Mladé sebevražedkyni byl dopřán církevní pohřeb

Pavel Vondra
13. 11. 2007 0:30
Dvanáctiletá Filipínka si vzala život kvůli chudobě
Příbuzní truchlí u Mariannetiny rakve
Příbuzní truchlí u Mariannetiny rakve | Foto: PDI

Davao - O víkendu se rodiče, příbuzní a přátelé naposledy rozloučili s dvanáctiletou Mariannet Amperovou, jejíž sebevražda z počátku měsíce šokovala celé Filipíny.

Zjevným důvodem k jejímu činu byly neutěšené ekonomické poměry v rodině. Mariannet den před tím, než se oběsila, žádala otce o sto pesos (necelých padesát korun) na školní potřeby, ten jí však musel odmítnout.

ČTĚTE VÍCE: Filipínami otřásla sebevražda dvanáctileté chudé dívky

V její pozůstalosti se pak našel deník a dopis, který neodeslala a který byl adresován televiznímu pořadu, jenž plní lidem různá přání. Mariannet si v něm přála nové boty, brašnu do školy, bicykl a práci pro oba rodiče.

Dilema pro katolickou církev

Katolickou církev, která si už od dob španělské koloniální nadvlády udržuje na Filipínách dominantní roli, postavil případ před nelehké rozhodnutí.

Hrobníci dokončují svou práci na závěr pohřbu ve filipínské provincii Zambales (ilustrační foto)
Hrobníci dokončují svou práci na závěr pohřbu ve filipínské provincii Zambales (ilustrační foto) | Foto: Pavel Vondra

Mariannet byla sice zbožná, církevní učení ale sebevrahům tradičně upírá nárok na plnohodnotný katolický pohřeb a v minulosti například nesměli být ani pochováváni na hřbitově vedle ostatních.

Kněz farnosti svatého Františka z Assisi, do níž chudinské předměstí Ma-a na okraji městské aglomerace Davao spadá, také zpočátku prohlašoval, že vyhovět žádosti Mariannetiných rodičů nebude snadné.

"Musíme se zeptat arcibiskupa. Když za ni budeme sloužit mši, mohli by si někteří lidé myslet, že spáchat sebevraždu je v pořádku. Uvidíme, co se dá dělat," říkal v průběhu minulého týdne otec Zenon Ampong.

Proč musela zemřít?

Pohřeb nakonec proběhl se všemi náležitostmi, zádušní mše se sloužila a malá Mariannet byla pochována na místním hřbitově v její rodné čtvrti.

ČTĚTE VÍCE: Velikonoce na Filipínách - na kříži i přes odpor církve

"Katolická církev lidem připomíná, že uchylovat se k sebevraždě je nepřijatelné. Život, který máme, není náš, ale patří Bohu. On nám jej dal a jen on nám jej může vzít," řekl otec Zenon ve svém sobotním kázání.

Děti v jednom z chudinských slumů filipínské metropole Manily
Děti v jednom z chudinských slumů filipínské metropole Manily | Foto: Naďa Straková

Dodal však, že Mariannetina smrt byla důsledkem hříchu jiných lidí, kteří se proviňují na ostatních.

"Každá smrt zanechává živým poselství a my se s touto realitou musíme smířit bez ohledu na to, jak těžké to může být," uvedl otec Zenon. "Proč musela (Mariannet) takto zemřít, zůstává otázkou."

Pohřbu se zúčastnili i mnozí Mariannetini spolužáci. Jak řekla v rozhovoru pro deník Philippine Daily Inquirer jejich učitelka Penelope Magtabogová, škola jim zajistí služby psychologických poradců.

"Byla příliš mladá na přemýšlení o chudobě. Hrozně nás to zasáhlo a máme obavy, jaký vliv to může mít na ostatní děti," uvedla.

Podle aktuálních statistik OSN žije pod hranicí extrémní chudoby (vyčíslené jedním dolarem na den) celá osmina filipínské populace .

 

Právě se děje

před 8 hodinami

Trump nařídil stáhnout většinu amerických vojáků ze Somálska

Americký prezident Donald Trump nařídil stáhnout většinu amerických vojáků ze Somálska, oznámil Pentagon. Spojené státy mají v této africké zemi zhruba 700 vojáků. Jejich úkolem je pomáhat místní armádě porazit radikály ze skupiny Šabáb, která je napojená na mezinárodní teroristickou síť Al-Káida. Misi v Somálsku se ve Spojených státech velké pozornosti nedostává, přestože je klíčovým pilířem globálních snah Pentagonu porazit Al-Káidu.

Možné důsledky stažení amerických vojáků ze Somálska se Pentagon podle agentury Reuters v prohlášení snaží zlehčit. Experti však dlouhodobě varují, že stažení těchto sil může vést k vážnému zhoršení bezpečnostní situace v africké zemi. Pentagon uvedl, že snížení počtu vojáků nepředstavuje změnu americké pozice. 

Rozhodnutí šéfa Bílého domu Reuters označil za součást širšího Trumpova záměru snížit počty amerických vojáků na zahraničních misích před tím, než v lednu 2021 opustí Bílý dům. Snížit se má také počet amerických vojáků v Iráku a Afghánistánu.

Další zprávy