Místo radaru by v Česku mohly být rakety, zvažují v USA

Zahraničí Zahraničí
17. 9. 2009 17:22
USA od ochrany Evropy neustoupily, prohlásil ministr zahraničí ČR Jan Kohout
Foto: Reuters

* Barack Obama potvrdil, že radar v Brdech končí, ale Evropu bude chránit nový mobilní deštník * Ten má mít stovky interceptorů, které budou chránit proti raketám krátkého a středního doletu * Obama má zájem na utužování vztahů s Českem a Polskem * Poslední část systému má začít fungovat v roce 2020. Půjde o sledování střel dlouhého doletu * USA nevylučují, že by mohly být interceptory umístěny v Česku

Praha - Americký prezident Barack Obama definitivně potvrdil, že plány na radar v České republice a protiraketová sila v Polsku jsou minulostí. Obrana Evropy proti raketám z Íránu či dalších zemí však podle něj zůstává prioritou USA, které vybudují jiný protiraketový deštník.

Obama uvedl, že nový systém bude "silnější, chytřejší a rychlejší", je "založen na vyzkoušených a finančně nenáročných technologiích" a bude ho možné zřídit dříve než systém plánovaný předchozím prezidentem George W. Bushem.

Demokratický prezident ve svém krátkém čtvrtečním prohlášení týkajícím se protiraketové obrany rovněž podtrhl, že případný útok na jednoho člena Severoatlantické aliance by "byl útokem na všechny" a že má zájem na dalším prohloubení vztahů s Českem a Polskem.

Kde však má být nový flexibilnější systém umístěn, ani jak bude fungovat, Obama neozřejmil. Šéf Pentagonu Robert Gates později dodal, že bude kombinací deštníku na moři a na zemi a že bude používat raket Patriot a střel SM-3 námořního systému Aegis.

Námořní raketový systém Aegis
Námořní raketový systém Aegis | Foto: repro Aktuálně.cz

"Ti, kdo tvrdí, že jsme systém protiraketové obrany v Evropě odpískali, tak to interpretují špatně," prohlásil na tiskové konferenci Gates. Po jeho boku sedící náměstek náčelníka generálního štábu James Cartwright doplnil, že mobilní systém bude mít "stovky interceptorů" a že pevné radary jsou "pozůstatkem studené války."

Cartwright uvedl, že jednotlivé fáze systému budou uvedeny do provozu v letech 2011, 2015, 2018 a 2020. Na přímou otázku, zda bude nový radar umístěn v České republice, odpověděl Cartwright, že to bude zřejmě "někde na Kavkaze". Půjde však o jiný druh radaru, který Rusko zřejmě tak neznepokojí.

Jak Polsko, tak Česko však prý mohou být kandidáty pro umístění raket.

Podle vyjádření ministra zahraničí ČR Jana Kohouta jde o zcela "novou architekturu a účast České republiky je vnímána jiným způsobem" a "její zapojení bude záležet pouze na našich aktivitách."

Kohout to prohlásil po jednáních s americkou delegací vedenou náměstkyní ministryně zahraničí pro politické záležitosti Michèle Flournoyovou.

Ministr především zdůraznil, že "protiraketová obrana Evropy pokračuje" a USA od ní neustoupily a rozhovory o ní pokračují dále v rámci NATO" a Česká republika bude "privilegovaným partnerem".

Podle Kohouta je také možné, že bude nový systém rozšířen i na rakety dlouhého doletu.

V platnosti zůstávají také smlouvy mezi ČR a USA týkající se vědy a výzkumu a vojenské spolupráce.

Americký prezident rozhodnutí nepostavit radar v Česku oznámil českému premiérovi Janu Ficherovi dnes o půl jedné ráno.

"Snažíme se přizpůsobit náš systém, abychom chránili své síly a  spojence před měnící se a rostoucí hrozbou. S tím, jak se mění hrozba, mění se i naše technologie,“ prohlásil dnes mluvčí Pentagonu Geoff Morrell. "Toto zlepšení systému nemá nic společného s Ruskem, ale má vše společné s Íránem.

Podle výsledků dobíhající revize protiraketového štítu je Írán oproti předchozím informacím pozadu s vývojem mezikontinentálních balistických střel, proti kterým měl plánovaný americký systém v Evropě chránit. Za největší íránskou hrozbu považuje rakety krátkého a středního doletu.

Podle nejmenovaného zaměstnance Pentagonu citovaného agenturou Reuters bude nový systém "rozdílný od velkého fixovaného a pevně umístěného radaru a oblastního konceptu a zaměří se na vrstvený mnohostranný a adaptabilní systém.“

Robert Gates
Robert Gates | Foto: Reuters

Americký ministr obrany Robert Gates bude zítra přímo ve Washingtonu o věci jednat se svým protějškem Martinem Bartákem.

Americká společnost Boeing nedávno Pentagonu navrhla postavení mobilního protiraketového systému, který by se podle potřeb přemisťoval po základnách NATO.

Boeing, který je do plánů zainteresován už od dob George Bushe, navrhl vyrobit zařízení, které by šlo snadno naložit do speciálního letounu C-17. Takto navržený štít by pak bylo možné posílat po světě.

 

Právě se děje

Další zprávy