Muž s řádem od Putina proti muži, který má Trumpa za podvodníka. Kdo bude americký šéfdiplomat?

Pavel Tomášek Zahraničí Pavel Tomášek, Zahraničí
12. 12. 2016 12:13
Nový americký prezident Donald Trump čile sestavuje svou vládu. Řadu křesel už v ní obsadil, klíčové místo ministra zahraničí ale pořád zůstává prázdné. Kdo nakonec zvítězí? Jeho republikánský rival Mitt Romney, generál David Petraeus, nebo někdo úplně jiný? Podle stanice NBC News by to měl být ředitel energetické společnosti Exxon Mobil Rex Tillerson. Prohlédněte si v přehledné grafice, kdo všechno je ve hře o tuto klíčovou funkci a jaké má pravděpodobně šance. Nového ministra zahraničí chce Donald Trump oznámit už tento týden.
Foto: Reuters

John Bolton

Bývalý americký velvyslanec při OSN za éry prezidenta George W. Bushe by znamenal netradiční volbu. Patří k neokonzervativnímu křídlu v Republikánské straně, které razí silné angažmá USA ve světě. Trump naopak v kampani sázel spíš na izolacionistickou zahraniční politiku.

Bolton má ale jednu nespornou výhodu. Už v průběhu léta, kdy se od Trumpa odklonila naprostá většina zahraničněpolitického establishmentu republikánské strany, prohlásil, že by pro něj byla čest sloužit ve vládě Donalda Trumpa.

Šance: 20 %

 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Na dálnici D5 za Prahou ve směru na Plzeň je nehoda, jezdí se jedním pruhem

Dálnici D5 za Prahou ve směru na Plzeň uzavřela v pondělí časně ráno téměř na dvě hodiny nehoda osobního vozidla a dodávky. Řidič osobního vozidla utrpěl těžká zranění, záchranáři ho převezli do nemocnice. Provoz jedním jízdním pruhem byl obnoven po šesté hodině ranní.

Zdroj: ČTK
Další zprávy