Ruský novinář: Navalnyj není pro všechny hrdina, ale mladé Rusy už Putin štve

Martin Novák Martin Novák
25. 1. 2021 17:32
Výzvu zatčeného opozičního lídra Alexeje Navalného k demonstracím vyslyšelo v Rusku přes sto tisíc lidí. Největší protesty se odehrály podle očekávání v Moskvě a Petrohradě, ale Rusové vyšli do ulic a na náměstí celkem ve 122 městech. Ruský novinář Jaroslav Šimov z Rádia Svoboda říká pro Aktuálně.cz, že Rusové jsou v názorech jak na Navalného, tak na prezidenta Vladimira Putina značně rozdělení.
Policie v Moskvě a Petrohradu brutálně zasáhla proti Rusům, kteří v sobotu žádali propuštění opozičního předáka Alexeje Navalného. | Video: Rádio Svobodná Evropa

Byly to největší demonstrace za posledních deset let. Dokonce i v sibiřském Jakutsku se sešlo několik stovek protestujících, přestože teplota venku klesla pod minus padesát stupňů.

Policie zatkla za jediný den 3400 osob, což je rekord od vzniku nezávislé Ruské federace v roce 1991. Zároveň video Navalného týmu o obrovském paláci stavěném pro prezidenta Vladimira Putina u Černého moře vidělo na serveru YouTube za necelý den přes 85 milionů diváků.

Dvě klíčové otázky zní: jak velké popularitě se Navalnyj skutečně těší mezi ruskou veřejností? A dospěla situace do bodu, kdy opozičník ohrožuje stabilitu režimu prezidenta Vladimira Putina?

"Navalného mediální aktivity právě proto, že v televizi nejsou a za dnešního politického režimu tam být ani nemohou, se orientují většinou na lidi, kteří se na televizi moc nedívají - především na mladší, internetovou generaci. Co se důvěryhodnosti Navalného týče, je to složitější otázka. Podívejme se na výsledky loňského průzkumu sociologického centra Navada. Podle nich Navalného aktivity schvalovalo 20 procent Rusů, zatímco 50 procent je odsuzovalo, 12 procent nemělo žádný názor a 18 procent netušilo, kdo ten Navalnyj je," uvádí Šimov z Rádia Svoboda.

Oficiální ruská média informují o Navalném málo a pokud, tak negativně. Tiskové agentury Tass a Ria Novosti, stejně jako všechny televizní kanály, v sobotu zveřejnily krátké informace o nepovolených mítincích, ale nezmínily ani neukazovaly tvrdé zásahy policie. Záběry, které bylo možné spatřit na některých sociálních sítích, Rusové v televizi neviděli.

Nepřítel a problém číslo jedna

"Navalnyj má jak tvrdé jádro příznivců, mezi nimiž je nesmírně populární, tak velké množství odpůrců. Ti ho považují za dobrodruha, nepřítele Ruska působícího v západním žoldu, anebo za takzvaný kremelský projekt, obratného provokatéra ve službách Putinova režimu. Žijeme v době fake news a konspiračních teorií, a tak se tato přesvědčení vyvracejí velice nesnadno," vysvětluje novinář.

"Osobně znám lidi, kteří považují jak pokus o zabití Navalného novičokem, tak jeho nedávné zatčení po návratu do Ruska za jedno velké politické divadlo," dodává.

Reportéři americké agentury Bloomberg s odvoláním na své zdroje uvedli, že Putin a lidé v jeho okolí byli zaskočeni, když se Navalnyj vrátil do Ruska z Německa, kde se zotavoval z otravy jedem novičok. Očekávali, že se nevrátí kvůli obavám ze zatčení a věznění. Kritik Putina ale dospěl k názoru, že efektivně bojovat proti režimu může jen doma, nikoliv za hranicemi Ruska.

"Navalnyj má jednoznačný plán stát se Putinovým nepřítelem a problémem číslo jedna. Domnívá se, že jeho odvaha může podnítit politický aktivismus proti režimu. Pokud by zůstal v exilu, bylo by to Putinovo vítězství," cituje agentura ruského politologa Fjodora Krašeninnikova.

Mládež jako každá jiná

Podle Jaroslava Šimova nastávají v Rusku podobné změny, jaké se projevily loni v Bělorusku. Starší generace má strach ze změn, ale ta mladší, která zná ze svého života jen jednoho vůdce, uvažuje jinak.

"Rusko má velké psychologické trauma ze svých zkušeností ve dvacátém století. Mám teď na mysli nejen revoluce, války a stalinské represe, ale třeba i nepříliš povedené ekonomické reformy za Borise Jelcina v devadesátých letech, které jsou dodnes velkým množstvím Rusů vnímány jako období velké bídy a chaosu," tvrdí novinář.

"Putin je v tomto kontextu stále považován za lídra, který dokázal situaci stabilizovat a zvednout Rusko z kolen. Nicméně situace se mění, vyrostla celá generace, která si nepamatuje jiného lídra než Putina, a zdaleka ne každému z této generace se to líbí," dodává.

Mladí Rusové, obzvlášť ve velkých městech, se podle něj moc neliší od současné mladé generace ve střední a západní Evropě. "Ani tak svými politickými názory, ale spíš způsobem života. Tím, co poslouchají, čtou, na co se dívají, co nosí a podobně. Stárnoucí Putin a jeho příliš konzervativní režim už nemají, co těmto lidem nabídnout. Zároveň se postupně zhoršuje ekonomická situace, což přivádí do řad potenciálních Putinových odpůrců jistou část střední a starší generace. Rusko je v pohybu, i když tento pohyb možná zatím není příliš vidět," říká Šimov.

Podobně vyznívá reportáž z Puškinova náměstí v Moskvě ve švýcarském deníku Neue Zürcher Zeitung. "Na demonstraci byli hlavně lidé ve věku osmnácti až pětatřiceti let. Informace nečerpají z televize, ale z internetu," napsal zpravodaj Markus Ackeret.

Video ze zatčení Alexeje Navalného:

Alexej Navalnyj se vrátil zpět do Ruska, hned na letišti byl zatčen | Video: Reuters
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 hodinami

Závěť britského prince Philipa bude tajná dalších 90 let, rozhodl soud

Závěť zesnulého prince Philipa, manžela britské panovnice Alžběty II., bude zapečetěná a tajná ještě nejméně 90 let, rozhodl dnes nejvyšší soud. Důvodem je ochrana "důstojnosti a postavení" královny, píše BBC News. Již více než století je v Británii zvykem, že po smrti vysoce postaveného člena královské rodiny jsou soudy požádány, aby zapečetily jejich závěti.

Philip, známý též jako vévoda z Edinburghu, byl s královnou ženatý více než 70 let. Brali se ještě předtím, než usedla na trůn. Vévoda zemřel ve věku 99 let letos v dubnu.

"Míra publicity, kterou by zveřejnění pravděpodobně přilákalo, by byla velmi rozsáhlá a zcela v rozporu s cílem zachovat důstojnost panovníka," uvedl v dnes zveřejněném verdiktu soudce Andrew McFarlane.

Stejným způsobem zapečetěných posledních vůlí členů britské monarchie existuje zhruba 30. Ve správě je má nejdéle sloužící soudce nejvyššího soudu se specializací na rodinné právo, jímž je právě teď Andrew McFarlane, vysvětluje BBC. Nejstarší ze závětí pochází od prince Františka z Tecku, mladšího bratra královny Mary, rozené Marie z Tecku. Nejnovější je závěť královny matky z roku 2002.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Futsalisté na MS podlehli Brazílii 0:4, s favoritem drželi krok jen poločas

Čeští futsaloví reprezentanti ve druhém utkání na mistrovství světa v Litvě podlehli favorizované Brazílii 0:4. Rekordní pětinásobní šampioni vstřelili všechny branky ve druhém poločase.

Svěřenci trenéra Tomáše Neumanna nenavázali na úvodní vítězství 5:1 nad Panamou, třetí utkání ve skupině D sehrají v neděli proti Vietnamu, který má na kontě také tři body. "Kanárci" jsou po dvou kolech stoprocentní a mají jistý postup.

Čeští hráči v Klajpedě první půli drželi s Brazilci krok, i když gólmana Gerčáka dvakrát zachránila branková konstrukce. Šance si ale vytvořil i Neumannův tým, ty největší zahodili Seidler se Slováčkem.

Jihoameričané už po přestávce potvrdili roli jasného favorita. Mezi 23. a 24. minutou se dvakrát trefil Ferrao, nejlepší futsalista světa za poslední dva roky. Gerčáka poté překonali ještě kapitán Rodrigo a těsně před koncem Marlon. Češi tak s Brazílií prohráli i poosmé v historii.

Do osmifinále turnaje projdou dvě nejlepší mužstva z šesti skupin a čtyři nejlepší celky na třetích místech. Čeští futsalisté na světovém šampionátu startují počtvrté, nejlepším výsledkem Neumannova výběru je osmé místo z roku 2004.

Mistrovství světa ve futsalu v Litvě:

Skupina D:

Brazílie - Česko 4:0 (0:0)

Branky: 23. a 34. Ferrao, 26. Rodrigo, 20. Marlon.

Sestava Česka: Gerčák (Němec) - Záruba, Slováček, Koudelka, D. Drozd - Homola, Vokoun, P. Drozd, Křivánek, Rešetár, Seidler, Holý, Vnuk. Trenér: Neumann.

Panama - Vietnam 2:3 (2:2)

1. Brazílie 2 2 0 0 13:1 6
2. Česko 2 1 0 1 5:5 3
3. Vietnam 2 1 0 1 4:11 3
4. Panama 2 0 0 2 3:8 0

Skupina C:

Šalamounovy ostrovy - Portugalsko 0:7 (0:3), Thajsko - Maroko 1:1 (0:1).

1. Portugalsko 2 2 0 0 11:1 6
2. Maroko 2 1 1 0 7:1 4
3. Thajsko 2 0 1 1 2:5 1
4. Šalamounovy ostrovy 2 0 0 2 0:13 0

 

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Ozonová díra je letos větší než Antarktida, výrazně se zvětšila v posledním týdnu

Ozonová díra nad jižní polokoulí je letos větší než obvykle a rozměry už přesahuje velikost Antarktidy. Uvedla to dnes evropská agentura pro sledování atmosféry Copernicus, podle níž se díra v ochranné vrstvě atmosféry výrazně zvětšila v posledním týdnu.

"Sledujeme poměrně velkou a potenciálně i hlubokou ozonovou díru," sdělil ředitel agentury Vincent-Henri Peuch. Zvětšování ozonové díry podle něj letos začalo běžně, podobně jako loni, kdy se však změnila v jednu z nejdéle trvajících za dobu měření.

Ozonová vrstva chrání Zemi před rakovinotvorným ultrafialovým zářením ze Slunce. Nad Antarktidou se vytváří každoročně. Vědci nicméně doufají, že by mohla díky omezení škodlivých látek v nadcházejících desetiletích zcela zmizet. Situace se zlepšila díky Montrealskému protokolu z roku 1987, jenž prakticky zastavil výrobu látek, které ozonu škodí.

Odborníci tvrdí, že se ozonová vrstva začíná obnovovat, ale zároveň dodávají, že bude zřejmě trvat do 60. let tohoto století, než z atmosféry zmizí škodlivé látky, podotkla agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy