Milý Silvio, s tebou ne, řekl spojenec Berlusconimu

ČTK Radim Klekner ČTK, Radim Klekner
12. 12. 2012 20:53
Bez Ligy severu přijde snaha vůdce italské pravice o politický comeback vniveč
Berlusconi věří, že s pomocí svých televizních stanic znovu usedne do premiérského křesla.
Berlusconi věří, že s pomocí svých televizních stanic znovu usedne do premiérského křesla. | Foto: Reuters

Řím - Pořádně studenou sprchu dostal italský expremiér Silvio Berlusconi, usilující o návrat na politické výsluní, od svého někdejšího spojence Ligy severu. Ta totiž oznámila, že pokud pravicový Lid svobod (PdL) povede do únorových předčasných voleb právě bývalý předseda vlády, nemůže tato formace s přízní ligy počítat.

"Milý Silvio, s tebou do boje nepůjdeme, liga tě nemůže podporovat, pokud budeš trvat na své premiérské kandidatuře," citoval deník La Repubblica vůdce protievropské - a dříve silně separatistické - Ligy severu Roberta Maroniho. "Toto je linie zastávaná našimi aktivisty, vedením i poslanci."

Bez Ligy, která má v současnosti podporu přibližně 6,5 procenta voličů, je nemyslitelné, aby PdL získal v některé z obou parlamentních komor většinu. Lidu svobod současné průzkumy přisuzují přibližně 16 procent voličských hlasů. Pokud by ho ale do voleb vedl Berlusconi, jeho šance na volební vítězství by značně vzrostly.

I tak bude ale PdL potřebovat spojence. Levicovou Demokratickou stranu chce totiž volit 33 procent respondentů, dalších 10 procent může získat formace Levice Ekologie Svoboda (SEL) a menší politická uskupení. Na 10 procentech voličské podpory jsou i centristé, kteří zahájili s levicí velké námluvy.

Premiér Monti naslouchá podle Berlusconiho
Premiér Monti naslouchá podle Berlusconiho | Foto: Reuters

Berlusconi ve středu politickou scénu šokoval znovu tím, že  projevil ochotu stáhnout se z předvolebního boje, pokud pravici povede nynější předseda vlády Mario Monti. "Pokud by Monti byl kandidátem, aby se stal vůdcem (pravého středu), učinil bych krok zpět a staral se jen o svou stranu," prohlásil Berlusconi podle agentury AFP při představení nové knihy jednoho ze svých přátel z řad televizních moderátorů.

"Navrhl jsem Montimu, aby kandidoval na vůdce umírněného středu, ale on mi řekl, že nechce. Kdyby změnil názor, neměl bych žádný problém s tím, abych ustoupil. Nemám osobní ambice," sdělil rovněž Berlusconi podle agentury Reuters.

Bývalý italský premiér vyjádřil přesvědčení, že by se Montimu nechtělo stát se stranickým činitelem, respektive předsedou, což "by ani nebylo pro člověka z jeho těsta". Mohl by ale účelově být volebním lídrem koalice stran pravého středu, do níž by podle Berslusconiho představ, citovaných agenturou ANSA, měla spadat například i kontroverzní Liga severu. Ta je známá svou separatistickou rétorikou a v minulých měsících jí uškodila série korupčních afér, do nichž bylo zapleteno její vedení.

Vedení Ligy severu se na jaře musel vzdát Berlusconiho dlouholetý spojenec Umberto Bossi obviněný z toho, že svým synům umožňoval využívat stranické finance. Velmi nejistá je také podpora protievropského Hnutí pěti hvězd vedeného komikem Beppem Grillem, vystupujícího proti politickému establishmentu a tedy také proti straně bývalého premiéra, jež má podporu patnácti procent dotazovaných.

"Diktát" EU

Berlusconi minulý týden oznámil, že bude ve volbách jako lídr PdL usilovat o zisk pátého premiérského mandátu. Vehementně se přitom pustil právě do šéfa současného úřednického kabinetu Maria Montiho. Tomu vytkl, že příliš podléhá "diktátu" Evropské unie a zejména pak Berlína. 

"Montiho vláda sleduje politiku soustředěnou na Německo, kterou se Evropa snaží vnutit i dalším státům a která vedla k ještě mnohem horší situaci, než jaká u nás panovala, když jsme byli u moci," prohlásil expremiér v rozhovoru pro televizní stanici Canale 5, jež náleží do jeho mediálního impéria.

Vládu kancléřky Angely Merkelové pak obvinil z toho, že přikázala svým bankám, aby se zbavily všech italských dluhopisů, jež v minulosti nakoupily, čímž jeho zemi "způsobila ztráty 7,8 či 9 miliard eur".

Montiho kabinet, který v parlamentu podporují PdL i PD, schválil od svého nástupu k moci v listopadu loňského roku řadu tvrdých úsporných opatření. Itálie díky nim výrazně snížila deficit státního rozpočtu, nízká spotřeba domácností a firem ale na druhé straně srazila hospodářský růst. Rozpočtový schodek tak bude letos přibližně dvouprocentní, ekonomika však poklesne o více než dvě procenta.

"U každého je teď důležitá sebedisciplína, jen tak udržíme spojenectví s Evropou," ohradil se proti Bersluconiho slovům Monti, jemuž PdL odmítla další podporu v Senátu. "Ještě důležitější pak je jednat s lidmi jako se zralými občany a ne jako s blázny."

Vodou na Berlusconiho mlýn je středeční zpráva o zatčení jedenácti osob blízkých současnému vedení ministerstva zemědělství obviněných z přijetí mnohamilionových úplatků.

Berlusconiho skandály jsou trnem v oku všem, levici, podnikatelským kruhům i katolické církvi.
Berlusconiho skandály jsou trnem v oku všem, levici, podnikatelským kruhům i katolické církvi. | Foto: Petr Vyoral

Monti jako ministr financí?

Představitelé EU i finanční trhy reagovali na záměr někdejšího šéfa PdL kandidovat ve volbách se zděšením. Úroky z italských dluhopisů okamžitě vzrostly o tři desetiny procenta, a zemi to tak během obchodování na burzách cenných papírů stálo několik miliard eur. 

Úroky z desetiletých italských dluhopisů jsou nyní o 3,6 procenta vyšší než německé, loni v listopadu, kdy byl "il cavaliere" přinucen k demisi, to přitom bylo 5,5 procenta.

"Pro Německo je nepřípustné, aby se stalo terčem populistické předvolební kampaně," varoval v úterý Berlusconiho německý ministr zahraničí Guido Westerwelle.

S velkou nevolí přijala oznámení bývalého předsedy vlády vést PdL do voleb katolická církev, která v minulosti neváhala kritizovat Berlusconiho sexuální skandály i výroky, jež pronesl na adresu žen. A stejný postoj zaujala i velká část podnikatelských kruhů.

Šéf automobilky Ferrari Luca Cordero di Montezemolo je proto s centristickou Unií křesťanských demokratů a středu (UDC) připraven vytvořit vládní koalici s levicí, aby tak zabránil Berlusconiho návratu do čela vlády. S Montim se v jeho plánech počítá jako s lídrem "Nového centra pro Itálii" a v příštím kabinetu staronového předsedy PD Piera Luigiho Bersaniho je mu údajně rezervováno křeslo ministra financí.

Monti tyto spekulace v rozhovoru s televizní stanicí RAI ani nepotvrdil, ani nevyvrátil, jisté ale je, že by nic nenamítal proti tomu, aby Bersani pokračoval v hospodářské politice jeho vlády.

 

Právě se děje

před 43 minutami

Kvůli nejhoršímu suchu za poslední desetiletí se zmenšily Viktoriiny vodopády na hranici Zambie a Zimbabwe oproti normálnímu stavu na pouhý potůček.

Podle agentury Reuters se místní nyní obávají, že pokud změny klimatu povedou k častějším a výraznějším suchům, přijde region o jednu z hlavních turistických atrakcí, kterou ročně navštíví asi milion lidí.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

V indické nemocnici podlehla zraněním mladá žena, kterou před dvěma dny přepadla a zapálila skupina útočníků. K soudu vypovídat jako oběť znásilnění.

před 1 hodinou

Česko má před sebou první lyžařský víkend nové sezony

Jako první spustily vleky v pátek skiareály v Branné a v Karlově v Jeseníkách, dnes se rozjedou na Černé hoře u Janských Lázní a v Malé Úpě v Krkonoších, na šumavské Kvildě, beskydském středisku Bílá a ve Stupavě na Uherskohradišťsku. V porovnání s loňským rokem ale většinou zahajují sezonu o něco později. Ostatní areály pokračují v přípravě na sezonu a zasněžují, přírodního sněhu totiž mají minimum.

Na otevření se teprve připravuje i největší krkonošské středisko Špindlerův Mlýn. Na dnešek a neděli má sice naplánovaný program SkiOpening, sezonu zahájí ale až v pátek 13. prosince.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Bílý dům oznámil, že se nehodlá účastnit řízení v Kongresu, které se týká možné ústavní žaloby na prezidenta Donalda Trumpa

Trump čelí snaze demokratů zbavit ho funkce kvůli červencovému telefonátu, v němž vyzýval nového ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, aby spolupracoval na vyšetřování jeho demokratického politického rivala Joea Bidena. Demokraté to označují za nepřípustné zatahování cizího státu do kampaně před prezidentskými volbami, které Američany čekají příští rok v listopadu.

Právní poradce Bílého domu Pat Cipollone označil vyšetřování prezidenta Trumpa kvůli ukrajinské aféře za "naprosto neopodstatněné" a nespravedlivé. 

Podle stanice CNN by členové právního výboru měli o žalobě hlasovat v týdnu od 9. prosince. Celá Sněmovna reprezentantů by pak mohla o ústavní žalobě rozhodovat v předvánočním týdnu po 16. prosinci. Poté se obžaloba dostane k projednání Senátu, kde však Trumpovi republikáni mají většinu a je krajně nepravděpodobné, že by návrh zbavit prezidenta úřadu podpořili.

Zdroj: ČTK
Další zprávy