Milníky v dobývání severního pólu

ČTK
1. 8. 2007 10:20
Důležitá data spojená s dobýváním Arktidy

21. dubna 1908 - Podle vlastního tvrzení dosáhl severního pólu americký objevitel a lékař Frederick Cook. Svoje prvenství však nemohl hodnověrně doložit. 

6. dubna 1909 - Američan Edwin Peary, doprovázený černošským sluhou Matthewem Hensonem a čtyřmi eskymáky, údajně stanul na severním pólu. Do dnešních dnů však mezi odborníky trvá spor, zda Peary skutečně pólu dosáhl, nebo se pouze zmýlil při určování polohy. Obvykle bývá uváděn jako jeho první pokořitel.

9. května 1926 - Američané Richard Byrd a Floyd Bennett podle svého tvrzení přeletěli severní pól v třímotorovém letounu Fokker. V roce 1996 byl v archivu nalezen jejich palubní deník, který podle některých vědců dosažení pólu zpochybňuje.

12. května 1926 - Nad severním pólem přelétla vzducholoď Norge, na jejíž palubě se nacházeli slavný norský polárník Roald Amundsen, italský konstruktér vzducholodí Umberto Nobile a americký objevitel a sponzor výpravy Lincoln Ellsworth. Šlo o první doložené dosažení severní točny.

Lincoln Ellsworth, Alberto Nobile a Roald Amundsen (zleva)
Lincoln Ellsworth, Alberto Nobile a Roald Amundsen (zleva) | Foto: Aktuálně.cz

24. května 1928 - Prvním Čechem, který se dostal do těsné blízkosti severního pólu, byl český vědec František Běhounek, který byl členem posádky vzducholodě Italia. Posádka sice doletěla nad severní pól, ale při návratu ztroskotala. Běhounek a několik dalších přežilo.

3. května 1952 - Na severním pólu poprvé přistálo letadlo. Pilotovali jej důstojníci amerického letectva Joseph Fletcher a William Benedict. 

3. srpna 1958 - Jako první v historii podplula ledový příkrov severního pólu americká jaderná ponorka Nautilus. Pod ledem urazila cestu dlouhou bezmála 3000 kilometrů. 

17. března 1959 - Americká ponorka Skate dokázala prorazit led a vynořit se na severním pólu.

19. dubna 1968 - Čtyřčlenná výprava vedená Američanem Ralphem Plaistedem se podle Guinnessovy knihy rekordů stala první expedicí, která dosáhla nepochybného dobytí pólu pozemní cestou. I přes použití motorových saní trvala jejich pouť 42 dní.

17. srpna 1977 - Jako první hladinová loď dosáhl severního pólu sovětský jaderný ledoborec Arktika.

1. května 1978 - Japonský dobrodruh Noami Uemura jako první člověk sólově dobyl severní pól.

3. května 1986 - Ann Bancroftová se stala první ženou, která dosáhla severního pólu (na saních tažených psy). 

10. května 1993 - Prvním Čechem, který došel pěšky na severní pól, se stal Miroslav Jakeš.

25. dubna 1996 - Severního pólu dosáhla první česká expedice. Spolu s Jakešem byli ve výpravě další dva čeští polárníci Oldřich Bubák a Vilém Rudolf. Šéfem expedice byla ruská legenda Arktidy Michail Malachov. 

29. srpna 2005 - Na severní pól dorazila ruská výzkumná loď Akademik Fjodorov. Ruští geografové se stali první posádkou, která sem doplula bez pomoci ledoborce.

1. srpna 2007 - Severního pólu by mohla dosáhnout ruská expedice, která chce v Arktidě uskutečnit první hloubkové ponory a prozkoumat dno Severního ledového oceánu.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 4 hodinami

Fotbalisté AS Řím porazili Empoli a dotáhli se na druhý Inter Milán

Fotbalisté AS Řím zvítězili doma v 21. kole italské ligy nad Empoli 2:0 a bodově se dotáhli na druhý Inter Milán. "Nerazzurri" ale mají k dobru nedělní derby s obhájcem titulu AC Milán.

Tři body domácím zařídili už během první šestiminutovky Ibaňez s Abrahamem, oba góly padly po rohových kopech Dybaly. Římané mají na třetí příčce 40 bodů stejně jako Inter.

Oba je mohlo o bod přeskočit Bergamo, které ale prohrálo 0:1 v Sassuolu. 

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Fotbalisté Unionu Berlín porazili Mohuč a posunuli se do čela bundesligy

Fotbalisté Unionu Berlín v 19. kole německé ligy doma porazili 2:1 Mohuč a minimálně do neděle se posunuli na první místo. Bayern Mnichov na druhé příčce ztrácí dva body, obhájci titulu ale mají k dobru nedělní duel ve Wolfsburgu.

Na třetí příčku si po výhře 5:1 nad Freiburgem polepšil Dortmund. K vysoké výhře pomohl Borussii i Sebastian Haller, který si připsal první soutěžní gól po návratu z úspěšné léčby rakoviny varlat.

Zdroj: ČTK
Další zprávy