Mladá žena měla před svatbou, jela se snoubencem na nákup. Jejich auto zasáhli Rusové

Martin Novák Martin Novák
6. 1. 2023 6:49
Na Silvestra i Nový rok Rusové mohutně bombardovali ukrajinská města, včetně západní části země. Protivzdušná obrana sice většinu raket sestřelila, ale nedokázala zastavit všechny. Jedna z raket dopadla několik hodin před koncem roku na město Chmelnyckyj, které je důležitou železniční a silniční křižovatkou mezi Kyjevem a Lvovem. Zranila dvaadvacetiletou Oksanu Muzykovou.
Dvaadvacetiletá Oksana Muzyková (v modrých šatech) podlehla v nemocnici zraněním, která utrpěla na Silvestra po zásahu ruskou raketou.
Dvaadvacetiletá Oksana Muzyková (v modrých šatech) podlehla v nemocnici zraněním, která utrpěla na Silvestra po zásahu ruskou raketou. | Foto: Aktuálně.cz / archiv přítelkyně Oksany Muzykové Mariny / se souhlasem k použití

Přes půlnoc a v prvních hodinách nového roku lékaři bojovali v nemocnici o její život. Vyzývali obyvatele Chmelnycké oblasti, aby přišli darovat krev. Okamžitě jich dorazilo dvacet. Mladá žena ale 1. ledna večer svým zraněním podlehla. Ve středu ji pohřbili v bílé rakvi v rodné vesnici Hrymjaka.

Oksana Muzyková byla zasnoubená, měla krátce před svatbou. Raketa ji zasáhla v automobilu, který řídil její o rok starší snoubenec Nazar. Ten přežil, ale stále leží na jednotce intenzivní péče.

O tragické události informuje mnoho ukrajinských médií a lidé si o ní píší na sociálních sítích. "Oksana byla usměvavá dívka, vždy ochotná každému pomoci. Skvěle zpívala, měla hudební talent. Naše lyceum absolvovala v roce 2017 s vyznamenáním," uvedla například Julia Rudnycká, Oksanina učitelka ze střední školy.

Na Silvestra se Oksana se svým snoubencem a dalším párem, Marinou a Dmytrem, vydali automobilem nakoupit do supermarketu na novoroční hostinu. Jenže tam nedojeli, protože se rozhoukala siréna. Letecký poplach, varující před začínajícím bombardováním. Místo toho jeli kratší cestou na tržiště. Stánky ale byly zavřené.

Nazar řídil, Oksana seděla vedle něj, Marina s Dmytrem byli vzadu. Rozhodli se, že pojedou k čerpací stanici, protože Oksana potřebovala koupit alespoň malý dárek pro své neteře.

Další okamžiky popsala Marina ukrajinskému serveru 20minut.ua: "Ozvala se rána a najednou všechno ztichlo. Říkala jsem si v duchu, že asi na nás něco spadlo seshora. Otevřela jsem oči a viděla, že auto je zničené. V obličeji jsem měla krev. Můj přítel Dmytro vypadl na silnici a nebyl schopný vstát. Viděla jsem, že mu ze zad stoupá kouř. Přijela sanitka a odvezla nás," uvedla žena.

Svatbu už kvůli válce odložili

Třísettisícové město silvestrovský úder šokoval. Chmelnyckyj není častým cílem ruských náletů a frontová linie je odsud daleko. Na začátku války bylo město velkou přestupní stanicí pro lidi, kteří prchali před válkou, samotné boje a bombardování ale Chmelnyckyj tolik nezasáhly.

"Oksana a Nazar měli před svatbou, přitom ji už dříve kvůli válce odložili. Dokonce si pořídili kočku. Oksana si zařídila internetový obchod s dětským oblečením, pracovala z domova," popsala Marina.

Sama se teď zotavuje z následků útoku, stejně jako její přítel. "Na levé oko jsem viděla rozmazaně, a když mě lékař prohlédl, řekl, že v něm mám sklo a že musím na operaci do Kyjeva nebo Oděsy. Nakonec mi v Kyjevě z oka sklo vytáhli. Můj přítel Dmytro leží na chirurgii, v zádech má dva úlomky rakety," řekla novinářům.

Ať orkové shoří v pekle

"Dívka bohužel na následky těžkých zranění zemřela. Upřímnou soustrast rodině a ať orkové shoří v pekle," vzkázal gubernátor Chmelnycké oblasti Serhij Hamalij. Ukrajinci říkají "orkové" ruským okupantům.

Lidé z města nabídli rodině finanční pomoc. Ta ji přijala, ale zároveň oznámila, že veškeré vybrané peníze věnuje na nákup dronů pro ukrajinskou armádu.

Video: Střela mu proletěla helmou, voják zázrakem přežil (3. 1. 2023)

Kulka mu proletěla skrz helmou. Ukrajinský voják zázrakem unikl smrti | Video: Twitter/Nexta_tv
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy