Místo rýže špagety. Ceny rostou, tradiční jídla se mění

mih
27. 4. 2008 21:20
Kvůli potravinové krizi Afričané proměňují jídelníček
Cena rýže ve světě v posledních týdnech prudce vzrostla
Cena rýže ve světě v posledních týdnech prudce vzrostla | Foto: Reuters

Monrovia - Celosvětový růst cen potravin mění v mnoha zemích jídelníček. Lidé začínají vařit z dříve opomíjených surovin, které jsou nyní relativně levné.

Jako příklad uvádí britská BBC ve své reportáži Libérii.

V této západoafrické zemi byly dosud nejoblíbenější pokrmy z rýže. Jenže 90 procent této plodiny musí Libérie dovážet, a to hlavně z Asie a Spojených států. Kvůli dramatickému celosvětovému nárůstu cen rýže v posledních týdnech zdražila více než dvojnásobně.

V nabídce restaurací v hlavním městě Monrovia se objevilo dosud neznámé jídlo: boloňské špagety. Těstoviny totiž začaly vycházet levněji než rýže.

"Abych přilákal zákazníky, vařím špagety v liberijském stylu, s velkým množstvím chilli. Špagety taky půlím, aby se lidem lépe jedly," říká majitel restaurace Emmanuel Biddle.

Denně prodá asi 60 porcí špaget a ceny začínají na v přepočtu patnácti korunách.

Zákazník Tarr Sayeeh říká: "Špagety začaly být levnější než rýže. Jsem tu popáté a chutná mi to. Nejdříve jsem měl problém s tím, jak špagety sníst, ale naučil jsem se pomáhat si vidličkou," říká.

Foto: Aktuálně.cz

O pár metrů dál stojí restaurace, kde stále nabízejí tradiční západoafrické jídlo jollof - rizotu podobný rýžový pokrm s rajčaty, cibulí a ostrým kořením.

Viola Nelsonová jollof připravuje a prodává 14 let. Jenže teď talíř ochucené rýže stojí v přepočtu 30 korun.

"V posledních dnech vůbec nevydělávám. Měla bych zvednout ceny ještě víc, ale nechci přijít o další zákazníky. Jestli se bude potravinová krize dál zhoršovat, nebudu mít nic," cituje ji BBC.

Na trhu na předměstí Monrovie nyní nabízejí padesátikilový pytel rýže za v přepočtu 550 korun. Obchodníci jí prodají zhruba čtyřikrát méně než před rokem.

Srovnatelné množství ze Spojených států dovážených těstovin stojí v přepočtu dvě stě korun.

Soukromé rozhlasové stanice neustále vysílají reklamy na špagety, například v kantýně základny OSN na severu Libérie rýžový puding nahradili pudingem špagetovým.

"Liberijci dříve jedli pouze rýži s omáčkou. Tohle může být příležitost pro zpestření našeho jídelníčku," řekl BBC liberijský ministr zemědělství Chris Toe.

Foto: Aktuálně.cz
Speciál o potravinové krizi:
Růst cen potravin se stává největším problémem současnosti
 

Právě se děje

před 45 minutami

Ondrášek po neúspěchu v Konferenční lize skončil v FCSB

Český útočník Zdeněk Ondrášek podle rumunských médií předčasně skončil v týmu FCSB. Klub se s dvaatřicetiletým fotbalistou po neúspěchu v předkole Evropské konferenční ligy dohodl na ukončení smlouvy.

Ondrášek přišel do FCSB na konci června a od začátku čelil kritice výstředního majitele klubu Gigiho Becaliho. Osudným se sedminásobnému reprezentantovi stalo vyřazení ve druhém předkole EKL s Karagandou.

Klub se s bývalým hráčem Plzně, Českých Budějovic, Tromsö, Krakova nebo Dallasu dohodl na ukončení smlouvy s odstupným ve výši 80 tisíc eur (dva miliony korun). Ondrášek stihl za FCSB odehrát ve třech zápasech 110 minut.

před 48 minutami

Redfordův filmový festival Sundance bude jen pro naočkované

Americký festival nezávislých filmů Sundance budou smět v lednu 2022 navštívit jen naočkovaní. V úterý to oznámila ředitelka akce Tabitha Jacksonová. Divákům, filmařům ani dobrovolníkům již nebudou stačit negativní testy ani první dávka dvoudávkové vakcíny, pořadatelé hodlají vyžadovat certifikát o ukončeném očkování.

Festival, založený roku 1978 hercem Robertem Redfordem, se tradičně koná v městečku Park City. To leží v nadmořské výšce 2100 metrů zhruba 40 minut jízdy autem od Salt Lake City. Příští ročník je naplánován na 20. až 30. ledna. Podrobnosti ohledně toho, zda bude v kinech i přes povinné očkování nutné nosit respirátory, organizátoři teprve oznámí.

Zdroj: AP
Další zprávy