Mladíkovi, který ve Wisconsinu zastřelil dva lidi, hrozí doživotí. Protesty slábnou

Sedmnáctiletého mladíka, který ve městě Kenosha ve Wisconsinu zastřelil dva muže a třetího zranil, obžalovali z vraždy a dalších trestných činů. Hrozí mu až doživotní trest.
Wisconsin, Kenosha: Při pouliční přestřelce zemřel jeden člověk (26. 8. 2020) | Video: TWT: Brendan Gutenschwag

Mladík střílel na lidi, kteří vyšli do ulic protestovat poté, co policie o víkendu vážně zranila černocha Jacoba Blakea. V noci na pátek byla situace v Kenoshe výrazně klidnější než na počátku týdne.

Do ulic města Kenosha, které leží u Michiganského jezera, vyšlo v noci na pátek jen zhruba sto lidí, kteří protestovali proti rasismu a policejnímu násilí. Klidné byly protesty i předchozí noc, kdy se do nich zapojilo podle agentury Reuters asi dvě stě lidí. I v noci navzdory pokojnému průběhu protestů policisté několik lidí zadrželi.

Nepokoje ve městě se zhruba sto tisíci obyvatel vyvolal víkendový incident, při němž policie vážně zranila 29letého černocha Jacoba Blakea.

Strážci zákona zasahovali u domácí hádky, podle agentury Reuters je nejspíš zavolala Blakeova přítelkyně. Jeden z policistů, Rusten Shesky, Blakea sedmkrát střelil do zad poté, co se ho s kolegy neúspěšně snažil zatknout a zpacifikovat paralyzérem. Mladému muži způsobil zranění, kvůli kterému je podle svých blízkých od pasu dolů ochrnutý a možná už nikdy nebude chodit.

Po policejním zásahu následovaly tři noci protestů, které se neobešly bez žhářství a vandalismu. V noci z úterý na středu se v ulicích Kenoshy dokonce střílelo. Zemřeli přitom dva lidé a jeden další utrpěl zranění.

Kvůli střelbě ve čtvrtek prokuratura státu Illinois obžalovala 17letého Kylea Rittenhouse. Podle AP je mladík z městečka Antioch v Illinois "obdivovatelem policie", zástupce státu Wisconsin už ve čtvrtek uvedl, že se Rittenhouse rozhodl "vzít spravedlnost do svých rukou a postřílet nevinné protestující".

Rittenhouse obžalovali z šesti trestných činů včetně vraždy, pokusu o vraždu či nedovoleného ozbrojování. Hrozí mu až doživotní vězení. Nyní se nachází ve vazbě v domovském státě Illinois, soud ale bude ještě dnes rozhodovat o jeho vydání do Wisconsinu, kde leží Kenosha. Podle wisconsinského práva jsou lidé jako dospělí souzeni již od 17 let.

Jacob Blake, kterého o víkendu policie vážně zranila, je podle listu Chicago Sun-Times stále v nemocnici, už je ale při vědomí. Podle jeho otce je navzdory tomu, že je od pasu dolů ochrnutý, připoután k lůžku policejními pouty. Podle agentury AP byl od počátku července na Blakea vydán zatykač kvůli sexuálnímu napadení, vniknutí do obydlí a výtržnictví, vše v souvislosti s domácím násilím.

Vyšetřovatelé ve čtvrtek uvedli, že měl Blake v autě, kam nastupoval v době policejního zásahu, nůž. Jeho právní zástupce to odmítá.

Silné reakce vyvolaly události v Kenoshe také ve světě sportu. Řada profesionálních sportovců se přidala k bojkotu zápasů, který zahájil basketbalový tým Milwaukee. Později se zapojily i další týmy NBA, z turnaje v New Yorku na protest odstoupila japonská tenistka Naomi Ósakaová. Prezident Donald Trump ve čtvrtek rozhodnutí kritizoval a uvedl, že se z NBA stala "politická organizace". Naopak demokratická kandidátka na viceprezidentku USA Kamala Harrisová sportovce ocenila.

Nové rasové nepokoje přichází tři měsíce poté, co zažehla protesty po celých Spojených státech smrt černocha George Floyda při zatýkání v Minneapolisu.

 

Právě se děje

před 24 minutami

Zelení jsou v průzkumu nejsilnější německou stranou, strana Merkelové ztrácí

Zelení se po nominaci spolupředsedkyně Annaleny Baerbockové kandidátkou na kancléřku stali jasně nejsilnější politickou stranou v Německu. Hlas by jim podle aktuálního průzkumu Trendbarometer televize RTL dalo 28 procent voličů. Vládní konzervativní unie CDU/CSU dosluhující kancléřky Angely Merkelové, která byla dosud vůdčí parlamentní silou, se propadla na druhé místo s 21 procenty hlasů.

Ještě před týdnem unie v tomto průzkumu vedla, nyní si ale pohoršila o sedm procentních bodů. Koalici CDU/CSU tak po rozhodnutí, že kancléřským kandidátem bude předseda Křesťanskodemokratické unie (CDU) Armin Laschet, čeká úkol získat zpět důvěru voličů. Čas mají do 26. září, kdy Němci vyberou nové složení Spolkového sněmu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy