Milostné dopisy JFK jeho švédské lásce jdou do dražby

Lucie Kalivodová
17. 2. 2010 16:55
Dopisy adresované Gunille von Postové jsou z padesátých let
Prezident John F. Kennedy
Prezident John F. Kennedy | Foto: JFK Library

Washington - Soukromé milostné dopisy, které psal bývalý americký prezident John Fitzgerald Kennedy své švédské lásce, míří do aukce.

Dopisy adresované Gunille von Postové jsou z doby, kdy byl JFK v padesátých letech minulého století ambiciózním senátorem. Jejich milostný poměr začal ještě před tím, než se Kennedy oženil s Jacqueline Bouvierovou.

Pokračoval však i později, uvádí zpravodajský server BBC. Vyvolávací cena milostné korespondence je 25 tisíc dolarů. Očekává se však, že budou vydraženy za daleko více.

Postová, které je dnes osmasedmdesát let, vztah s Kennedym odhalila až v roce 1997 ve své knize. Nicméně obsah jedenácti dopisů psaných rukou a tří telegramů zůstal až doposud veřejnosti utajen.

V rozhovoru pro americkou stanici ABC News Švédka v roce 1997 uvedla, že její srdce "divoce tlouklo", když byla s Kennedym.

"Byla jsem nesmírně šťastná vždy, když se ozval. Ale říkala jsem si, je to ženatý muž," řekla Postová. Podle ABC se milenecký pár poprvé setkal v létě 1953 na francouzské Riviéře.

Foto: Presidential Pet Museum

Tehdy bylo Kennedymu šestatřicet a Postové jednadvacet let. Senátor měl sice měsíc před svatbou, i přes to však s mladou slečnou protančil noc a na rozloučenou ji políbil. První dopis poslal Kennedy švédské krásce v červnu 1954.

Stálo v něm: "Chtěl bych se dva týdny plavit po Středozemním moři a tebe mít jako svou posádku." V listopadu 1954 prodělal Kennedy operaci zad a Postové z newyorské nemocnice napsal: "Existuje nějaká šance, že někdy přijedeš do Spojených států?"

V následujícím roce se milenci tajně setkali na jednom starém hradě ve Švédsku. "Na týden jsem si ho půjčila, na jeden krásný týden, který mi už nikdy nikdo nemůže vzít," řekla Postová.

V posledním dopise ze srpna 1955 Kennedy napsal: "Dostal jsem vzkaz, že sem jede moje žena se sestrou. Bude to teď složitější, moje švédská holčičko. Zatím jsem jen seděl na slunci, díval se na oceán a přemýšlel o Gunille. S láskou, Jack."

JFK měl několik milostných románků, vyšly však najevo až po jeho smrti v roce 1963. Chicagský server Legendaryauctions.com přijímá nyní online nabídky na koupi těchto dopisů. Prezident aukčního domu Doug Allen řekl ABC, že by měly vynést až 100 tisíc dolarů.

 

Právě se děje

Další zprávy