Volby na východě Ukrajiny by se měly konat do poloviny roku, shodli se ministři zahraničí

ČTK ČTK
4. 3. 2016 8:38
Ministři zahraničí takzvané normandské čtyřky se na jednání v Paříži shodli, že volby v povstaleckých oblastech Ukrajiny by se měly konat do poloviny roku 2016. Ministři jednali o ukončení násilností v Donbasu a zejména o zmíněných volbách, které mají potvrdit nový status separatistických regionů. Ukrajinský ministr Klimkin po jednání konstatoval, že k žádnému výraznému posunu však nevedlo a je třeba učinit ještě velké pokroky v otázkách bezpečnosti a uplatňování příměří před tím, než bude volební zákon přijat.
Místní volby v povstaleckých oblastech na východní Ukrajině by se měly konat do poloviny roku. (Ilustrační foto)
Místní volby v povstaleckých oblastech na východní Ukrajině by se měly konat do poloviny roku. (Ilustrační foto) | Foto: Reuters

Paříž - Místní volby v povstaleckých oblastech na východní Ukrajině by se měly konat do poloviny roku. Shodli se na tom ministři zahraničí zemí takzvané normandské čtyřky při večerním jednání v Paříži. Podle šéfa ukrajinské diplomacie Pavla Klimkina však na schůzce k žádnému zásadnímu průlomu nedošlo, uvedla agentura Reuters.

"Zdůraznili jsme důležitost přijetí volebního zákona, který by umožnil konání místních voleb před koncem první poloviny roku 2016," řekl podle agentury AFP francouzský ministr zahraničí Jean-Marc Ayrault po jednání se svými protějšky z Německa, Ukrajiny a Ruska.

Ministři jednali o ukončení násilností v Donbasu a zejména o zmíněných volbách, které mají potvrdit nový status separatistických regionů. Současné slabé ukrajinské vládě se však nedaří prosadit zákon o volbách, který byl dohodnut v rámci loňských mírových dohod z Minsku a vyvolává obavy ukrajinských nacionalistických stran z oslabení ukrajinské svrchovanosti.

Ukrajinský ministr Klimkin po večerním jednání konstatoval, že k žádnému výraznému posunu nevedlo a je třeba učinit ještě velké pokroky v otázkách bezpečnosti a uplatňování příměří před tím, než bude volební zákon přijat.

V Bělorusku už nejsou političtí vězni, ale některé politické strany stále nemůžou do voleb, tvrdí novinářka běloruské redakce RFE Alena Tichanovič. | Video: Filip Horký
 

Právě se děje

Další zprávy