Muž s řádem od Putina proti muži, který má Trumpa za podvodníka. Kdo bude americký šéfdiplomat?

Pavel Tomášek Zahraničí Pavel Tomášek, Zahraničí
12. 12. 2016 12:13
Nový americký prezident Donald Trump čile sestavuje svou vládu. Řadu křesel už v ní obsadil, klíčové místo ministra zahraničí ale pořád zůstává prázdné. Kdo nakonec zvítězí? Jeho republikánský rival Mitt Romney, generál David Petraeus, nebo někdo úplně jiný? Podle stanice NBC News by to měl být ředitel energetické společnosti Exxon Mobil Rex Tillerson. Prohlédněte si v přehledné grafice, kdo všechno je ve hře o tuto klíčovou funkci a jaké má pravděpodobně šance. Nového ministra zahraničí chce Donald Trump oznámit už tento týden.
Foto: Reuters

David Petraeus

Jde o člověka, který pro amerického prezidenta George W. Bushe zachránil situaci v Iráku a pak velel americkým jednotkám na celém Blízkém východě. Pro Trumpa je to velmi lákavá varianta na post šéf americké diplomacie. Petraeus navíc spadá mezi elitní vojáky, kteří se nerozešli dobře s administrativou Baracka Obamy.

Petraeus je vojákem z povolání a Trump si bývalé vojáky do týmu rád vybírá. James Mattis má být americkým ministrem obrany, Michael Flynn klíčovým poradcem pro národní bezpečnost a John Kelly ministrem pro vnitřní bezpečnost. Trump ale může dojít k závěru, že už má vojáků v týmu moc, a tím by šance Petraeuse klesly.

Šance: 30 %

 

Právě se děje

před 14 minutami

Američtí poslanci odhlasovali celonárodní legalizaci marihuany, návrh nejspíš narazí v Senátu

Sněmovna reprezentantů Kongresu USA, ve které mají většinu demokraté, se vyslovila pro dekriminalizaci marihuany na federální úrovni. Pro vyškrtnutí marihuany ze zákona o omamných látkách v pátek hlasovalo 228 zákonodárců, proti bylo 164 členů sněmovny, převážně z řad republikánů, uvedly tiskové agentury. Současně upozornily, že návrh nejspíše neprojde v Senátu, ve kterém mají většinu republikáni.

Zdroj: ČTK
Další zprávy