Místo rýže špagety. Ceny rostou, tradiční jídla se mění

mih
27. 4. 2008 21:20
Kvůli potravinové krizi Afričané proměňují jídelníček
Cena rýže ve světě v posledních týdnech prudce vzrostla
Cena rýže ve světě v posledních týdnech prudce vzrostla | Foto: Reuters

Monrovia - Celosvětový růst cen potravin mění v mnoha zemích jídelníček. Lidé začínají vařit z dříve opomíjených surovin, které jsou nyní relativně levné.

Jako příklad uvádí britská BBC ve své reportáži Libérii.

V této západoafrické zemi byly dosud nejoblíbenější pokrmy z rýže. Jenže 90 procent této plodiny musí Libérie dovážet, a to hlavně z Asie a Spojených států. Kvůli dramatickému celosvětovému nárůstu cen rýže v posledních týdnech zdražila více než dvojnásobně.

V nabídce restaurací v hlavním městě Monrovia se objevilo dosud neznámé jídlo: boloňské špagety. Těstoviny totiž začaly vycházet levněji než rýže.

"Abych přilákal zákazníky, vařím špagety v liberijském stylu, s velkým množstvím chilli. Špagety taky půlím, aby se lidem lépe jedly," říká majitel restaurace Emmanuel Biddle.

Denně prodá asi 60 porcí špaget a ceny začínají na v přepočtu patnácti korunách.

Zákazník Tarr Sayeeh říká: "Špagety začaly být levnější než rýže. Jsem tu popáté a chutná mi to. Nejdříve jsem měl problém s tím, jak špagety sníst, ale naučil jsem se pomáhat si vidličkou," říká.

Foto: Aktuálně.cz

O pár metrů dál stojí restaurace, kde stále nabízejí tradiční západoafrické jídlo jollof - rizotu podobný rýžový pokrm s rajčaty, cibulí a ostrým kořením.

Viola Nelsonová jollof připravuje a prodává 14 let. Jenže teď talíř ochucené rýže stojí v přepočtu 30 korun.

"V posledních dnech vůbec nevydělávám. Měla bych zvednout ceny ještě víc, ale nechci přijít o další zákazníky. Jestli se bude potravinová krize dál zhoršovat, nebudu mít nic," cituje ji BBC.

Na trhu na předměstí Monrovie nyní nabízejí padesátikilový pytel rýže za v přepočtu 550 korun. Obchodníci jí prodají zhruba čtyřikrát méně než před rokem.

Srovnatelné množství ze Spojených států dovážených těstovin stojí v přepočtu dvě stě korun.

Soukromé rozhlasové stanice neustále vysílají reklamy na špagety, například v kantýně základny OSN na severu Libérie rýžový puding nahradili pudingem špagetovým.

"Liberijci dříve jedli pouze rýži s omáčkou. Tohle může být příležitost pro zpestření našeho jídelníčku," řekl BBC liberijský ministr zemědělství Chris Toe.

Foto: Aktuálně.cz
Speciál o potravinové krizi:
Růst cen potravin se stává největším problémem současnosti
 

Právě se děje

Aktualizováno před 13 minutami

Uvízlé kamiony zablokovaly silnici mezi Bílou a Ostravicí v Beskydech

Dva kamiony uvízly v pondělí ráno na zasněžené silnici 1/56, kterou v úseku mezi obcemi Bílá a Ostravice zablokovaly. Policie tam dopravu řídila kyvadlově. Vznikaly kolony. Okolo 11:00 se podařilo provoz obnovit, řekla mluvčí moravskoslezské policie Soňa Štětínská.

Situace podle ní vznikla nedisciplinovaností řidičů. "Vjeli na úsek komunikace, kde to není v tomto ročním období možné. Je tam zákaz vjezdu pro vozidla s váhou nad 12 tun. Nerespektovali dopravní značení," řekla mluvčí.

Oba vozy v serpentinách u přehrady Šance uvízly. "Jeden se už podařilo odstranit ještě ráno. Na uvolnění druhého se pracovalo během dopoledne. Policisté na místě řídili dopravu kyvadlově. Vznikaly ale kolony," uvedl Štětínská.

Zdroj: ČTK
před 17 minutami

Praha rozšíří zákaz reklamy v centru, přibudou dvě nová pásma

Pražský magistrát rozšíří nařízení, kterým jsou zakázány plakáty, plachty a další reklamní nosiče v Pražské památkové rezervaci, na velkou část metropole. Ke stávajícímu nejpřísnějšímu omezení v historickém centru přibudou dvě pásma, první ve čtvrtích okolo rezervace a druhé sahající na jihu až na Nové Dvory, na severu do Troji, na východě do Malešic a na západě do Motola. Rozšíření by mělo začít platit v červenci příštího roku.

Rozšířením se podle schváleného dokumentu zvýší území podléhající regulaci ze zhruba devíti na více než 111 kilometrů čtverečních, tedy asi na dvanáctinásobek.

V Pražské památkové rezervaci se zákaz bude nově týkat i reklamních stojanů. V prvním novém pásu bude ze zákazu vyňata reklama šířená zvukem či obrazem, reklama na dopravních prostředcích, reklamní periodický tisk a reklamní převleky. V pásmu nejdále od centra budou zakázány pouze dodatečné konstrukce na dopravních prostředcích a reklamní plachty.

Zdroj: ČTK
před 32 minutami

Kryštof přesouvá vánoční koncerty v O2 areně na prosinec 2021

Kvůli opatřením proti šíření koronaviru kapela Kryštof přeložila oba prosincové vyprodané koncerty v pražské O2 areně na příští rok. Prodáno bylo přes 30 tisíc vstupenek, které zůstávají v platnosti i na nové termíny. Lístky z pátku 4. prosince 2020 platí na nový termín 18. prosince příštího roku. Vstupenky ze soboty 5. prosince platí na 19. prosince 2021.

Na koncertě měla zaznít i píseň Vánoční, kterou Richard Krajčo a skupina Kryštof před dvěma lety nahráli s Karlem Gottem a po dohodě ji představili až nedávno, rok po Gottově loňském úmrtí. Skupina Kryštof kvůli opatřením proti šíření koronaviru vedle O2 areny již přeložila osm letních festivalů Kryštof Kemp.

Zdroj: ČTK
Další zprávy