Mimořádný summit k rozpočtu EU skončil bez dohody, k vyjednávání se státy vrátí

ČTK ČTK
Aktualizováno 21. 2. 2020 20:45
Mimořádný summit Evropské unie věnovaný víceletému rozpočtu bloku v pátek večer po dvou dnech skončil bez dohody. Oznámil to předseda Evropské rady Charles Michel. Zástupci 27 zemí navzdory úpravě návrhu nedokázali nalézt shodu na celkové výši rozpočtu pro období 2021-2027. Budou se proto k vyjednávání muset vrátit při další vrcholné schůzce.
Summit řídil předseda Evropské rady Charles Michel.
Summit řídil předseda Evropské rady Charles Michel. | Foto: Reuters

"Bohužel jsme zjistili, že nejsme schopni dosáhnout dohody a potřebujeme více času… Bylo to složité vyjednávání, zvláště po brexitu," prohlásil Michel, který s prezidenty a premiéry jednal s několikahodinovou přestávkou nepřetržitě od čtvrtečního odpoledne.

Skupina států západní a severní Evropy požadovala v Bruselu snížení navrhovaného objemu rozpočtu právě s odkazem na letošní odchod Británie z EU. Ten způsobí příjmový propad přes deset miliard eur (čtvrt bilionu korun) ročně, což podle původně předložené varianty měly z větší části kompenzovat bohaté země. Navzdory Michelově snaze se ale tyto státy ani další země o podpoře návrhu přesvědčit nepodařilo.

Šéf unijních summitů dodal, že v příštích dnech a týdnech podnikne se zástupci členských států nové kolo konzultací. Kdy uspořádá další vrcholné jednání, nechtěl upřesnit.

"Věřím tomu, že pokud budeme pokračovat v intenzivním dialogu se vzájemným respektem, určitě se dohodneme," prohlásil Michel.

Evropská komise v pátek odpoledne předložila účastníkům summitu upravený návrh, jenž měl vyjít vstříc požadavkům velké části států. Nová varianta mírně snižovala celkový objem rozpočtu, zachovávala slevy z plateb pro bohaté země a přidávala peníze na kohezi. Při dvacetiminutovém večerním společném zasedání však podporu nezískala.

Státníci se po jednání shodovali, že ani nová varianta nevyhovovala jejich zásadním podmínkám. Francouzský prezident Emmanuel Macron prohlásil, že jeho země chtěla více peněz na platby zemědělcům. Německá kancléřka Angela Merkelová zase kritizovala nedostatečné záruky, že by země nerespektující principy právního státu mohly přijít o prostředky z unijních fondů.

"Rozdíly byly jednoduše příliš velké," řekla novinářům Merkelová, podle níž je však na dojednání rozpočtu stále dost času.

Teoreticky se sice mohou členské země na podmínkách finančního rámce dohadovat až do podzimu, avšak vzhledem k tomu, že chtějí poskytnout dost času na jeho schvalování Evropskému parlamentu, usiluje Michel o rychlejší dohodu.

Šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová ocenila vůli politiků věnovat dva dny složitým jednáním a prohlásila, že viděla snahu dospět k dohodě. Varovala však zároveň, že pokud rozpočet do konce roku nebude schválen, "nebudou žádné zdroje na výzkum, na rozvoj regionů, na ochranu hranic".

 

Právě se děje

Další zprávy