Mladič může zemřít ještě před vynesením rozsudku, tvrdí obhájci. Žádají o povolení léčení v Rusku

ČTK ČTK
21. 3. 2017 22:23
Obhájci Ratka Mladiče požádali Mezinárodní trestní tribunál pro bývalou Jugoslávii, aby bývalého vrchního velitele bosenskosrbské armády dočasně propustil z vazby a umožnit mu odjezd na léčení do Ruska. Mladič je podle advokátů vážně nemocný a mohl by zemřít ještě před vynesením rozsudku. U Mladiče se v poslední době údajně začaly projevovat symptomy nastávající nebo již probíhající tranzitorní ischemické ataky, lehké mrtvice, která může vést k mozkovému infarktu. Žalobce navrhl pro Mladiče doživotní trest vězení. Obhajoba na druhé straně žádá zproštění viny v celém rozsahu.
Ratko Mladič.
Ratko Mladič. | Foto: Reuters

Haag - Bývalý vrchní velitel bosenskosrbské armády Ratko Mladič, souzený Mezinárodním trestním tribunálem pro bývalou Jugoslávii (ICTY), je podle svých obhájců vážně nemocný a mohl by zemřít ještě před vynesením rozsudku. Proto žádají, aby byl dočasně propuštěn z vazebního vězení kvůli potřebnému léčení. Informovala o tom v úterý agentura AP.

V písemné žádosti, kterou tribunál zveřejnil, advokáti uvádějí, že propuštění Mladiče "je jediný náležitý, humánní a lékařsky podložený krok, který může zajistit, aby se dožil vynesení rozsudku".

Procesní řízení skončilo závěrečnými řečmi obžaloby a obhajoby loni v prosinci a soudci nyní zvažují verdikt, což ještě může trvat řadu měsíců. Obžaloba má 11 bodů, včetně viny za brutální ostřelování obklíčeného Sarajeva a hlavní odpovědnosti za srebrenický masakr, při němž bosenskosrbské síly v létě 1995 na konci války v Bosně povraždily 8000 zajatých muslimských mužů.

Žalobce Alan Tieger navrhl pro Mladiče doživotní trest vězení. Obhajoba na druhé straně žádá zproštění viny v celém rozsahu, protože se podle ní žalobcům nepodařilo dokázat, že Mladič zorganizoval krvavé etnické čistky, které provázely občanskou válku v Bosně (1992-1995).

Mladič, kterému bylo 12. března 74 let, údajně utrpěl srdeční infarkt v době, kdy se po válce v Srbsku skrýval před zadržením. Dopaden a předán ICTY byl v roce 2011 a od té doby si ve vězení často stěžuje na zdravotní potíže.

Podle obhájců Mladičovi nebyla ve věznici a blízké nizozemské nemocnici dosud poskytována odpovídající lékařská péče. Mělo by mu být proto povoleno odcestovat do Ruska, kde by se o něj patřičně postarali. Advokáti přitom tvrdí, že ruské úřady se zaručily, že v případě souhlasu tribunálu pro to zajistí veškeré stanovené podmínky.

Právníci v žádosti předané ICTY uvádějí, že u Mladiče se v poslední době začaly projevovat symptomy nastávající nebo již probíhající tranzitorní ischemické ataky, lehké mrtvice, která může vést k mozkovému infarktu či k srdeční příhodě s následkem smrti.

Ve věznici ICTY v Haagu zemřel před 11 lety na srdeční infarkt bývalý srbský prezident Slobodan Milošević. Nedočkal se tak rozsudku v procesu, v němž byl obžalován z odpovědnosti za válečné zločiny a zločiny proti lidskosti spáchané během válečných konfliktů, které v letech 1991 až 1995 provázely rozpad bývalé Jugoslávie.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Německá prokuratura obvinila cášského biskupa ze zpronevěry

Německá prokuratura obvinila světícího biskupa v Cáchách Johannese Bündgense ze zpronevěry. Informovala o tom dnes agentura DPA. Podle vyšetřovatelů hodnostář zneužil plné moci 78leté ženy trpící demencí a nechal si na svůj soukromý účet z jejího jmění převést celkem 128 000 eur (3,2 milionu korun). Bündgens oznámil, že po dobu svého stíhání nebude dál zastávat svůj úřad.

Podle obvinění biskup peníze získané od seniorky použil na nákup nemovitosti a slíbil jí, že v jeho domě bude mít doživotní právo užívat byt. Do katastru však nebylo věcné břemeno zaneseno.

Cášský biskup a Bündgensův nadřízený Helmut Dieser řekl, že je vyšetřováním šokován a chce, aby se celá záležitost pečlivě prověřila. Bündgens oznámil, že celou částku už ženě vrátil.

Zdroj: ČTK
Další zprávy