Místní volby v Anglii přinesly vyrovnané výsledky, labouristé získali větší podporu v Londýně

ČTK ČTK
4. 5. 2018 7:55
Čtvrteční volby jsou považovány za test spokojenosti s konzervativní vládou. Jejich výsledky budou postupně oznamovány během pátku.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Shutterstock

Londýn - Místní volby v Anglii přinesly nárůst hlasů pro labouristy v Londýně. Konzervativci premiérky Theresy Mayové však udrželi například důležitý londýnský obvod Wandsworth. Podle BBC ztratili kontrolu nad důležitými místními zastupitelstvy v Anglii jak labouristé, tak konzervativci. Vládní strana si však podle dosavadních výsledků vede poměrně dobře. Čtvrteční volby jsou považovány za test spokojenosti s konzervativní vládou. Jejich výsledky budou postupně oznamovány během pátku.

Labouristům se podle BBC nepodařilo získat některé obvody, o které usilovali. Platí to například o obvodu Wandsworth v Londýně. Ztratili kontrolu mimo jiné v Nuneatonu a Bedworthu v hrabství Warwickshire. Zpět ale získali například dosud konzervativní Plymouth a stali se největší stranou v Traffordu.

Toryové však také nepropadli. Naopak patrně těží z ústupu protievropské Strany nezávislosti Spojeného království (UKIP) v mnoha regionech. Díky tomu slaví vítězství v Basildonu v hrabství Essex a Peterboroughu severně od Londýna.

Liberální demokraté po čase znovu ovládli londýnský Richmond, jemuž dosud vládli konzervativci. Křesla v místních radách získali i jinde.

Ve čtvrtečních volbách šlo o rozdělení 4371 křesel ve 150 místních zastupitelstvech. Jde o první celoanglický test veřejného mínění od loňských britských parlamentních voleb. Zatímco někde je třeba nově obsadit jen část mandátů, ve 32 londýnských okrscích se hraje o všechna křesla. Přímá volba starostů se uskutečnila na šesti místech, poprvé například v metropolitní oblasti Sheffieldu.

Pozornost se soustředí především na výsledky hlasování v 32 obvodech hlavního města Londýna. Podle britského tisku by mohli konzervativci premiérky Mayové utrpět vzhledem k nespokojenosti řady obyvatel metropole s vývojem jednání o odchodu Británie z Evropské unie na mnoha místech porážku.

Politolog John Curtice řekl, že toryové si vedou docela dobře v oblastech, kde voliči v předloňském referendu hlasovali převážně pro odchod Británie z Evropské unie. Sebrali totiž hlasy UKIP, která mnohde ani nepostavila vlastní kandidáty. Labouristům se daří lépe v oblastech, které byly proti brexitu, a také v regionech s vyšším podílem mladších voličů.

 

Právě se děje

Další zprávy