Mírové rozhovory s Tálibánem jsou mrtvé, tvrdí Trump

ČTK ČTK
9. 9. 2019 22:24
Mírové rozhovory s afghánským radikálním hnutím Tálibán považuje Donald Trump za mrtvé. Americký prezident to v pondělí podle agentury Reuters řekl novinářům s tím, že o stažení amerických vojáků z Afghánistánu stále uvažuje, k takovému kroku ale ještě není příhodný čas. Po útoku Tálibánu ze čtvrtka minulého týdne Trump zrušil mírové rozhovory a odvolal i tajné víkendové setkání v Camp Davidu, kde se měl odděleně sejít s představiteli Tálibánu a s afghánským prezidentem Ašrafem Ghaním.
Americký prezident Donald Trump na summitu G7.
Americký prezident Donald Trump na summitu G7. | Foto: Reuters

"Jsou mrtvé. Jsou mrtvé. Pokud jde o mě, tak jsou mrtvé," řekl v pondělí Trump o mírových rozhovorech.

Tálibán na Trumpovo rozhodnutí o víkendu reagoval pohrůžkou tvrdé odvety.

V Afghánistánu je zhruba 20 000 zahraničních vojáků, asi 14 000 z nich jsou Američané. "Rádi bychom odešli a odejdeme ve správný čas," řekl dnes Trump.

Od roku 2001 přišly USA v bojích v Afghánistánu o více než 2400 vojáků. V zemi působí i více než 340 Čechů, přičemž 14 českých vojáků tam zahynulo. Mezi civilisty si afghánská válka vyžádala podle odhadů životy 31 000 lidí.

Při čtvrtečním útoku Tálibánu vedle příslušníka americké armády zemřel i rumunský voják a deset afghánských civilistů. Šlo o druhý útok Tálibánu v afghánském hlavním městě v minulém týdnu. Útok sebevražedného atentátníka před týdnem v pondělí si vyžádal 16 mrtvých a 119 zraněných.

 

Právě se děje

Další zprávy