Mladé Američany má od heroinu odradit videohra. Vznikla podle skutečného příběhu

Petr Jemelka Petr Jemelka
13. 9. 2015 17:55
Na předměstích Chicaga testují videohru, která simuluje všední život sociálně vyčleněných středoškoláků. A inscenuje situace, v nichž mladí nejčastěji sahají po heroinu. Zda program mladé od opiátu odradí, není jasné. Spojené státy se o to ale minimálně musí pokusit: zatímco v Evropě spotřeba heroinu klesá, v USA je trend v posledním desetiletí opačný.
Výbava uživatele heroinu.
Výbava uživatele heroinu. | Foto: Reuters

Chicago - Spojené státy se rozhodly vyzkoušet nový nástroj prevence drogové závislosti mladistvých.

Na předměstích Chicaga distribuují videohru, která simuluje všední život sociálně vyčleněných středoškoláků; inscenuje situace, v nichž mladí nejčastěji sahají po heroinu.

Modelová situace vypadá zpravidla tak, že se mladí, kteří již užívají měkčí drogy - v případě amerických středoškoláků typicky medikamenty na předpis - nechají přemluvit, aby zkusili mnohdy dostupnější nelegální drogy, často rovnou heroin.

Hra připraví na odmítání

Jedna ze zmiňovaných scén videohry se odehrává v potemnělém neuklizeném pokoji na předměstí, kde se dva teenageři dohadují nad pytlíkem bílého prášku.

"Jsi si jistej, že je to v pohodě? Tablety jsou jedna věc, ale tohle je heroin," váhá virtuální chlapec jménem Chris.

"Klid, týpek, od kterýho to máme, je v pohodě a nemusíme si to střílet. Můžem to šňupnout. Tablety teď stejně nikdo nemá," odpovídá starší Alex.

"Dobře, šňupnutí je v pohodě," smiřuje se druhý, čímž hra končí. Tímto způsobem software ukazuje nejrizikovější situace, při nichž mladí lidé sklouzávají k tvrdým drogám.

Video:

Chis a Alex sice jsou fiktivní postavy, Alexův profil je ale napsán na základě skutečného příběhu osmadvacetiletého Billa Patrianakose, jenž se před pěti lety vyléčil z těžké závislosti na heroinu. Právě on ve spolupráci s adiktology zmiňovanou "hru" vyvinul.

Zda program mladé od smrtonosného opiátu odradí, není jasné. Jisté je však to, že se něco udělat musí.

Ačkoliv v Česku potažmo v Evropě má heroin mezi narkomany velmi špatnou pověst a jeho spotřeba klesá, ve Spojených státech je trend v posledním desetiletí opačný.

Ze statistik z amerického úřadu pro duševní zdraví a závislosti vyplývá, že v roce 2013 poprvé zakusilo heroin 169 000 Američanů starších dvanácti let, což je dvakrát víc, než v roce 2003.

Jedna z nejtvrdších drog na americkém černém trhu se navíc ve stále větší míře prosazuje i mezi prominentní mládeží. Ta dokonce užívá čistčí, a z hlediska možného předávkování tedy mnohem nebezpečnější formu drogy.

 

Právě se děje

před 13 minutami

Navalnyj zůstane za mřížemi, soud zamítl odvolání proti vzetí do vazby

Moskevský soud zamítl odvolání ruského opozičníka Alexeje Navalného proti jeho vzetí do vazby. Navalnyj tak ve věznici zůstane, informovala agentura Reuters.

Zdroj: ČTK
před 55 minutami

Hackeři loni zdvojnásobili útoky na počítače českých uživatelů, nejčastěji kradli osobní data

Počet útoků škodlivých programů na PC českých uživatelů loni stoupl o 109 procent. Zatímco v prvních třech čtvrtletích množství detekovaných napadení klesalo, v posledním vzrostlo o 175 procent. Vyplývá to z údajů společnosti Kaspersky. Důvodem nárůstu je větší využití počítačů v domácnostech při omezeních kvůli koronaviru. Naopak množství útoků na mobilní zařízení kvůli nižšímu cestování lidí kleslo o třetinu.

Nejčastěji hackeři využívali útoky ke krádeži osobních údajů (phishing) nebo pro získání výkupného (ransomware). Zatímco počet phishingových útoků celoročně klesl zhruba o třetinu, vyděračské programy zaznamenaly nárůst detekcí o 1105 procent. Ve 3. a 4. čtvrtletí to bylo meziročně o zhruba 2000 procent více.

Zdroj: ČTK
Další zprávy