Ministryní financí USA bude bývalá šéfka Fedu Yellenová, potvrdil Biden

ČTK ČTK
30. 11. 2020 16:39
Nově zvolený americký prezident Joe Biden nominuje bývalou šéfku centrální banky (Fed) Janet Yellenovou na ministryni financí. Potvrdil to tým budoucího šéfa Bílého domu. Náměstkem ministryně bude Wally Adeyemo, který sloužil už v administrativě někdejšího prezidenta Baracka Obamy.
Janet Yellenová.
Janet Yellenová. | Foto: Reuters

Bidenův tým v pondělí oznámil jména několika členů budoucího ekonomického týmu prezidenta. Nominace Yellenové se všeobecně očekávala. Už dříve o ní jako příští ministryni financí psal americký tisk.

Yellenová byla první ženou v čele Fedu v letech 2014-2018, tedy za prezidenta Obamy, kdy byl viceprezidentem právě Biden. Ve funkci podporovala umírněný přístup k měnové politice, charakterizovaný jen pozvolným zvyšováním úrokových sazeb. O Trumpovi loni v únoru řekla, že nerozumí hospodářské politice a nechápe poslání Fedu.

Adeyemo za Obamy sloužil jako zástupce šéfa Národní agentury pro bezpečnost (NSA) a také jako náměstek ředitele Národní ekonomické rady (NEC).

Do čela rozpočtového a správního úřadu (OMB) si Biden vybral Neeru Tandenovou, dosavadní prezidentku a generální ředitelku liberálního institutu Centrum pro americký pokrok. Sloužila také jako ekonomická poradkyně Obamy a neúspěšné kandidátky na prezidentku Hillary Clintonové.

Cecilia Rouseová, v současnosti děkanka fakulty veřejné a mezinárodní politiky Princetonské univerzity, se postaví do čela Rady ekonomických poradců (CEA), což je hlavní poradní a analytický ekonomický orgán v Bílém domě. Předsedkyně CEA rovněž bývá hlavní mluvčí Bílého domu v ekonomických otázkách.

Podívejte se na video o budoucí první dámě Jill Bidenové:

Její muž je příštím prezidentem USA. Nastal čas seznámit se s Jill Bidenovou | Video: Aktuálně.cz
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Americké ministerstvo financí poprvé povede žena, exšéfka centrální banky Yellenová

Americký Senát schválil Janet Yellenovou do funkce ministryně financí v administrativě demokratického prezidenta Joea Bidena. Bývalá šéfka americké centrální banky (Fed) bude první ženou, která resort financí za 232 let jeho existence povede, připomněla agentura AP. Senátní výbor pro zahraniční vztahy též schválil nominaci Antonyho Blinkena do pozice šéfa americké diplomacie.

Podle agentury AP se pro Yellenovou ve 100členném Senátu vyslovilo 84 senátorů, 15 bylo proti. Očekává se, že bude hrát klíčovou roli ve schválení Bidenova stimulačního balíku v hodnotě 1,9 bilionu dolarů (bezmála 41 bilionů korun). Návrh naráží na tvrdý odpor republikánů, kterým se zdá příliš vysoký.

Zdroj: ČTK
Další zprávy