Milovník Gottlandu Szczygiel změnil reportáží zákon

ČTK ČTK
20. 11. 2013 22:56
Mariusz Szczygiel dostal novinářskou cenu i poděkování od polského prezidenta.
Foto: http://www.mariuszszczygiel.com.pl/

Varšava - Polský novinář a spisovatel Mariusz Szczygiel, známý mimo jiné svými knížkami o Češích a Česku, převzal ve Varšavě novinářskou cenu za reportáž, která vedla ke změnám polských zákonů.

Polský prezident Bronislaw Komorowski při této příležitosti poděkoval reportérovi za přínos ke zlepšení polsko-českých vztahů.

"Chtěl bych se připojit k poděkování hlavně za to, co Mariusz Szczygiel dělá v polsko-českých vztazích, protože je to velice nezbytné," řekl Komorowski podle webu wyborcza.pl.

V reportáži, publikované koncem v června, Szczygiel popsal příběh ženy, která před třiceti lety utloukla nevlastní dítě k smrti. Po odpykání trestu a jeho vymazání z rejstříku získala práci učitelky. Reportáž vyvolala takový ohlas, že vláda se rozhodla změnit zákony tak, aby vrahové dětí už nemohli být zaměstnáváni ve školství.

Po otištění reportáže se dotyčná učitelka zřekla svého místa a ministerstvo školství ji vyškrtlo ze seznamu pedagogů.

Szczygiel, jinak nositel řady novinářských a literních ocenění, byl dnes vyznamenán cenou Andrzeje Wojciechowského, pojmenovanou po zesnulém polském novináři a zakladateli první nestátní rozhlasové stanice ve Varšavě, Radio Zet. Kromě sošky převzal i šek na 50 tisíc zlotých (asi 325 tisíc korun).

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

EU prodloužila do roku 2032 zrušení roamingových poplatků

Zákazníci evropských telekomunikačních operátorů budou moci dalších deset let volat, posílat textové zprávy a připojit se k internetu ve všech zemích Evropské unie a Evropského hospodářského prostoru (EHP) za stejné ceny jako doma. V tiskové zprávě to dnes uvedla Evropská komise (EK), která tak prodloužila bezplatný roaming do roku 2032. Zároveň oznámila s platností od 1. července další pravidla. Ta mají zaručit stejně kvalitní internet jako v domovské zemi, upozorňování na jinou než pozemní síť či zlepšený přístup k tísňovému volání v celé EU.

"Díky nařízení o roamingu jsme mohli všichni začít používat v zahraničí svůj mobilní telefon tak, jak jsme byli zvyklí z domova," uvedla komisařka pro hospodářskou soutěž Margrethe Vestagerová. "Při svých cestách po EU proto můžeme bez příplatků telefonovat, posílat textové zprávy a používat internet. To je velmi hmatatelná výhoda, kterou nám přinesl náš jednotný evropský trh. Prodloužení platnosti těchto pravidel zachová konkurenceschopnost cen mezi operátory a umožní spotřebitelům využívat bezplatné roamingové služby dalších deset let," dodala.

Podle nových pravidel mají operátoři poskytující mobilní služby zajistit, aby spotřebitelé měli přístup k síti čtvrté generace (4G) nebo k pokročilejší 5G.

Zdroj: ČTK
Další zprávy