Ministr financí USA: Trump se chce vyhnout jaderné válce proti KLDR

ČTK ČTK
Aktualizováno 24. 9. 2017 20:40
Americký prezident Donald Trump se nechce ocitnout v jaderné válce a bude dělat vše, co je v jeho silách, aby tomu zabránil, uvedl americký ministr financí Steve Mnuchin poté, co se po několika jaderných útocích vyostřilo napětí mezi USA a severní Koreou. Vztahy eskalovaly poté, co Trump nazval v projevu na Valném shromáždění OSN severokorejského vůdce Kim Čong-una "rakeťákem na sebevražedné misi" a nechal těsně kolem hranic KLDR přeletět bombardéry a stíhačky. Severokorejský ministr zahraničí zase reagoval slovy, že "rakety KLDR nevyhnutelně navštíví pevninu USA".
Obě strany nešetří silnými slovy a gesty.
Obě strany nešetří silnými slovy a gesty. | Foto: Kresba: Michal Neradil

Washington/Pchjongjang - Americký prezident Donald Trump se chce vyhnout jaderné válce proti KLDR a udělá vše, co je v jeho silách, aby takové situaci zabránil. Řekl to v neděli americký ministr financí Steve Mnuchin.

V KLDR zatím na podporu svého vůdce Kim Čong-una demonstrovaly tisíce Severokorejců.

Napětí mezi USA a KLDR se v uplynulém týdnu vyostřilo. Trump ve svém projevu k Valnému shromáždění OSN začátkem týdne nazval Kim Čong-una "rakeťákem na sebevražedné misi" a v sobotu nechal nad mezinárodním vzdušným prostorem na východ od KLDR proletět americké stíhačky a bombardéry.

Krátce nato severokorejský ministr zahraničí ve svém projevu k Valnému shromáždění OSN označil Trumpa za "krále lhářů" a pohrozil USA raketovým útokem.

Naše rakety navštíví pevninu USA

"Mohu vás ujistit, že prioritou číslo jedna je pro prezidenta bezpečnost Američanů a našich spojenců," řekl Mnuchin v rozhovoru pro televizi ABC. "Prezident se nechce ocitnout v jaderné válce a bude dělat vše, co je v jeho silách, aby tomu zabránil," dodal.

Trump na zasedání Valného shromáždění OSN označil severokorejský režim za zvrácený a obvinil ho z bezohledné snahy získat jaderné zbraně. Uvedl, že pokud bude KLDR ohrožovat Spojené státy, Washington nebude mít jinou možnost, než Severní Koreu zcela zničit.

Severokorejský ministr zahraničí Ri Jong-ho následně ve svém projevu k Valnému shromáždění OSN Trumpovu kritiku KLDR ostře odsoudil a řekl, že v důsledku Trumpových urážek severokorejského vůdce "rakety KLDR nevyhnutelně navštíví pevninu USA".

Bombardéry se vzkazem

Krátce před projevem severokorejského diplomata v sobotu proletěly nad vzdušným prostorem nad mořem u východního pobřeží Severní Koreje americké strategické bombardéry doprovázené bojovými stíhačkami. Šlo o nejsevernější let americké stíhačky nebo bombardéru v demilitarizovaném pásmu u severokorejského pobřeží ve 21. století. Cílem podle Bílého domu bylo poslat Kimovi "jasný vzkaz".

Pchjongjang uskutečnil 3. září svou šestou a dosud největší jadernou zkoušku. Letos už také otestoval desítky raket a vyhrožuje testem vodíkové pumy nad Pacifikem.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

České basketbalistky zahájily boje o ME výhrou v Itálii

České basketbalistky vstoupily do kvalifikace o postup na mistrovství Evropy 2021 vítězstvím 62:52 na palubovce favorita skupiny Itálie. Další zápas čeká výběr trenéra Štefana Svitka v neděli, kdy v pražské hale Královka nastoupí proti Rumunsku.

Nejlepší střelkyní hostujícího celku byla v Cagliari s 15 body Julia Reisingerová, 11 bodů přidala Kia Vaughnová a český tým tak úspěšně vykročil za čtrnáctou účastí na mistrovství Evropy za sebou. Na šampionát postoupí vítězové devíti kvalifikačních skupin a pět nejlepších celků z druhých míst.

Kvalifikace basketbalistek o postup na mistrovství Evropy 2021 - skupina D:

Itálie - ČR 52:62 (19:16, 29:33, 41:44)

Nejvíce bodů: Zandalasiniová 16, Dottová 13, Bestagnová 10 - Reisingerová 15, Vaughnová 11, Elhotová 9. Fauly: 14:16. Trestné hody: 13/6 - 8/7. Trojky: 4:3. Doskoky: 35:47.

Rumunsko - Dánsko 70:55 (39:29).

Další zprávy