Miliony lidí bouří proti škrtům, jih Evropy se zastavil

ČTK Radim Klekner ČTK, Radim Klekner
14. 11. 2012 22:35
Generální stávka zachvátila poprvé v dějinách celý Pyrenejský poloostrov
Stávkující v Belgii.
Stávkující v Belgii. | Foto: Reuters

Madrid, Lisabon, Řím - Na protest proti vládní politice rozpočtových škrtů spustily ve středu ráno odbory v několika zemích Evropy koordinované protestní akce za účasti milionů lidí.

Čtyřiadvacetihodinová generální stávka paralyzovala Španělsko a Portugalsko, v Belgii se zastavily všechny vlaky, práci přerušili na několik hodin také zaměstnanci řady odvětví v Řecku a Itálii.

Protestují proti snižování mezd a důchodů a zvyšování daně z přidané hodnoty, s jejichž pomocí chtějí jejich vlády zkrotit rozpočtové deficity. Odboráři na druhé straně upozorňují na to, že se vládní elity nijak nesnaží bojovat proti prvotní příčině krize v těžce zadlužených zemích jižní Evropy, totiž proti masivním daňovým únikům a předraženým státním zakázkám zadávaným soukromým firmám.

"Stávkujeme proti téhle sebevražedné politice," řekl agentuře Reuters předseda druhé největší odborové organizace ve Španělsku, Všeobecného svazu pracujících (UGT), Candido Méndez. 

Protesty mají masový charakter, na Pyrenejském poloostrově prakticky nefunguje veřejná doprava, školy a úřady zůstaly zavřeny, aerolinie musely zrušit polovinu plánovaných letů. Spotřeba energie klesla v důsledku zastavení výroby o šestnáct procent.

Desítky zraněných i zatčených

Ve Španělsku, stiženém rekordní nezaměstnaností na úrovni pětadvaceti procent práceschopné populace, vyšli lidé do ulic ve více než stovce měst.

V Madridu střílela policie na demonstranty gumovými projektily. Během protestů bylo zraněno padesát osob, z toho patnáct policistů. Při potyčkách utrpělo zranění přes 50 osob, z toho téměř dvě desítky příslušníků pořádkových sil. Dalších více než 80 lidí bylo zatčeno.

Stávka v Portugalsku.
Stávka v Portugalsku. | Foto: Reuters

Prvních šest zraněných mezi policisty bylo hlášeno také z Itálie, kde se dějišti nejostřejších střetů mezi přívrženci krajní levice a policií stala města Turín a Milán. Do manifestací se zapojily tisíce zejména studentů a nezaměstnaných mladých lidí i v dalších městech, zejména v Římě a Neapoli.

V portugalské metropoli Lisabonu zaútočila policie před budovou parlamentu s obušky proti několika tisícům demonstrantů, kteří po nich zhruba hodinu házeli kameny a odpadky. Několik lidí bylo zraněno už před policejním výpadem, a to kameny hozenými jinými protestujícími. Nejméně jedna osoba byla hospitalizována.

V zemi jezdí pětina meziměstských a třetina příměstských vlaků. Lisabonské metro zajišťuje jen desetinu nejnutnějších spojů.

Podívejte se: Jih Evropy zachvátila vlna stávek

V Řecku se na protestech podílejí také média. Novináři pracující v televizních a rozhlasových stanicích již oznámili, že budou během dne vysílat pouze zprávy týkající se protestů.

Čtyřiadvacetihodinovou stávku zahájili už v úterý večer zaměstnanci společnosti provozující belgické železnice SNCB, na několik hodin přerušili práci také členové největší odborové organizace v Itálii CGIL. Také z demonstrací na Apeninském poloostrově jsou hlášeni zranění lidé. Nejostřejší střety s policií se odehrály v Turíně.

Tvrdé rozpočtové škrty, které schválily vládní kabinety v Madridu, Lisabonu, Římě či Aténách, sice zmírnily tempo zadlužování, na druhé straně ale srazily spotřebu domácností i firem, snížily výběr daní a vyvolaly recesi, z níž se dané země budou dostávat řadu let.

Nespokojeny s tím, co dělá jejich vláda, jsou i odbory v Německu, které jako jedna z mála zemí Evropské unie zaznamenává i nadále hospodářský růst, byť pod úrovní jednoho procenta HDP.

"Politika škrtů provázená krácením veřejných výdajů nefunguje," citoval deník Spiegel on-line šéfa německé odborové centrály DGB Michaela Sommera. "Je nejenom nesmyslné, nýbrž také nebezpečné pokoušet se uniknout krizi úsporami."

Protesty se konaly v rámci Dnu evropské mobilizace, který vyhlásila Evropská odborová konfederace (CES).   

 

Právě se děje

Další zprávy