Miloševič odmítá urychlení soudu

29. 11. 2005 17:06
Haag - Bývalý jugoslávský prezident Slobodan Milošević a prokurátoři Mezinárodního trestního tribunálu pro bývalou Jugoslávii dnes odmítli urychení procesu.

Soudci haagského tribunálu chtěli proces urychlit tím, že by ho rozdělili na dva.

Milošević čelí 66 bodům obžaloby v souvislosti s údajnou genocidou, zločiny proti lidskosti a válečnými zločiny. Obvinění platí souhrnně pro konflikty v Bosně a Hercegovině, Chorvatsku a Kosovu v 90. letech.

PŘEČTĚTE SI: Deset let míru? Noví mrtví, další stres

Tribunál chce, aby byly proti Miloševičovi vedeny dva oddělené procesy - v jednom by se zodpovídal z údajných zločinů spáchaných během konfliktu v Kosovu (1998-99) a druhý by se týkal dřívějších válek v Bosně a v Chorvatsku (1991-95). Obžaloba však trvá na jediném procesu.

Dnešní slyšení tribunál svolal, aby zvážil vynětí obžaloby týkající se Kosova, čímž by část procesu dospěla k závěru dříve. Milošević předtím požádal, aby byl soud zastaven do příštího roku kvůli jeho údajným novým zdravotním problémům. Předsedající soudce Patrick Robinson prohlásil, že soud počká na další lékařská vyšetření před tím než vynese rozhodnutí.

Soudní proces trvá čtyři roky

"Žaloba zcela odmítá jakoukoli možnost oddělení žalob," prohlásil dnes prokurátor Geoffrey Nice. Takový krok by podle něj nebyl spravedlivý k obětem válek a proces, který už trvá čtvrtým rokem, by to se pak prý mohl i protáhnout. Bývalý jugoslávský prezident strávil před soudním tribunálem více než 360 hodin, z nichž tři čtvrtiny se týkaly Kosova. Aby se zamezilo dalšímu zhoršování zdraví, slyšení probíhají jenom tři dny v týdnu.

"Více času se promrhalo upíráním mého práva na vlastní obhajobu," řekl poté Milošević. Zároveň si postěžoval, že jeho špatný zdravotní stav má na svědomí přelíčení v Haagu. "To, co mi způsobují kvůli svým megalomanským plánům, je mučení," řekl jugoslávský exprezident o Niceovi a hlavní žalobkyni tribunálu Carle del Ponteové.

Milošević si loni vymohl právo obhajovat se před ICTY sám, přestože mu byly přiděleni dva právníci. To umožnilo pokračování procesu navzdory exprezidentovu podlomenému zdraví. Oba právníci jsou Miloševičovi k dispozici, ten s nimi ale odmítá komunikovat.

Milošević trpí chronicky zvýšeným tlakem, kardiovaskulárními problémy a častými chřipkami. V polovině listopadu požádali specialisté vybraní jeho obhájci o šestitýdenní přerušení procesu, aby mohl načerpat fyzické i psychické síly. Soudci o žádosti ještě nerozhodli.

 

Právě se děje

před 8 hodinami

Ozbrojenci v Kamerunu zaútočili na školu, zabili osm dětí

Nejméně osm dětí ve věku 12 až 14 let zabili a další desítku žáků zranili ozbrojenci, kteří dnes vtrhli do školy ve městě Kumba na západě Kamerunu. Informovala o tom agentura AFP. Masakr, při němž ozbrojenci použili i mačety, se stal v regionu, kde vládní jednotky několik let vedou tvrdý boj se separatistickými skupinami. "Přijeli na motorkách, vtrhli do třídy a začali střílet," popsal scénu místní zastupitel. Zatím není jasné, kdo za útokem na školu stojí. Oblast sužuje konflikt od roku 2017, kdy separatisté vyhlásili po násilném potlačení pokojných protestů vlastní stát Ambazonii. Prezident Paul Biya, který Kamerunu vládne od roku 1982, poté vyhlásil separatistům válku a označil je za teroristy. Podle nevládních organizací se zločinů dopouštějí obě strany.

před 10 hodinami

Ajax překonal rekord nizozemské ligy, Venlu nastřílel 13 gólů

Fotbalisté Ajaxu deklasovali 13:0 Venlo a zaznamenali nejvyšší výhru v historii nizozemské ligy. Útočník Lassina Traoré přispěl k debaklu pěti góly a třemi asistencemi. Pět gólů v jednom utkání dal v dresu slavného amsterodamského celku naposledy před 35 lety legendární Marco van Basten.

Ajax překonal svou nejvyšší výhru ze sezony 1971/72, kdy porazil 12:1 Arnhem. Také střelecký rekord v utkání na soupeřově hřišti byl dosud v držení úřadujícího nizozemského šampiona, který před třemi lety vyhrál na půdě Bredy 8:0.

Favorit ovládl první poločas ve Venlu 4:0, po změně stran navíc dostal červenou kartu domácí Christiaan Kum a Ajax spustil ve zbytku utkání kanonádu. Míč držel 76 procent hracího času a prostor mezi tyčemi trefil třiadvacetkrát. Soupeř naproti tomu ani jednou.

Výjimečný výkon devatenáctiletého útočníka Traorého z Burkiny Faso doplnili i další spoluhráči. Dva góly a asistenci zaznamenal Jurgen Ekkelenkamp, dvakrát se trefil i střídající veterán Klaas-Jan Huntelaar.

Ajax se tak posunul do čela soutěže, na první místo se ale v případě nedělní výhry v Arnhemu může vrátit PSV Eindhoven. Venlo je s pěti body z šesti zápasů ve středu tabulky.

Zdroj: ČTK
před 10 hodinami

Ženy opět vyšly do boje proti Lukašenkovi

Několik stovek běloruských žen dnes opět demonstrovalo v Minsku za odstoupení autoritářského prezidenta Alexandra Lukašenka. Nejméně deset aktivistek policie zadržela. Menší protivládní demonstrace se konaly i v dalších městech země. Ženy pochodovaly centrem města a měly v deštivém dni červenobílé deštníky v barvách historické běloruské vlajky. Nesly také transparenty, na nichž měly napsány své profese, aby zdůraznily šíři opozice vůči Lukašenkovi. Ten vládne v Bělorusku už 26 let a letos v srpnu ho ústřední volební komise opět vyhlásila vítězem prezidentských voleb. Opozice, EU, USA i další země považují výsledky za zmanipulované. Demonstrace v Bělorusku pokračují už dva a půl měsíce i přes četné zatýkání i mnohdy brutální zákroky vůči jejich účastníkům. 

Další zprávy