reklama
 
 

V Pobaltí a Polsku budou čtyři mezinárodní prapory, 4000 vojáků má rotovat pod vedením NATO

13. 6. 2016 15:55
Ministři se sejdou ještě tento týden, podrobnosti o rozmístění ale budou známy až na červencovém summitu ve Varšavě. Prapory o celkové síle asi 4000 lidí budou složeny na rotačním základě. Jejich části z různých členských zemí se budou v Litvě, Lotyšsku, Estonsku a Polsku střídat každých šest či devět měsíců. Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg uvedl, že prapory budou pod aliančním velením.

Brusel - Ministři obrany zemí NATO tento týden při jednání v Bruselu potvrdí rozmístění čtyř vícenárodních praporů v Pobaltí a v Polsku. Novinářům to řekl generální tajemník organizace Jens Stoltenberg.

Krok je součástí alianční odpovědi na nové bezpečnostní prostředí v Evropě, podotkl.

Kdy přesně vojáci do oblasti přijedou, z jakých budou zemí a další detaily, budou podle amerického velvyslance při NATO Douglase Luteho známé až na summitu ve Varšavě, který se uskuteční na počátku července.

Ministři obrany aliance se sejdou v úterý a ve středu. Je to poslední schůzka členských zemí na této úrovni před varšavským setkáním šéfů států a vlád zemí NATO.

Pod aliančním vedením

"Na základě rady našich vojenských plánovačů budeme souhlasit s rozmístěním čtyř robustních vícenárodních praporů v pobaltských státech a v Polsku," řekl Stoltenberg novinářům. Bude to podle něj jasný signál, že NATO je připraveno bránit spojenecké země.

Prapory o celkové síle asi 4000 lidí budou složeny na rotačním základě. Jejich části z různých členských zemí tedy nebudou ve třech státech Pobaltí (Litva, Lotyšsko, Estonsko) a v Polsku rozmístěny trvale, ale budou se střídat každých šest či devět měsíců, řekl novinářům americký velvyslanec při NATO Douglas Lute.

Předpokladem ale podle něj je, že vojáci ostatních zemí aliance budou ve čtveřici členů NATO přítomni 365 dní v roce. Stoltenberg uvedl, že prapory budou pod aliančním velením.

Právě USA budou základem jednoho z praporů; předpokládá se, že dalšími zeměmi, které přispějí podobně, budou Británie a Německo. Tyto státy poskytnou například velitelské struktury a základ sil, které na potřebné počty doplní menší jednotky dalších zemí NATO. Podle Luteho zatím není jasné, která země se stane základem praporu plánovaného pro Polsko.

"S pár prapory invazi neuděláte"

"Nic z toho, co se bude probírat tento týden nebo za tři týdny ve Varšavě, není pro nikoho hrozbou. S pár prapory invazi neuděláte, že? Ale můžete ovlivnit propočty potenciálního agresora ohledně nákladů, výnosů a rizik," poznamenal Lute před novináři.

Generální tajemník NATO připomněl, že posílená alianční přítomnost v zemích, které se v posledních měsících cítí ohrožovány ruským sousedem, je jen součástí větší reakce NATO na současné bezpečnostní výzvy.

NATO od svého posledního summitu ve Walesu zdvojnásobilo velikost svých sil rychlé reakce na 40 000 vojáků. Součástí jsou i nové síly velmi rychlé reakce s asi 13 000 příslušníky, 5000 z nich má zvládnout vyrazit na místo krize v řádu několika dní.

Aliance také na svém východním křídle ustavila osm nových velitelství, které koordinují plánování, vojenská cvičení i posílenou přítomnost.

autor: ČTK | 13. 6. 2016 15:55

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama