Mladé Američany má od heroinu odradit videohra. Vznikla podle skutečného příběhu

Petr Jemelka Petr Jemelka
13. 9. 2015 17:55
Na předměstích Chicaga testují videohru, která simuluje všední život sociálně vyčleněných středoškoláků. A inscenuje situace, v nichž mladí nejčastěji sahají po heroinu. Zda program mladé od opiátu odradí, není jasné. Spojené státy se o to ale minimálně musí pokusit: zatímco v Evropě spotřeba heroinu klesá, v USA je trend v posledním desetiletí opačný.
Výbava uživatele heroinu.
Výbava uživatele heroinu. | Foto: Reuters

Chicago - Spojené státy se rozhodly vyzkoušet nový nástroj prevence drogové závislosti mladistvých.

Na předměstích Chicaga distribuují videohru, která simuluje všední život sociálně vyčleněných středoškoláků; inscenuje situace, v nichž mladí nejčastěji sahají po heroinu.

Modelová situace vypadá zpravidla tak, že se mladí, kteří již užívají měkčí drogy - v případě amerických středoškoláků typicky medikamenty na předpis - nechají přemluvit, aby zkusili mnohdy dostupnější nelegální drogy, často rovnou heroin.

Hra připraví na odmítání

Jedna ze zmiňovaných scén videohry se odehrává v potemnělém neuklizeném pokoji na předměstí, kde se dva teenageři dohadují nad pytlíkem bílého prášku.

"Jsi si jistej, že je to v pohodě? Tablety jsou jedna věc, ale tohle je heroin," váhá virtuální chlapec jménem Chris.

"Klid, týpek, od kterýho to máme, je v pohodě a nemusíme si to střílet. Můžem to šňupnout. Tablety teď stejně nikdo nemá," odpovídá starší Alex.

"Dobře, šňupnutí je v pohodě," smiřuje se druhý, čímž hra končí. Tímto způsobem software ukazuje nejrizikovější situace, při nichž mladí lidé sklouzávají k tvrdým drogám.

Video:

Chis a Alex sice jsou fiktivní postavy, Alexův profil je ale napsán na základě skutečného příběhu osmadvacetiletého Billa Patrianakose, jenž se před pěti lety vyléčil z těžké závislosti na heroinu. Právě on ve spolupráci s adiktology zmiňovanou "hru" vyvinul.

Zda program mladé od smrtonosného opiátu odradí, není jasné. Jisté je však to, že se něco udělat musí.

Ačkoliv v Česku potažmo v Evropě má heroin mezi narkomany velmi špatnou pověst a jeho spotřeba klesá, ve Spojených státech je trend v posledním desetiletí opačný.

Ze statistik z amerického úřadu pro duševní zdraví a závislosti vyplývá, že v roce 2013 poprvé zakusilo heroin 169 000 Američanů starších dvanácti let, což je dvakrát víc, než v roce 2003.

Jedna z nejtvrdších drog na americkém černém trhu se navíc ve stále větší míře prosazuje i mezi prominentní mládeží. Ta dokonce užívá čistčí, a z hlediska možného předávkování tedy mnohem nebezpečnější formu drogy.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Görgesová v Lucemburku neobhájila, Muchová si zahraje Elite Trophy

Lotyšská tenistka Jelena Ostapenková překazila Julii Görgesové obhajobu titulu v Lucemburku. Ve finále porazila druhou nasazenou Němku 6:4, 6:1 a vyhrála turnaj WTA po dvou letech. Dvaadvacetiletá vítězka předloňského Roland Garros získala třetí titul v kariéře.

Nezdar Görgesové znamená, že Karolína Muchová má jistou účast na WTA Elite Trophy v čínské Ču-chaji příští týden. Na takzvaný malý Turnaj mistryň české tenistce pomohlo i odhlášení řady hráček. Muchová začínala sezonu na 145. místě světového žebříčku, po semifinálové účasti v Moskvě se poprvé posune do první třicítky.

Görgesová měla šanci jako první tenistka v této sezoně na druhou úspěšnou obhajobu, ale na rozdíl od lednového turnaje v Aucklandu ve finále neuspěla. První set souboje bývalých hráček Top Ten rozhodl jediný brejk, ve druhém Němka přišla o podání hned třikrát. Ostapenková, která do turnaje vstoupila jako 63. hráčka žebříčku, nečelila ve finále jedinému brejkbolu.

Další zprávy