Chersonská mučírna. Obyvatelé popsali, co s nimi dělala obávaná Putinova Rosgvardija

Rádio Svobodná Evropa lis Rádio Svobodná Evropa, lis
22. 11. 2022 9:54
Vyšetřovací vazební věznice jako mučírna. Obyvatelé Chersonu popsali věznění a brutální mučení ruskými okupačními silami. Někteří byli vězněni, jiní slyšeli z budovy věznice křik. Ukrajinská policie nyní vyšetřuje, kolik lidí bylo mučeno a kolik lidí zmizelo.
RFE - obyvatelé Chersonu popisují brutální zacházení | Video: Rádio Svobodná Evropa

Ruským okupantům v Chersonu sloužila místní vazební věznice jako mučírna. Do jedné z místností vojáci přiváděli takzvané "nežádoucí osoby", které pomocí různých metod mučili a s lidmi brutálně zacházeli. "Byli tam dozorci z ruské Národní gardy (Rosgvardija, založil ji přímo ruský prezident Vladimir Putin v roce 2016). Jedna rota vás více bila a více krmila, druhá méně bila a méně krmila. Leželi jste na židli se svázanýma rukama a zakrytou hlavou. A když se jim něco nelíbilo, dali vám šok paralyzérem do krku nebo do ucha," popsal jeden z bývalých vězňů Maksym.

Místní obyvatelé tvrdí, že ruští vojáci do věznice odvezli desítky lidí každý den. "Ruské síly stály po obvodu se samopaly. Nemohli jste se na ně ani podívat. Někdy jsme jen seděli v obchodě se zataženými žaluziemi a nikam jsme nechodili," vysvětlila Ukrajinka.

Ukrajinci v noci často slýchávali výkřiky, které se ozývaly právě z budovy věznice. "Když jsme šli do obchodu, šli jsme kolem a slyšeli jsme, jak lidé křičí. A v noci se ozývaly dávky ze samopalů. Prý stříleli do stropu," doplnila obyvatelka Chersonu. Ukrajina se nyní v Chersonu snaží obnovit bezpečnost. Policie vyšetřuje, kolik lidí zmizelo a kolik lidí ruští vojáci při výsleších mučili.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 hodinami

Zemřel fotograf František Dostál, proslul souborem Letní lidé z říční plovárny

Ve věku 84 let zemřel toto pondělí fotograf František Dostál, dokumentarista a reportér, který zachycoval absurditu všedního dne i neobyčejných setkání. Informovala o tom jeho partnerka Alena Vykulilová. Dostálovým nejslavnějším souborem je kolekce Letní lidé, který vytvořil mezi roky 1968 až 1990 ve Zlenicích na řece Sázavě. Dokumentoval v něm přes dvě desítky let rekreace obyčejných lidí na říční plovárně.

František Dostál se narodil roku 1938 v pražských Vršovicích, které se také staly jeho prvotní inspirací. Fotit začal v 60. letech, publikoval v řadě periodik. Námětem jeho tvorby byli především lidé pražských ulic a posázavští trampové, k nimž sám patřil. Pro jeho dílo byl typický jemný humor, často těžící z absurdních setkání nesourodých prvků na jednom obrazu.

Přestože se Dostál fotografii věnoval výhradně jako amatér, patří se svými více než 20 knižními tituly, bezpočtem novinových a magazínových ilustrací i bezmála 70 výstavami k nejpublikovanějším českým fotografům.

Studoval na průmyslové škole strojnické v letech 1953 až 1957, kde se poprvé seznámil s fotografií. V mládí byl aktivním sportovcem. Jako dorostenec se stal držitelem československého rekordu ve sprinterské štafetě a skákal do výšky. Téměř do důchodu pracoval jako konstruktér obráběcích strojů ve firmě Škoda Plzeň se sídlem v Praze.

Za výstavní aktivitu se stal členem mnoha fotoklubů - v Argentině, Brazílii, Jugoslávii, Německu, Polsku, Velké Británii, získal řadu čestných titulů a více než stovku ocenění. Roku 2008 obdržel cenu ministerstva kultury za celoživotní přínos amatérské fotografii.

Zdroj: ČTK
Další zprávy