Místa, kde loni udeřili teroristé, se vracejí k normálu. Vojáci ale Paříž střeží dál

Simone Radačičová Simone Radačičová
15. 6. 2016 6:19
Od listopadových útoků žije Francie ve výjimečném stavu, který výrazně posiluje pravomoci policie. Ta už v jeho rámci provedla přes 3000 razií po celé zemi a nařídila domácí vězení více než 400 lidem. Vojáci dbají na bezpečnost u hojně navštěvovaných míst a památek, jako jsou Eiffelova věž či chrám Sacré-Coeur na Montmartru. Obavy z dalších útoků oživil džihádista Larossi Abballa, který přímo před jeho domem ubodal policejního důstojníka a později i jeho přítelkyni.
Vojáci ulicemi Paříže procházejí od loňského listopadu.
Vojáci ulicemi Paříže procházejí od loňského listopadu. | Foto: Reuters

Paříž (od naší zpravodajky) - U kulatých dřevěných stolků restaurace La Belle Equipe sedí několik hostů. Pozvolna upíjejí kávu a z příjemné zahrádky pozorují okolní ruch. Kolem nich proudí Pařížané do práce, někteří se zastavují v pekařství za rohem pro croissanty a další pečivo.

Před nenápadnou restaurací, která v okolí snad ničím zvláštním nevyniká, se najednou objeví čtyři ozbrojení vojáci v khaki uniformách a s automatickými zbraněmi. Pozvolna projdou kolem, bedlivě se rozhlížejí kolem sebe a pozorují procházející. Pak pokračují do další ulice.

Nenápadná La Belle Equipe, která leží jen pár desítek metrů od rušného Voltairova bulváru, ničím nevybočuje. Nemá nijak zvláštní interiér ani zahrádku.

Na první pohled vypadá jako jedna z tisícovek podobných restaurací, kterými se Paříž tolik pyšní.

Vzpomínky na listopad

Přesto je ale La Belle Equipe jiná. Loni v listopadu na hosty a personál udeřili teroristé.

Útok džihádistů si v této malé restauraci vyžádal dvacet obětí. Další pak zemřeli v dalších barech a restauracích, útočníci se pokusili také dostat na stadion Stade de France. Celkem zavraždili 130 lidí.

Majitel se poté rozhodl La Belle Equipe na čas uzavřít a přestavět. Restaurace se znovu otevřela teprve letos v březnu. Nyní už snad nic nepřipomíná události z listopadu.

Také koncertní síň Bataclan, která je jen několik stovek metrů od La Belle Equipe, se snad snaží "zapomenout" na teroristické útoky. Zde zemřelo 89 lidí. Jeho orientální průčelí není příliš vidět, zčásti ho zakrývají plachty a lešení. Otevře se až letos v listopadu.

Vojáci v ulicích Paříže

Od loňských útoků žije Francie ve výjimečném stavu, který výrazně posiluje pravomoci policie. Ta už v jeho rámci provedla přes 3000 razií po celé zemi a nařídila domácí vězení více než 400 lidem. V ulicích metropole jsou rovněž vidět ozbrojení vojáci. Ti střeží hojně navštěvovaná místa a památky, jako je třeba slavná Eiffelova věž, muzeum Louvre, které uchovává Monu Lisu, nebo také třeba chrám Sacré-Coeur na Montmartru.

Ne všichni Pařížané se ale díky přítomnosti vojáků a většího počtu policistů cítí bezpečněji. "Mám strach. Snažím se na to nemyslet. Často se ale kolem sebe rozhlížím, hlavně pak v metru, a dívám se po lidech, co vypadají podezřele nebo jsou nervózní," líčí asi pětadvacetiletá studentka Christine.

"Bezpečnostní opatření se ve srovnání s obdobím před útoky hodně posílila. Nemyslím si ale, že by teď něco hrozilo," je přesvědčena Asia, která se přišla projít k Eiffelově věži. Také asi pětatřicetiletá Michelle, která právě vyzvedla dceru ze školky, si myslí, že život musí jít dál. "Vláda podle mě přijala všechna opatření, která byla nutná. Myslím, že je vše dobře zabezpečeno."

Turisty pak hrozba dalších útoků příliš neodradila. "Je tu hodně policistů a vojáků. Na riziko ale moc nemyslím, metrem stejně jezdím," vysvětluje asi čtyřicetiletá Florencia, která do Paříže přijela až z Argentiny.

Sto zadržených

Obavy z dalších útoků nyní oživil džihádista Larossi Abballa, který ubodal policejního důstojníka a posléze i jeho přítelkyni.

"Není pochyb o tom, že se jednalo o teroristický čin," uvedl prezident Francois Hollande. "Francie nadále čelí obrovské hrozbě terorismu," varoval, zatímco ministr vnitra Bernard Cazeneuve upřesnil, že od začátku roku vyšetřovatelé zadrželi před sto lidí podezřelých z teroristických aktivit.

Přesto policie ve Francii ani v USA, jak ukázal útok na gay klub na Floridě, nedokáže útokům zřejmě jednotlivých radikálů, takzvaných "osamělých vlků", zabránit. "Podobným útokům se nedá přejít, stát je v takových případech bezmocný," řekla v rozhovoru pro Le Figaro senátorka a expertka Nathalie Gouletová.

 

Právě se děje

Další zprávy