Místní volby v Anglii přinesly vyrovnané výsledky, labouristé získali větší podporu v Londýně

ČTK ČTK
4. 5. 2018 7:55
Čtvrteční volby jsou považovány za test spokojenosti s konzervativní vládou. Jejich výsledky budou postupně oznamovány během pátku.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Shutterstock

Londýn - Místní volby v Anglii přinesly nárůst hlasů pro labouristy v Londýně. Konzervativci premiérky Theresy Mayové však udrželi například důležitý londýnský obvod Wandsworth. Podle BBC ztratili kontrolu nad důležitými místními zastupitelstvy v Anglii jak labouristé, tak konzervativci. Vládní strana si však podle dosavadních výsledků vede poměrně dobře. Čtvrteční volby jsou považovány za test spokojenosti s konzervativní vládou. Jejich výsledky budou postupně oznamovány během pátku.

Labouristům se podle BBC nepodařilo získat některé obvody, o které usilovali. Platí to například o obvodu Wandsworth v Londýně. Ztratili kontrolu mimo jiné v Nuneatonu a Bedworthu v hrabství Warwickshire. Zpět ale získali například dosud konzervativní Plymouth a stali se největší stranou v Traffordu.

Toryové však také nepropadli. Naopak patrně těží z ústupu protievropské Strany nezávislosti Spojeného království (UKIP) v mnoha regionech. Díky tomu slaví vítězství v Basildonu v hrabství Essex a Peterboroughu severně od Londýna.

Liberální demokraté po čase znovu ovládli londýnský Richmond, jemuž dosud vládli konzervativci. Křesla v místních radách získali i jinde.

Ve čtvrtečních volbách šlo o rozdělení 4371 křesel ve 150 místních zastupitelstvech. Jde o první celoanglický test veřejného mínění od loňských britských parlamentních voleb. Zatímco někde je třeba nově obsadit jen část mandátů, ve 32 londýnských okrscích se hraje o všechna křesla. Přímá volba starostů se uskutečnila na šesti místech, poprvé například v metropolitní oblasti Sheffieldu.

Pozornost se soustředí především na výsledky hlasování v 32 obvodech hlavního města Londýna. Podle britského tisku by mohli konzervativci premiérky Mayové utrpět vzhledem k nespokojenosti řady obyvatel metropole s vývojem jednání o odchodu Británie z Evropské unie na mnoha místech porážku.

Politolog John Curtice řekl, že toryové si vedou docela dobře v oblastech, kde voliči v předloňském referendu hlasovali převážně pro odchod Británie z Evropské unie. Sebrali totiž hlasy UKIP, která mnohde ani nepostavila vlastní kandidáty. Labouristům se daří lépe v oblastech, které byly proti brexitu, a také v regionech s vyšším podílem mladších voličů.

 

Právě se děje

před 1 minutou

Ochranný systém při testech odpojil běloruskou jadernou elektrárnu, v provozu je pouhé dva měsíce

Běloruská jaderná elektrárna byla v sobotu při testovací proceduře odpojena, protože se spustil ochranný systém reaktoru. Uvedlo to běloruské ministerstvo energetiky. Úroveň radiace v oblasti je ale podle ministerstva normální. Elektrárna u města Astravec byla spuštěna loni v listopadu.

"Ochranný systém byl aktivován při pilotním průmyslovém provozu prvního bloku, v jehož rámci jsou v současné době testovány systémy a zařízení," uvedlo ministerstvo. Úroveň radiace v okolí elektrárny je na běžné úrovni, dodal úřad.

První jaderná elektrárna v zemi se nachází na severu Běloruska, poblíž hranic s Litvou, a postavila ji ruská státní firma Rosatom za ruský úvěr deset miliard dolarů (217 miliard Kč). Provoz formálně zahájil prezident Alexandr Lukašenko 7. listopadu, kvůli poruše však musela být následující den odstavena. Opětovně spustila provoz a byla znovu připojena k síti 19. listopadu. Ministerstvo tehdy uvedl, že elektrárna pracuje na 40 procent své kapacity.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 minutou

Unijní soud pozastavil českou žalobu kvůli neproplacené dotaci pro Agrofert, čeká na verdikt Evropské komise

Unijní soud přerušil projednávání žaloby České republiky na Evropskou komisi podané kvůli zablokované dotaci pro společnost Agrofert. Chce počkat na konečné rozhodnutí komise o dotaci. Uvedl to dnes server iROZHLAS.cz. Žaloba se týká částky 30 tisíc eur (přibližně 800 tisíc korun), které Brusel prozatím odmítl zaplatit kvůli možnému střetu zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO).

Přerušení soudního řízení serveru potvrdila mluvčí ministerstva zahraničí Zuzana Štíchová. "Soudní řízení bude přerušeno až do okamžiku, kdy Evropská komise definitivně rozhodne, zda projekt, kterého se napadené rozhodnutí o pozastavení plateb týká, vyloučí z unijního financování, či nikoliv," uvedla Štíchová. Kdy komise o věci rozhodne, není zatím jasné.

Podle serveru a Deníku N jde o dotaci na modernizaci farmy kuřat v Bílovci na Novojičínsku, kterou provozuje společnost Schrom Farms. Peníze na projekt už ČR firmě poslala ze státního rozpočtu, ačkoliv EU na něj prozatím přispět nechce.

Zdroj: Domácí
před 16 minutami

V Jeseníkách byl vyhlášen třetí lavinový stupeň z pětibodové škály, znamená značné nebezpečí.

V Jeseníkách byl vyhlášen třetí lavinový stupeň. Během posledních 24 hodin v Jeseníkách připadlo 25 centimetrů sněhu, v 1300 metrech nad mořem leží okolo 110 centimetrů sněhu, na závětrných lavinových svazích je sněhu uloženo více, uvedl dnes na stránkách jesenické horské služby dispečer Jiří Hejtmánek.

"Díky teplotám hluboko pod bod mrazu se ve sněhové pokrývce vytvořila kritická vrstva z hranatozrnitého sněhu. Po prolomení se do této vrstvy je velká pravděpodobnost uvolnění laviny dodatečným zatížením lyžaře," uvedl Hejtmánek. Lidé podle něj nemají vstupovat na svahy prudší než 30 stupňů.

Třetí stupeň označují odborníci za kritickou nebo velmi zrádnou situaci. Je obvykle vyhlašován ve 30 procentech zimního období a odehraje se při něm až polovina všech případů lavinových nehod. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy