Bydlí v jurtách a kočují nekonečnými pláněmi. Nahlédněte do života mongolských nomádů

Bydlí v jurtách a kočují nekonečnými pláněmi. Nahlédněte do života mongolských nomádů
Džambal se se svou manželkou Unurmunch živí tím, čím po staletí jejich předci. Coby kočovní pastevci chovají asi tisícihlavé stádo ovcí, koz, koní a krav.
Základní škola tu nicméně je. A to i s ubytovnou pro děti pastevců ze vzdálenějšího okolí. Na případnou střední, tím spíše vysokou školu, ale už musí lidé vyslat své potomky do vzdálenějších měst přes poušť.
Žijí vprostřed mongolských plání, na nichž byste marně hledali cokoliv jiného než prach, polosuchou trávu a silný vítr. Žádný keř, natož strom není v dohledu. Jediné, co je ve zvlněných pláních k vidění, jsou jen další osamocené jurty.
S novinářskými hosty z Česka sedí manželé v jurtě, kterou využívají hlavně jako sklad pro nadojené mléko v barelech. Z jednoho z nich nalévají hostům do misek kumys neboli tradiční lehce alkoholický nápoj z kvašeného kobylího mléka. Sami ho pijí skoro místo vody.
Foto: Jakub Plíhal
Jakub Plíhal Jan Hejl Jakub Plíhal, Jan Hejl
21. 10. 2022 15:29
Klidně i desetkrát za rok kočují mongolští nomádští pastevci spolu se svými zvířaty nekonečnými pláněmi své země. Jejich tradiční kulturu a životní styl, který se po staletí takřka nezměnil, nyní ohrožuje nový fenomén. Následky klimatických změn připravují jejich stáda o pastvu a v zimě dokonce i o život. Jedinečnou mizející kulturu zachytili přímo v Mongolsku reportéři Aktuálně.cz.
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 4 hodinami

Stržená trolej přerušila provoz tramvají v Holešovicích

Porucha trakčního vedení přerušila v Praze kolem 21:30 provoz tramvají mezi zastávkami Výstaviště a Nádraží Holešovice. Provoz je ale omezen téměř v celých Holešovicích. Podle webu dopravního podniku by provoz pěti tramvajových linek mohl být v postiženém úseku obnoven zhruba hodinu po půlnoci.

Poruchu na troleji způsobil podle dopravního podniku nadměrný náklad. "Náhradní doprava není zavedena z důvodu neprůjezdnosti úseku," uvedl dopravce. Zároveň vyzval cestující, aby využili linku metra C do stanice Vltavská.

Tramvaje linek 1, 6, 17, 25 a 36 jezdí odklonem. Linky 1, 6 a 25 jsou odkloněny přes Těšnov a Invalidovnu, linka 17 přes Karlín a dále na Palmovku a Vychovatelnu. Linka 36 jezdí přes Florenc, Invalidovnu, Palmovku a Vychovatelnu.

před 5 hodinami

Dubovská se poprvé v sezoně nevešla do dvacítky

Lyžařka Martina Dubovská obsadila ve slalomu v americkém Killingtonu dvaadvacátou příčku a poprvé v této sezoně Světového poháru se nevešla do první dvacítky. První výhru ve slalomu v elitním seriálu mohla oslavit Švýcarka Wendy Holdenerová, která byla před dnešním závodem už třicetkrát na stupních vítězů, ale nikdy nezvítězila. Tentokrát se podělila o první příčku se Švédkou Annou Swennovou Larssonovou, pro niž to byla rovněž vítězná slalomová premiéra.

Zdroj: ČTK
Další zprávy