Mimořádná zpráva

Mladé Američany má od heroinu odradit videohra. Vznikla podle skutečného příběhu

Petr Jemelka Petr Jemelka
13. 9. 2015 17:55
Na předměstích Chicaga testují videohru, která simuluje všední život sociálně vyčleněných středoškoláků. A inscenuje situace, v nichž mladí nejčastěji sahají po heroinu. Zda program mladé od opiátu odradí, není jasné. Spojené státy se o to ale minimálně musí pokusit: zatímco v Evropě spotřeba heroinu klesá, v USA je trend v posledním desetiletí opačný.
Výbava uživatele heroinu.
Výbava uživatele heroinu. | Foto: Reuters

Chicago - Spojené státy se rozhodly vyzkoušet nový nástroj prevence drogové závislosti mladistvých.

Na předměstích Chicaga distribuují videohru, která simuluje všední život sociálně vyčleněných středoškoláků; inscenuje situace, v nichž mladí nejčastěji sahají po heroinu.

Modelová situace vypadá zpravidla tak, že se mladí, kteří již užívají měkčí drogy - v případě amerických středoškoláků typicky medikamenty na předpis - nechají přemluvit, aby zkusili mnohdy dostupnější nelegální drogy, často rovnou heroin.

Hra připraví na odmítání

Jedna ze zmiňovaných scén videohry se odehrává v potemnělém neuklizeném pokoji na předměstí, kde se dva teenageři dohadují nad pytlíkem bílého prášku.

"Jsi si jistej, že je to v pohodě? Tablety jsou jedna věc, ale tohle je heroin," váhá virtuální chlapec jménem Chris.

"Klid, týpek, od kterýho to máme, je v pohodě a nemusíme si to střílet. Můžem to šňupnout. Tablety teď stejně nikdo nemá," odpovídá starší Alex.

"Dobře, šňupnutí je v pohodě," smiřuje se druhý, čímž hra končí. Tímto způsobem software ukazuje nejrizikovější situace, při nichž mladí lidé sklouzávají k tvrdým drogám.

Video:

Chis a Alex sice jsou fiktivní postavy, Alexův profil je ale napsán na základě skutečného příběhu osmadvacetiletého Billa Patrianakose, jenž se před pěti lety vyléčil z těžké závislosti na heroinu. Právě on ve spolupráci s adiktology zmiňovanou "hru" vyvinul.

Zda program mladé od smrtonosného opiátu odradí, není jasné. Jisté je však to, že se něco udělat musí.

Ačkoliv v Česku potažmo v Evropě má heroin mezi narkomany velmi špatnou pověst a jeho spotřeba klesá, ve Spojených státech je trend v posledním desetiletí opačný.

Ze statistik z amerického úřadu pro duševní zdraví a závislosti vyplývá, že v roce 2013 poprvé zakusilo heroin 169 000 Američanů starších dvanácti let, což je dvakrát víc, než v roce 2003.

Jedna z nejtvrdších drog na americkém černém trhu se navíc ve stále větší míře prosazuje i mezi prominentní mládeží. Ta dokonce užívá čistčí, a z hlediska možného předávkování tedy mnohem nebezpečnější formu drogy.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Leverkusen před duelem na Slavii porazil 3:1 Augsburg

Fotbalisté Leverkusenu před čtvrtečním duelem na Slavii porazili v dohrávce 5. kola bundesligy Augsburg 3:1. Dva góly Bayeru dal argentinský útočník Lucas Alario, který se střelecky prosadil ve třetím soutěžním utkání za sebou. V nastavení završil skóre jeho francouzský kolega z útoku Moussa Diaby.

Alario po čtvrthodině hry proměnil penaltu za hru rukou. Krátce po přestávce domácí neuhlídali rychlý protiútok a záložník Daniel Caligiuri vyrovnal, ale čtvrt hodiny před koncem si Alario naběhl na centr z přímého kopu a hlavou rozhodl. Diaby v závěru zpečetil výsledek střelou do prázdné branky po zoufalé snaze hostů o vyrovnání i s brankářem v útoku.

Leverkusenu stále chyběl zraněný útočník Patrik Schick. Ze stejného důvodu nebyl připraven na druhé straně záložník Jan Morávek, jen na lavičce strávili zápas brankář Tomáš Koubek a obránce Marek Suchý.

Leverkusen drží v bundeslize neporazitelnost, po úvodních třech remízách teď podruhé za sebou vyhrál a posunul se na čtvrté místo. Ve čtvrtek se Bayer od 21:00 představí v Edenu ve 2. kole Evropské ligy, v tom prvním v minulém týdnu deklasoval Nice 6:2. Pražané vstoupili do soutěže porážkou 1:3 na hřišti izraelského týmu Beer Ševa.

Německá fotbalová liga - 5. kolo:

Leverkusen - Augsburg 3:1 (16. z pen. a 74. Alario, 90.+4 Diaby - 51. Caligiuri).

Zdroj: ČTK
Další zprávy