Muž s řádem od Putina proti muži, který má Trumpa za podvodníka. Kdo bude americký šéfdiplomat?

Pavel Tomášek Zahraničí Pavel Tomášek, Zahraničí
12. 12. 2016 12:13
Nový americký prezident Donald Trump čile sestavuje svou vládu. Řadu křesel už v ní obsadil, klíčové místo ministra zahraničí ale pořád zůstává prázdné. Kdo nakonec zvítězí? Jeho republikánský rival Mitt Romney, generál David Petraeus, nebo někdo úplně jiný? Podle stanice NBC News by to měl být ředitel energetické společnosti Exxon Mobil Rex Tillerson. Prohlédněte si v přehledné grafice, kdo všechno je ve hře o tuto klíčovou funkci a jaké má pravděpodobně šance. Nového ministra zahraničí chce Donald Trump oznámit už tento týden.
Rex Tillerson.
Rex Tillerson. | Foto: Reuters

Rex Tillerson

O víkendu se hojně mluvilo o Rexu Tillersonovi, šéfovi ropného gigantu Exxon Mobil. Sází na něj televizní stanice NBC News, která se odvolává na zdroje z Trumpova týmu.

Tillersonovým nesporným plusem jsou zkušenosti, které získal během zahraničních cest spojených s Exxonem. Tato firma má pobočky ve více než 50 zemích světa.

Díky působení v Rusku má navíc vazby na tamního prezidenta Vladimira Putina, od kterého dostal před třemi roky i Řád přátelství, jedno z nejvyšších ruských vyznamenání. To ale vadí některým republikánům v Kongresu. K hlavním kritikům Tillersona patří podle listu The Wall Street Journal senátor a předseda bezpečnostního výboru John McCain. I přes očividnou kritiku ale dosud žádný republikánský senátor neřekl, že by pro Tillersona nehlasoval.

Sám Trump v případě Tillersona nešetří chválou. Řekl například, že obdivuje způsob, jakým vede ropný Exxon. "Jeho velkou výhodou je, že se dobře zná se spoustou 'hráčů'. V Rusku má za sebou obrovské dohody, ale ne pro sebe – pro firmu," uvedl pro Fox News budoucí prezident USA.

Ne ve všem se ale Trump a Tillerson shodnou. Šéf Exxon Mobil například připustil, že ke změně klimatu přispívá i člověk. Trump tyto teorie označil za pochybné. 

Šance: 60 %

 

Právě se děje

před 1 hodinou

ME juniorských beachvolejbalistů v Brně bude až v září

O měsíc později oproti původnímu termínu se po koronavirové krizi uskuteční v Brně mistrovství Evropy v plážovém volejbalu v juniorské kategorii. Sokolské koupaliště bude poprvé dějištěm šampionátu pro hráče i hráčky do 20 let od 9. do 13. září.

"Vzhledem k celkové situaci po celém světě jsme velice rádi, že jsme jako organizátoři schopni splnit všechny podmínky pro úspěšný a bezpečný průběh tohoto šampionátu. Věříme, že to přinese pozitivní signál a že volejbalové zápasy se vrací zpět na kurty," uvedl předseda Marek Pakosta na svazovém webu.

Původně se brněnské ME mělo konat od 12. do 16. srpna. Domácí turnaje na písku se v Česku po pandemii covidu-19 rozběhly o minulém víkendu v Praze a v Litoměřicích.

Nové dějiště a možná i termín nicméně evropská konfederace CEV musí najít pro šampionát do 22 let, neboť v Nizozemsku jsou až do září zakázány hromadné sportovní akce. Mladí beachvolejbalisté měli o medaile hrát v přístavu Vlissingen.

Další zprávy