Útokem vpřed na Reichstag! Ruská mládež začne ve vlasteneckém parku dobývat kopii berlínské budovy

Martin Novák ČTK Martin Novák, ČTK
Aktualizováno 23. 2. 2017 9:41
Na Reichstag budou "útočit" děti z organizace Junarmija (Mladá armáda), založené loni v září jako "armádní a vlastenecké hnutí". Podle ruského ministra obrany Sergeje Šojgua bude dětská armáda pořádat letní výcvikové tábory, sportovní podniky a vlastenecké akce. Reichstag, dominantu spojovanou s nacistickým režimem, dobyla Rudá armáda při útoku na Berlín na konci druhé světové války. Maketu budovy berlínského Říšského sněmu armáda pro děti buduje v obci Kubinka nedaleko Moskvy.
Budova německého parlamentu v Berlíně.
Budova německého parlamentu v Berlíně. | Foto: Blahoslav Hruška

Moskva - Vztyčení sovětské vlajky nad kopulí Říšského sněmu 2. května 1945 je pro mnohé Rusy ikonický moment a symbol jejich vítězství ve druhé světové válce.

Znají ho jednak z dobových záběrů a také z posledního dílu filmové epopeje režiséra Jurije Ozerova Osvobození.

Teď si ruští mladí budou moci vyzkoušet, jaké to je dobývat Berlín. Ministr obrany Sergej Šojgu oznámil, že armáda postaví o něco menší kopii Reichstagu, která poslouží k trénování útoku.

Maketa vzniká v parku Patriot, který armáda pro děti buduje ve vesnici Kubinka nedaleko Moskvy.

Na Reichstag budou útočit děti z organizace Junarmija (Mladá armáda), založené loni v září jako armádní a vlastenecké hnutí na podporu ruského prezidenta. Má už pobočky v 76 z 83 ruských republik, krajů a oblastí.

Podle Šojgua bude dětská armáda pořádat letní výcvikové tábory, sportovní podniky a vlastenecké akce. V obci Kubinka je výstavba Reichstagu v plném proudu, informoval. Nepůjde prý o budovu v plné velikosti, ale bude stačit k tomu, aby "naši mladí vojáci nemuseli cvičit útok na cokoli, ale na nějaký konkrétní objekt".

Před dvěma lety se podobná replika objevila v Grozném v Čečensku. Jako součást oslav tam čečenští vojáci loajální prezidentovi Ramzanu Kadyrovovi sehráli pro diváky divadelní kus "dobývání Reichstagu".

Součástí cvičiště je také polní kuchyně, umývárna, okopy a bunkry.

V Rusku je vojenská služba stále povinná, návrh na úplnou profesionalizaci armády se v devadesátých letech neprosadil.

Šojgu v dumě navrhl, aby každý poslanec převzal patronát nad přípravou mládeže k vojenskému výcviku ve škole, do které chodil.

Do Mladé armády se mohou zapojit děti od deseti let.

"Musíme se zapojit i do výchovy k vlastenectví," cituje ministra obrany server Pravda.ru.

Ve svém projevu se kromě stavby repliky Reichstagu zmínil Šojgu o tom, že ruská armáda už má speciální kyberdivizi, která má podle jeho slov čelit "zahraniční propagandě o Rusku".

V Evropě naopak rostou obavy z toho, že se hackeři nebo šiřitelné falešných zpráv řízení ruskou vládou pokusí zasáhnout do prezidentských voleb ve Francii a parlamentních v Německu.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Papež zrušil kvůli bolesti nohy obřady

Papež František kvůli bolesti nervů v noze zrušil dva náboženské obřady plánované na 24. a 25. ledna a každoroční projev pro diplomaty sloužící u Svatého stolce, který měl přednést v pondělí. Svou tradiční nedělní modlitbu Anděl páně ale přednese. Podobné zdravotní potíže trápily hlavu katolické církve již na přelomu roku. Nové problémy vznáší otazníky nad jeho cestou do Iráku plánovanou na začátek března, kterou už tak ohrožovala pandemie covidu-19. Papežovy zahraniční cesty jsou většinou velmi náročné, hlava církve se při nich setkává s velkým množstvím lidí, slouží dlouhé mše a hodně cestuje.

Zdroj: ČTK
Další zprávy