Minsk vydal zadrženého Rusa do Ázerbájdžánu, může to dál vyostřit Lukašenkovy vztahy s Moskvou

ČTK ČTK
8. 2. 2017 7:14
Další zhoršení vztahů mezi Moskvou a Minskem může přinést vydání ruského občana Alexandra Lapšina z Běloruska do Ázerbájdžánu. Rusa, který byl v Minsku zadržen loni v prosinci, Baku obviňuje, že bez ázerbájdžánských víz navštívil enklávu Náhorní Karabach, sporné území obsazené Armény. Osud zadržovaného Rusa pečlivě sleduje Moskva, která energicky protestuje proti vydávání svých občanů do třetích zemí.
Prezident Lukašenko
Prezident Lukašenko | Foto: Reuters

Baku – Z běloruské metropole Minska byl do ázerbájdžánského Baku eskortován Rus Alexandr Lapšin, který byl loni v prosinci v Minsku zadržen na základě ázerbájdžánského zatykače. Baku Lapšina obviňuje, že bez ázerbájdžánských víz navštívil enklávu Náhorní Karabach, sporné území obsazené Armény.

Osud zadržovaného Rusa pečlivě sleduje Moskva, která energicky protestuje proti vydávání svých občanů do třetích zemí. V minulosti protestovala proti vydání ruských občanů americké justici, ať šlo o obchodníka se zbraněmi Viktora Buta, či o pilota Konstantina Jarošenka, který byl v USA odsouzen za pašování drog.

Mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marija Zacharovová nedávno v souvislosti s Lapšinem potvrdila ruské stanovisko, že "vydávání ruských občanů do třetích zemí je nepřípustné". Podobné případy Rusko považuje za únos.

Vydání Lapšina Ázerbájdžánu podle ruských médií dál zhorší vztahy mezi Ruskem a Běloruskem, které se podle nedávného prohlášení běloruského vůdce Alexandra Lukašenka ocitly v krizi. Minsk se s Moskvou nemůže dohodnout na přijatelných cenách dovážené ruské ropy a protestuje proti nedávno vyhlášenému embargu na dovoz některých potravin z Běloruska do Ruska.

Lukašenko opakovaně odmítá poskytnout Rusku právo na vybudování letecké základny na běloruském území. Do médií nedávno pronikla nepotvrzená zpráva, že běloruský režim není spokojen s členstvím v postsovětských integračních projektech Moskvy a nevylučuje, že je opustí.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Porotu benátského festivalu povede režisér Parazita

Porotu letošního ročníku filmového festivalu v Benátkách povede korejský režisér Pong Čun-ho, který natočil oscarový snímek Parazit. "Jako předseda poroty, a hlavně jako neúnavný milovník filmu jsem připraven obdivovat a ocenit všechny skvělé snímky, která budou ve výběru," říká. Jedna z nejstarších a nejprestižnějších akcí ve světě kinematografie se uskuteční začátkem září.

Zdroj: ČTK
Další zprávy