Ministr pláče. Zahubí 150 metrová hráz přírodní unikát?

Václav Viták
25. 9. 2011 11:28
Barmánci si nepřejí čínské přehrady na své největší řece
Iravádí u Saiganu
Iravádí u Saiganu | Foto: Wikimedia Commons

Myitsone, Barma - Nenasytný hlad Číny po elektřině ohrožuje i největší barmskou řeku Iravádí, jeden z přírodně nejcennějších koutů planety.

Čínská společnost China Power Investment (CPI) podepsala v roce 2007 s barmskou vojenskou juntou smlouvu o výstavbě sedmi vodních děl na severu Barmy včetně obří přehrady Myitsone. Stavbu má financovat, projekčně zajistit a realizovat čínská strana.

Přehrada Myitsone na horním toku Iravádí - jen pár kilometrů pod soutokem řek Mali Hka a Nmai Hka - má mít hráz vysokou 152 metry a jezero, které před ní vznikne, zatopí podle některých expertů plochu o rozloze až 800 kilometrů čtverečních. To vše v oblasti s deštnými pralesy s biologicky velmi vzácnými druhy fauny a flóry.

Myitsone spolu s dalšími šesti plánovanými přehradami na horní Iravádí má mít dohromady kapacitu 16 500 megawattů, což je jen o 1700 megawattů méně, než produkují čínské Tři soutěsky, současná největší hydrocentrála na světě.

Devadesát procent produkce z Myitsone by odebírala Čína, avšak za finančně ne zcela průhledných okolností.

Ministr plakal

Z oblasti má být vysídleno přibližně 15 000 obyvatel, což je zdánlivě nízký počet, ovšem odborníci upozorňují, že spoutání Iravádí bude mít těžký dopad na miliony lidí žijící po proudu řeky, jakož i na stavy ryb v ní.

Civilní kabinet, který vládne v Barmě teprve od března, se setkává, pokud jde o přehradu Myitsone, s tak nebývalým odporem obyvatelstva, že začíná uvažovat o změně svých záměrů.

Podle barmských exilových zdrojů jsou ministři v pohledu na vodní dílo názorově rozděleni. Ti, kteří projekt podporují, tvrdí, že bude nedocenitelným zdrojem elektrické energie, který zemi navíc díky jejímu exportu do Číny přinese obrovské finanční zdroje.

Ministr informací U Kyaw Hsan se ale na tiskové konferenci v srpnu rozplakal, když dostal otázku ohledně této přehrady. "Milujeme Iravádí a budeme ji chránit stejně jako ostatní občané," sliboval v slzách tento bývalý brigádní generál.

Populární rangúnský deník Weekly Eleven napsal, že "lidé budou chránit Iravádí všemi možnými prostředky".

Barmáncům se velmi nelíbí, že v případě dostavění přehrady budou mít čínští inženýři kontrolu nad průtokem Irávádí a budou tedy zásadním způsobem ovlivňovat dopravu na řece, rybolov i zemědělství na jejích březích.

V této řece se vyskytují celá řada vzácných živočichů včetně krokodýla
V této řece se vyskytují celá řada vzácných živočichů včetně krokodýla | Foto: Wikimedia Commons

Taková nezastíraná kritika by byla ještě před několika měsíci nemyslitelná.

Odráží vášně, které jsou spojené s výstavbou přehrady Myitsone, která již začala, a také skutečnost, že nová civilní vláda opravdu povoluje určitou svobodu slova na rozdíl od vojenské junty, která vládla Barmě desítky let.

Kačjinové hrozí občanskou válkou

Proti sousední Číně se kvůli plánovaným přehradám na Iravádí zvedá vlna odporu. Tato řeka, jež v pramení v Tibetské autonomní oblasti a vlévá se Andamanského moře, hrála v historii Barmy stejnou roli jako Nil v Egyptě.

Její tok, který protéká Barmou téměř přesně od severu k jihu, napájí vody z ledovců ve východních výběžcích Himálaje.

Do suchých oblastí centrální Barmy přináší Iravádí úrodné sedimenty a do moře se vlévá deltou, v níž jsou nesmírně úrodná rýžová pole, která kdysi dokázala zásobit touto plodinou většinu asijské části Britského impéria.

Proti stavbě se postavila i známá disidentka Au Schan Su Ťij, která napsala v otevřeném dopise vládě: "(Iravádí) je nejvýznačnějším krajinným prvkem naší země, obrovskou přírodní dopravní cestou, bohatým zdrojem potravin."

Barma (Myanmar)
Barma (Myanmar) | Foto: Aktuálně.cz

Su Ťij, která si jinak po svém listopadovém propuštění z domácího vězení dává pozor, aby novou civilní vládu příliš nekritizovala, také vyjádřila obavu ze skutečnosti, že přehrada Myitsone má být vybudována jen asi 100 kilometrů od jednoho z hlavních asijských tektonických zlomů.

Kačjinové, na jejichž území má stát, dokonce hrozí centrální vládě občanskou válkou.

Soutoku řek Mali Hka a Nmai Hka se říká "rodiště Iravádí" a pro kajčinské etnikum má toto místo mystický význam.

Kačjiny nelze podceňovat, protože mají vlastní nezanedbatelnou armádu, která se v minulých měsících již s barmskými silami střetla. Navíc mají historicky velmi dobré vztahy s Pekingem.

V březnu proto napsali dopis čínskému prezidentovi Chu Ťin-tchaovi, v níž ho požádali, aby stavbu přehrady zastavil.

Pro Čínu nebývalou skutečností je, že ekologický posudek, vypracovaný čínskými experty v roce 2009 na žádost CPI, také nedoporučuje stavbu přehrady Myitsone.

 

Právě se děje

Další zprávy