". Když se informace dostaly na veřejnost, byl právě na návštěvě u německé kancléřky Angely Merkelové. "Umíte si jistě představit, jaké komentáře jsem si musel vyslechnout," stěžoval si politik.

Zakážeme pomlouvačné noviny

Premiér má však pro obě dvě probíraná témata vysvětlení. V případě nezletilé prostitutky se podle něj nejednalo o žádnou intervenci.

Jednou prý kvůli ní skutečně zvednul telefonní sluchátko. Důvodem však bylo, že chtěl "najít opatrovníka pro osobu, které mu bylo velmi líto poté, co se seznámil s jejím dramatickým příběhem."

Na kritiku svého stranického kolegy Berlusconi odvětil, že s demisí v žádném případě nepočítá. "Nikdo mě nedonutí změnit můj životní styl. Pracovně musím odvádět nadlidské výkony, často jsem vzhůru do půl třetí do rána a vstávám v sedm. Jednou za čas si proto musím také udělat volnější večer," uvedl 74letý politik. 

Poté, co premiér vyzval Italy, aby podobné zprávy v médiích ignorovali, pohrozil nyní také tím, že jeho strana Lid svobod v parlamentu předloží návrh zákona, na základě kterého bude možné zakázat "na tři až třicet dní" vydávání novin zveřejňující "falešné informace".

Berlusconiho chování tvrdě kritizovaly i katolické listy Famiglia Cristiana a Avvenire, které mu vytkly "nedostatek sebekontroly".

 

Právě se děje

před 48 minutami

Evropská komise podle Havlíčka odblokovala 18 miliard korun na projekty programu Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost

Evropská komise podle vicepremiéra a ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (za ANO) odblokovala 18 miliard korun, které zadržovala na projekty v problémovém Operačním programu Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost. EK platby pozastavila loni na jaře kvůli vysoké chybovosti. Podle vicepremiéra není jasné, kdy peníze proplatí.

"Před chvílí přišla esemeska, že byl dnes odpoledne odblokován ten zadržovaný peníz, těch 18 miliard korun," uvedl Havlíček. Jeho úřad prý čtyři měsíce vše dokládal unijním auditorům, kteří nakonec žádnou chybu neobjevili. "O nic nepřijdeme v tuto chvíli. Teď je jenom otázka, kdy nám ty peníze pošlou," uvedl Havlíček.

Peníze už ministerstvo průmyslu a obchodu dalo firmám, které o ně žádaly pro své projekty z problémového programu. Projekty se často uskutečňují po etapách, a tak se i na základě jednotlivých žádostí o platbu hradí. EK platby proplácí zpětně.

Další zprávy