Útokem vpřed na Reichstag! Ruská mládež začne ve vlasteneckém parku dobývat kopii berlínské budovy

Martin Novák ČTK Martin Novák, ČTK
Aktualizováno 23. 2. 2017 9:41
Na Reichstag budou "útočit" děti z organizace Junarmija (Mladá armáda), založené loni v září jako "armádní a vlastenecké hnutí". Podle ruského ministra obrany Sergeje Šojgua bude dětská armáda pořádat letní výcvikové tábory, sportovní podniky a vlastenecké akce. Reichstag, dominantu spojovanou s nacistickým režimem, dobyla Rudá armáda při útoku na Berlín na konci druhé světové války. Maketu budovy berlínského Říšského sněmu armáda pro děti buduje v obci Kubinka nedaleko Moskvy.
Budova německého parlamentu v Berlíně.
Budova německého parlamentu v Berlíně. | Foto: Blahoslav Hruška

Moskva - Vztyčení sovětské vlajky nad kopulí Říšského sněmu 2. května 1945 je pro mnohé Rusy ikonický moment a symbol jejich vítězství ve druhé světové válce.

Znají ho jednak z dobových záběrů a také z posledního dílu filmové epopeje režiséra Jurije Ozerova Osvobození.

Teď si ruští mladí budou moci vyzkoušet, jaké to je dobývat Berlín. Ministr obrany Sergej Šojgu oznámil, že armáda postaví o něco menší kopii Reichstagu, která poslouží k trénování útoku.

Maketa vzniká v parku Patriot, který armáda pro děti buduje ve vesnici Kubinka nedaleko Moskvy.

Na Reichstag budou útočit děti z organizace Junarmija (Mladá armáda), založené loni v září jako armádní a vlastenecké hnutí na podporu ruského prezidenta. Má už pobočky v 76 z 83 ruských republik, krajů a oblastí.

Podle Šojgua bude dětská armáda pořádat letní výcvikové tábory, sportovní podniky a vlastenecké akce. V obci Kubinka je výstavba Reichstagu v plném proudu, informoval. Nepůjde prý o budovu v plné velikosti, ale bude stačit k tomu, aby "naši mladí vojáci nemuseli cvičit útok na cokoli, ale na nějaký konkrétní objekt".

Před dvěma lety se podobná replika objevila v Grozném v Čečensku. Jako součást oslav tam čečenští vojáci loajální prezidentovi Ramzanu Kadyrovovi sehráli pro diváky divadelní kus "dobývání Reichstagu".

Součástí cvičiště je také polní kuchyně, umývárna, okopy a bunkry.

V Rusku je vojenská služba stále povinná, návrh na úplnou profesionalizaci armády se v devadesátých letech neprosadil.

Šojgu v dumě navrhl, aby každý poslanec převzal patronát nad přípravou mládeže k vojenskému výcviku ve škole, do které chodil.

Do Mladé armády se mohou zapojit děti od deseti let.

"Musíme se zapojit i do výchovy k vlastenectví," cituje ministra obrany server Pravda.ru.

Ve svém projevu se kromě stavby repliky Reichstagu zmínil Šojgu o tom, že ruská armáda už má speciální kyberdivizi, která má podle jeho slov čelit "zahraniční propagandě o Rusku".

V Evropě naopak rostou obavy z toho, že se hackeři nebo šiřitelné falešných zpráv řízení ruskou vládou pokusí zasáhnout do prezidentských voleb ve Francii a parlamentních v Německu.

 

Právě se děje

Další zprávy