Jedete na dovolenou na jih? Tomuto přechodu se raději vyhněte, v Maďarsku budete čekat i celý den

Jan Hejl Jan Hejl
19. 6. 2018 14:55
Na hraničním přechodu Röszke-Horgoš z Maďarska do Srbska začíná krizové období. Připravte se na mnohahodinové čekání v kolonách.
Hraniční přechod Horgoš-Rözske z Maďarska do Srbska.
Hraniční přechod Horgoš-Rözske z Maďarska do Srbska. | Foto: Jan Hejl

Röszke (Maďarsko, od našeho zpravodaje) - Tisíce seřazených aut čekají na kontrolu, kolem stanovišť celníků se táhne plot s žiletkovým drátem. Na hraničním přechodu z Maďarska do Srbska v těchto dnech začíná krizové období. Lidé směřující na jih se musí připravit na dlouhé kolony.

Mapa hraničního přechodu Röszke-Horgoš.
Mapa hraničního přechodu Röszke-Horgoš. | Foto: Aktuálně.cz

Průměrně auta na hranicích popojíždějí šest hodin. "V červenci se začnou ze západní Evropy vracet dělníci domů na Balkán. V kolonách si počkáte klidně i 24 hodin," varuje sociolog Márk Kekési, který ze Szegedu, metropole jižního Maďarska, často jezdí do Srbska.

Kontroly na maďarské straně přechodu Röszke-Horgoš výrazně zdržuje nařízení z loňského roku. Celníci musí oskenovat pas každého, kdo chce přejít do Srbska.

Maďarské celnice navíc trápí nedostatek lidí. Po výstavbě pohraničního plotu proti migrantům v roce 2015 sice vláda jejich počty navýšila, stále to ale nestačí.

Podle Kekésiho se tak často stává, že celníci otevřou jen polovinu z dvanácti stanovišť. "Každý si na čekání stěžuje. Je to velké téma pro média v Maďarsku i Srbsku," říká pro Aktuálně.cz s tím, že Maďaři sice chrání vnější hranice Evropské unie, ale výtky kvůli pomalému odbavování jsou oprávněné.

Tři roky od krize

Situaci na hranicích komplikuje také uzavření mezinárodní vlakové trati ze Szegedu do Subotici, cestující mohou jet pouze autobusem. Vlaky přes hranici do Srbska přitom nejezdí "kvůli masové migrační krizi" už od srpna 2015. 

Právě na přechodu Horgoš-Röszke před třemi lety uprchlická krize vrcholila. Maďaři tehdy uzavřeli hranice a tisíce nahromaděných běženců na srbské straně prorazily bránu do Maďarska. Policie je rozehnala slzným plynem.

"Dostavba plotu po celé délce hranic se Srbskem situaci uklidnila a migrační vlna polevila," popisuje starosta srbského Horgoše Róbert Sors. Podle něj maďarská vláda Viktora Orbána krizový rok 2015 relativně zvládla.

Kamiony čekají i několik dnů

Na fronty a dlouhé čekání na hraničním přechodu si stěžují hlavně Srbové, kteří do Maďarska pravidelně jezdí. Tisíce srbských studentů například studují v Szegedu, univerzitním městě se 160 tisíci obyvateli jen dvacet minut jízdy od hranic.

Plot na maďarsko-srbské hranici poblíž vesnice Röszke.
Plot na maďarsko-srbské hranici poblíž vesnice Röszke. | Foto: Andrea Tarquini

Že budou lidé v červenci a srpnu čekat 12 hodin nebo i celý den, potvrzuje Aleksandra Popovičová, srbská novinářka z deníku Danas. Největší nápor podle ní nastane, až se domů na léto budou vracet Turci a Balkánci, kteří odešli za prací do Evropské unie.

Další desetitisíce lidí musí přes maďarsko-srbské hranice přejet při cestě na dovolenou k moři - do Černé Hory, Albánie, Řecka nebo Bulharska.

"Při vstupu do země Evropské unie, jako je Maďarsko, musí být logicky kontroly důkladnější. Srbsko ale sousedí i s jinými členskými státy EU, na jejichž hranicích tak dlouho rozhodně nečekáte," kritizuje Srbka Popovičová. Maďarsko je přitom jediná země Schengenu, se kterou má Srbsko společné hranice. "Tohle by mohl být důvod pro přísnější kontroly. Ale upřímně řečeno, když tu čekáte v koloně, žádné dodatečné kontroly nevidíte," dodává.

Největší problémy na hranicích mají kamiony. Ty u maďarské vesnice Röszke čekají v průměru 24 hodin. Když jsou na přechodu velké fronty, řidiči stojí i několik dní. Poté teprve projdou speciální kontrolou.

Na srbské straně hranic je podle Popovičové i Kekésiho čekací doba daleko kratší. "Hranice mezi Srbskem a Maďarskem jsou vždy nepředvídatelné," doplňuje Popovičová.

Podívejte se na video: Orbán vymývá Maďarům mozky

Kampaň před nedělními maďarskými parlamentními volbami ovládlo strašení migrací, islámem a Bruselem. To jsou hlavní témata premiéra Viktora Orbána. | Video: Martin Novák
 

Právě se děje

Další zprávy