Ministr zahraničí KLDR jednal ve Švédsku o snížení napětí. Na summit s USA řeč zřejmě nepřišla

ČTK ČTK
17. 3. 2018 19:40
Švédská ministryně zahraničí Margot Wallströmová uvedla, že hlavním tématem třídenních jednání byla bezpečnostní situace na Korejském poloostrově.
Severokorejský ministr zahraničí Ri Jong-ho ve Stockholmu.
Severokorejský ministr zahraničí Ri Jong-ho ve Stockholmu. | Foto: Reuters

Stockholm - Švédská ministryně zahraničí Margot Wallströmová a její severokorejský protějšek Ri Jong-ho ukončili v sobotu ve Švédsku třídenní rozhovory. Jednání se točila kolem snížení napětí mezi oběma korejskými státy.

Švédské ministerstvo v prohlášení uvedlo, že Wallströmová se severokorejským politikem hovořila o "příležitostech a výzvách, jaké představuje pokračující diplomatické úsilí" o mírové řešení situace na Korejském poloostrově.

Wallströmová nepotvrdila spekulace médií, podle kterých by Švédsko mohlo hostit očekávanou schůzku severokorejského vůdce Kim Čong-una a amerického prezidenta Donalda Trumpa.

"Hlavním tématem rozhovorů byla bezpečnostní situace na Korejském poloostrově," uvedla stroze Wallströmová. Dodala, že se severokorejským ministrem jednala také o humanitární situaci v KLDR a o sankcích uplatňovaných vůči Severní Koreji kvůli jejímu raketovému a jadernému programu.

Ri, jenž se v pátek sešel se švédským premiérem Stefanem Löfvenem, podle AP jednání pro média nekomentoval.

Spojené státy a Severní Korea nemají diplomatické vztahy, americké zájmy v Pchjongjangu zastupuje právě Švédsko. Ri do Švédska přicestoval už ve čtvrtek přímým letem z Pekingu.

Finská tisková agentura STT v sobotu napsala, že severokorejští činitelé budou v neděli jednat na japonské ambasádě v Helsinkách. Schůzky na nižší úrovni se podle ní nezúčastní žádní Američané.

Pchjongjang po sérii jaderných a raketových zbrojních testů podnikl od začátku letošního roku řadu diplomatických kroků. Kim Čong-un by se měl v dubnu setkat s jihokorejským prezidentem Mun Če-inem a v květnu pak s prezidentem USA Trumpem. Místo a datum historického summitu USA-KLDR zatím nebylo oznámeno a Kim Čong-un ještě ani oficiálně nepotvrdil, že je připraven se s Trumpem sejít.

Video: Diktátor Kim Čong-un, vládce nad mozky a životy Severokorejců

Diktátor Kim Čong-un, vládce nad mozky a životy Severokorejců. | Video: Reuters
 

Právě se děje

Další zprávy