Chersonská mučírna. Obyvatelé popsali, co s nimi dělala obávaná Putinova Rosgvardija

Rádio Svobodná Evropa lis Rádio Svobodná Evropa, lis
22. 11. 2022 9:54
Vyšetřovací vazební věznice jako mučírna. Obyvatelé Chersonu popsali věznění a brutální mučení ruskými okupačními silami. Někteří byli vězněni, jiní slyšeli z budovy věznice křik. Ukrajinská policie nyní vyšetřuje, kolik lidí bylo mučeno a kolik lidí zmizelo.
RFE - obyvatelé Chersonu popisují brutální zacházení | Video: Rádio Svobodná Evropa

Ruským okupantům v Chersonu sloužila místní vazební věznice jako mučírna. Do jedné z místností vojáci přiváděli takzvané "nežádoucí osoby", které pomocí různých metod mučili a s lidmi brutálně zacházeli. "Byli tam dozorci z ruské Národní gardy (Rosgvardija, založil ji přímo ruský prezident Vladimir Putin v roce 2016). Jedna rota vás více bila a více krmila, druhá méně bila a méně krmila. Leželi jste na židli se svázanýma rukama a zakrytou hlavou. A když se jim něco nelíbilo, dali vám šok paralyzérem do krku nebo do ucha," popsal jeden z bývalých vězňů Maksym.

Místní obyvatelé tvrdí, že ruští vojáci do věznice odvezli desítky lidí každý den. "Ruské síly stály po obvodu se samopaly. Nemohli jste se na ně ani podívat. Někdy jsme jen seděli v obchodě se zataženými žaluziemi a nikam jsme nechodili," vysvětlila Ukrajinka.

Ukrajinci v noci často slýchávali výkřiky, které se ozývaly právě z budovy věznice. "Když jsme šli do obchodu, šli jsme kolem a slyšeli jsme, jak lidé křičí. A v noci se ozývaly dávky ze samopalů. Prý stříleli do stropu," doplnila obyvatelka Chersonu. Ukrajina se nyní v Chersonu snaží obnovit bezpečnost. Policie vyšetřuje, kolik lidí zmizelo a kolik lidí ruští vojáci při výsleších mučili.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy