Dvoupatrový obr se přestane vyrábět. Takhle největší dopravní letadlo světa montují

Zahraničí Zahraničí
Aktualizováno 14. 2. 2019 11:51
Šest kamionů v noci pravidelně jezdí do malého francouzského městečka nedaleko Toulouse. Každý z nich přijíždí odjinud a všechny vezou enormně těžký náklad: jednu část největšího dopravního letadla na světě, dvoupatrového Airbusu A380.
Airbus A380
Airbus A380 | Foto: Reuters

Tady, ve městě Lévignac, stojí továrna, ve které se tyto obří stroje vyrábí. Přesněji řečeno, dělníci je montují z jednotlivých kusů pocházejících z různých koutů Evropy i světa.

V roce 2021 výroba Airbusu A380 kvůli nezájmu zákazníků skončí. Poslední ránu plánům se superjumbem zasadila společnost Emirates snížením objednávky na 123 kusů z původně zamýšlených 162 strojů.

Letadla, které mají prostor pro více než 500 cestujících, se skládají z celkem čtyř milionů součástek. Jednotlivé díly - od šroubů až po sedadla - vyrábí 1500 firem ve 30 zemích světa. Do Francie se dopravují letecky, na ty největší jsou ale potřeba speciálně upravené lodě. Převáží jednotlivé části trupu z Walesu, Španělska nebo Německa do francouzských přístavů.

Skládání největšího dopravního letadla Airbus A380.
Skládání největšího dopravního letadla Airbus A380. | Foto: Aktuálně.cz

Na logistický proces převážení obřích kusů letadla dohlíží Arnaud Cazeneuve, manažer nadměrné pozemní dopravy společnosti Airbus. "Pro mě znamená jeden Airbus A380 šest komponentů - tři části trupu, dvě křídla a horizontální ocasní část," prozradil americké televizi CNN.

Cesta letadlových částí na palubě kamionů z přístavu v Bordeaux do Toulouse probíhá vždy v noci a bývá rozdělená na dvě etapy. Ostatní doprava se zastaví.

Společnost Airbus se musela podílet na investici 171 milionů eur (přes 4,3 miliardy korun) na zpevnění a rozšíření silnic z přístavu do továrny, kde se letouny sestavují. Byly vybudovány nové kruhové objezdy, na které se nákladní vozy pohodlně vejdou.

"Když po té silnici jedete, máte pocit, že po ní jedete v A380," nedokázal skrýt své nadšení Cazeneuve. "Víte, že je to něco jiného než jen obyčejná cesta."

Cesta konvoje kamionů s neobvyklým nákladem se pro místní obyvatele stává oblíbenou atrakcí. Obzvláště pro obyvatele Lévignacu, kamiony projíždějí lehce po půlnoci samotným centrem města. V některých ulicích součástky největšího dopravního letadla na světě jen těsně míjejí bytové domy.

"Já osobně se vždycky přijdu podívat, jestli všechno probíhá v pořádku," uzavřel Cazeneuve.

Luxusní apartmá v oblacích? To teď nabízí Singapore Airlines se svou čerstvě přestavěnou flotilou | Video:
 

Právě se děje

před 2 hodinami

Turecko přesune v první fázi do Sýrie milion uprchlíků, řekl Erdogan

Turecko v první fázi přesune do Sýrie milion syrských uprchlíků ze svého území. Řekl to v úterý turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. Turecká armáda od 9. října bojuje na severu Sýrie proti tamním kurdským oddílům s cílem zřídit podél hranice zónu pro bezpečný návrat uprchlíků. Turecko jich přijalo od roku 2011 na 3,6 milionu.

"Zajistíme oblast od Manbidže po iráckou hranici a v první fázi umožníme milionu syrských uprchlíků vrátit se domů. Později zajistíme návrat dvou milionů lidí," prohlásil prezident.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

V Brazílii spadl obytný dům. Nejméně dva lidé jsou mrtví a deset je nezvěstných

Sedmipodlažní obytný dům se dnes náhle zřítil ve městě Fortaleza na severovýchodě Brazílie. Hasiči a záchranáři z trosek zatím vyprostili dva mrtvé a osm zraněných, kteří byli převezeni do nemocnice. Tragická bilance ale může být vážnější, protože pod rozvalinami jsou ještě minimálně další dva živí lidé a deset osob se pohřešuje, informovala brazilská média. Podle svědků několik osob stihlo z budovy vyběhnout a mezi zraněnými je i pár lidí, kteří šli kolem. Příčiny kolapsu domu dosud nejsou jasné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy