V Pobaltí a Polsku budou čtyři mezinárodní prapory, 4000 vojáků má rotovat pod vedením NATO

ČTK ČTK
13. 6. 2016 15:55
Ministři se sejdou ještě tento týden, podrobnosti o rozmístění ale budou známy až na červencovém summitu ve Varšavě. Prapory o celkové síle asi 4000 lidí budou složeny na rotačním základě. Jejich části z různých členských zemí se budou v Litvě, Lotyšsku, Estonsku a Polsku střídat každých šest či devět měsíců. Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg uvedl, že prapory budou pod aliančním velením.
Záběr z vojenského cvičení NATO Anakonda 16 v Polsku. Ilustrační foto.
Záběr z vojenského cvičení NATO Anakonda 16 v Polsku. Ilustrační foto. | Foto: ČTK

Brusel - Ministři obrany zemí NATO tento týden při jednání v Bruselu potvrdí rozmístění čtyř vícenárodních praporů v Pobaltí a v Polsku. Novinářům to řekl generální tajemník organizace Jens Stoltenberg.

Krok je součástí alianční odpovědi na nové bezpečnostní prostředí v Evropě, podotkl.

Kdy přesně vojáci do oblasti přijedou, z jakých budou zemí a další detaily, budou podle amerického velvyslance při NATO Douglase Luteho známé až na summitu ve Varšavě, který se uskuteční na počátku července.

Ministři obrany aliance se sejdou v úterý a ve středu. Je to poslední schůzka členských zemí na této úrovni před varšavským setkáním šéfů států a vlád zemí NATO.

Pod aliančním vedením

"Na základě rady našich vojenských plánovačů budeme souhlasit s rozmístěním čtyř robustních vícenárodních praporů v pobaltských státech a v Polsku," řekl Stoltenberg novinářům. Bude to podle něj jasný signál, že NATO je připraveno bránit spojenecké země.

Prapory o celkové síle asi 4000 lidí budou složeny na rotačním základě. Jejich části z různých členských zemí tedy nebudou ve třech státech Pobaltí (Litva, Lotyšsko, Estonsko) a v Polsku rozmístěny trvale, ale budou se střídat každých šest či devět měsíců, řekl novinářům americký velvyslanec při NATO Douglas Lute.

Předpokladem ale podle něj je, že vojáci ostatních zemí aliance budou ve čtveřici členů NATO přítomni 365 dní v roce. Stoltenberg uvedl, že prapory budou pod aliančním velením.

Právě USA budou základem jednoho z praporů; předpokládá se, že dalšími zeměmi, které přispějí podobně, budou Británie a Německo. Tyto státy poskytnou například velitelské struktury a základ sil, které na potřebné počty doplní menší jednotky dalších zemí NATO. Podle Luteho zatím není jasné, která země se stane základem praporu plánovaného pro Polsko.

"S pár prapory invazi neuděláte"

"Nic z toho, co se bude probírat tento týden nebo za tři týdny ve Varšavě, není pro nikoho hrozbou. S pár prapory invazi neuděláte, že? Ale můžete ovlivnit propočty potenciálního agresora ohledně nákladů, výnosů a rizik," poznamenal Lute před novináři.

Generální tajemník NATO připomněl, že posílená alianční přítomnost v zemích, které se v posledních měsících cítí ohrožovány ruským sousedem, je jen součástí větší reakce NATO na současné bezpečnostní výzvy.

NATO od svého posledního summitu ve Walesu zdvojnásobilo velikost svých sil rychlé reakce na 40 000 vojáků. Součástí jsou i nové síly velmi rychlé reakce s asi 13 000 příslušníky, 5000 z nich má zvládnout vyrazit na místo krize v řádu několika dní.

Aliance také na svém východním křídle ustavila osm nových velitelství, které koordinují plánování, vojenská cvičení i posílenou přítomnost.

 

Právě se děje

před 19 minutami

Rohlik Group získala od investorů asi 5 miliard Kč, bude expandovat

On-line prodejce potravin Rohlik Group získal od investorů 190 milionů eur (asi pět miliard Kč). Finance firmě pomohou k rychlejší expanzi na stávajících trzích, pro plánovaný vstup do Německa, ale i v pokračování investic do technologií a zlepšování služby. Společnost o tom v úterý informovala v tiskové zprávě.

Hlavními investory jsou Partech a Index Ventures, dále investice poskytly EBRD, J&T Banka, Quadrille Capital, R2G a dosavadní investor Enern.

Rohlik Group uplynulý kalendářní rok uzavřela s obratem přes 300 milionů eur (7,8 miliardy Kč), což je roční nárůst o více než 100 procent, a 750 000 zákazníky. Rohlik.cz funguje v Česku od roku 2014, předloni vstoupila společnost na maďarský trh a loni v prosinci do Rakouska.

Zdroj: ČTK
před 29 minutami

Lidovci budou ve sněmovně žádat zřízení vyšetřovací komise k Bečvě

Na aktuální schůzi Poslanecké sněmovny chce opoziční KDU-ČSL zařadit bod o zřízení sněmovní vyšetřovací komise k havárii na řece Bečvě. Na tiskové konferenci to řekl lidovecký předseda Marian Jurečka. ODS, KDU-ČSL a TOP 09, které budou v podzimních volbách kandidovat v koalici Spolu, o tom hovořily už v lednu.

"Budeme chtít i nadále usilovat o to, aby i na půdě Sněmovny vznikla vyšetřovací komise expertů, poslanců, aby se tématu věnovala pozornost, aby se upravily třeba i legislativní záležitosti. Budeme chtít zařadit na projednání programu této sněmovní schůze bod zřízení vyšetřovací komise k havárii na řece Bečvě," řekl Jurečka. Opoziční strany už v lednu uvedly, že pokud by neuspěly s žádostí o zřízení komise, založí vlastní expertní tým.

Závažná ekologická havárie, kterou podle České inspekce životního prostředí způsobily kyanidy, postihla řeku v úseku pod Valašským Meziříčím na Vsetínsku až po Přerov. Jedovaté látky do vody unikly 20. září, podle odborníků poškodily celý vodní biotop a podmínky pro všechny na vodu vázané organismy asi na 40 kilometrech toku. Do kafilerie odvezli rybáři přes 40 tun ryb. Kriminalisté případ nadále prověřují.

Zdroj: ČTK
Další zprávy